Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Langa blocul unde locuiesc se construieste un teren de sport al unei mari Universitati Iesene.Pana aici totul pare frumos, o investitie, un lucru nou, frumos pt tinerii ce vor dori sa invete, sa isi creeze un viitor...dar...
au turnat baietii betonul, au pus garduri de 5 m si astazi s-au apucat sa pregateasca terenul pt a "planta" iarba artificiala.
Pregatirea consta in mai multe chestii printre care si vopsirea(stropirea) betonului cu o vopsea-adeziv sau ce o fi de culoare rosu-maroniu.
Neavand nici un fel de protectie pe garduri, toti vaporii de la acea substanta au trecut prin plasa gardului si s-au asezat pe masini...a mea fiin prima....
Voind sa plec undeva am vazut in ce hal era masina..practic nu puteam vedea prin parbriz de cat de gazat era...
am incercat sa vb cu cei trei muncitori care faceau operatiunea in curtea onorabilei institutii, dar nici nu m-au bagat in seama...ca nu e vina lor, ca nu trebuia sa parchez acolo masina ( cu toate ca "acolo" e parcarea de la blocul in care locuiec) si cu toate ca nu a anuntat nimeni si cu toate ca nu scria nicaieri nimec...nici macar un anunt pe gard sau pe oriunde altundeva.
am chemat politia, care a venit dupa aproximativ 30 minute, si care...cum a venit asa a plecat...mi-au zis ca nu e de competenta lor...ca fapta nu e penala, e civila...si daca vreau sa ii dau pe aia in judecata...
cu muncitorii nici macar nu au vrut sa discute...


dupa aproximativ 2 ore masina arata ca o mare bucata de raspapir...
am vb cu un vopsitor si m-a sfatuit sa incerc cu diluant...am luat un litru...am frecat nitel si nimic...mai tare intindeam subtanta respectiva...
am vb iar cu meseriasul si m-am dus la el , unde, am frecat peste doua ore la masina impreuna cu el si cu nitrodiluant si aparent s-a dus...nu mai are acel aspect de smirghel...dar parca vopseaua nu mai are luciu si parca e mai poroasa......cel putin asa se vedea la lumina becurilor

nu stiu cum o sa imi fac maine curaj sa cobor sa imi vad masina pe lumina...

un sfat...cum e de procedat?
Sad
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Evil or Very Mad cred ca astia merita stransi de gat
poate , dar poate nu sunt sigur, scapi daca o polishezi
incearca... bafta!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cam naspa situatia... incearca eventual sa consulti un avocat, sa afli care e firma care face respectivele lucrari si sa incerci sa dai de conducerea ei... sa vezi ce zic. In cel mai rau caz sa-i dai in judecata... sa incerci sa iti recuperezi dauna.

Daca aveai CASCO banuiesc ca era mai simplu, chemai un agent constatator de la ei la fata locului si se ocupau ei de toate, tu iti faceai masina ei isi recuperau daunele de la respectivii.

Ma indoiesc ca vei reusi sa faci ceva pe cale legala. Incearca cu un polish sa vezi ce iese...

naspa faza Sad
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa o stergi cu benzina, am patit si eu o data asa ceva, era gazata cu vopsea. Am dus-o la un vopsitor si in 10 minute a facut masina ca noua cu o carpa cu benzina.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma apucat durerea de cap cu fiecare cuvant citit.
regret situatia infecta.
daca eram in cauza , sigur explodam. [ sigur ii gazam instant]
sfatul meu: un polish la un meserias de prima clasa. [ nu se poate sa nu iasa]
chiar daca e mai scump, nu te uita la bani.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Incearca sa o stergi cu benzina, am patit si eu o data asa ceva, era gazata cu vopsea. Am dus-o la un vopsitor si in 10 minute a facut masina ca noua cu o carpa cu benzina.


corect ! eu am uitat de benzina , asa am curatat usile fata dupa ce am trecut pe drum proaspat asfaltat , sarise numai bitum sau ceva de genu ca o smoala si usile fata erau praf
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pot vorbi cu amicul meu de la www.autosarco.ro si te ajuta. de priceput e foarte priceput.
te poate ajuta sigur. Si pot vorbi cu el sa ai si un pret rezonabil, eventual sa platesti in 2 transe pe cuvantul meu.
Asta nu e normal, sa platesti tu. Trebuie aflat numele firmei si vazut unde sa reclami.
0745393975 GABRIEL
www.autosarco.ro
uita-te pe site sa vezi ca are acolo galerie foto si se vede bine ca a scos ceva dezastre....
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu asa ceva (cu vopsea insa) dar vinovat eram eu ca lucrarea se facea la mine, pe timpul cand aveam o dacie de culoare gri. Din fericire si vopseaua tot o nuanta de gri era. Am incercat sa o sterg cu diluant, benzina si nu a mers. Apoi mi-a venit in minte ca parbrizul il vazusem gazat mai demult dar nu stiam de la ce e si l-am sters cu solutie de spalat geamurile (din aia casnica nu de masini - gen rivex, clean...). Am zis sa incerc si cu asa ceva, si spre surprinderea mea... a mers. Am frecat masina cateva ore bune si am reusit. Acum nu pot sa zic ca la tine o sa mearga...dar ar fi o idee sa incerci. Multa bafta!
Skip ads

  • HYK27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z_16_XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
chiar ca e de kkt faza Evil or Very Mad
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Urat de tot. Sad Alex,nu prea ai ce face decat sa-ti rezolvi singur problema. Toata tara asta e de cacao. Sincer,imi pare rau ce ti s-a putut intampla cu "fulgerul albastru". Crying or Very sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e mai simpla, un avocat care sa te ajute la hirtii. Prima e plingere catre sectia x Politie formulata in timp sau termeni procedurali (parca 15zile) in care spui bla bla si ceri ca ei sa constate respectiva fapta, deci politistul doar constata si iti da un numar de inregistrare (neaparat). Abia acum ai ceva in mina si care face urmatoarele demersuri posible. Daca mai au si altii masini "vopsite" ii contactezi ca sa fiti mai multi, ceva poze nu strica la masini si faptul ca respectivul constructor nu avea instalate plase/folii protectie. Moartea constructorilor e Inspectoratul in constructii si Directia de munca.
Dupa plingerea ta parca respectivul politist trebuie sa cheme pentru a da o declaratie pe seful de santier, patron sau ce o fi. Deja acum la ala ii titiie curu', neaparat un avocat linga tine la "intrevedere", politistul o da cu patronul ca asa e in Romania, deci avocatul tau vorbeste pentru tine si ajunge la o intelegere la modul vopsit masina bla bla, nici el nu va avea chef de scandal si amenzi de la Inspectorat.
Presa si modul de "presare" poate si este indicat sa mearga mai departe, se cheama o tv locala amatoare de stiri "umplutura", filmezi si tu si trimiti pe Realitatea sau Antena ca nu mai tin minte care difuzeaza filmulete de gen youtube, deja treaba e groasa Laughing
Vorbeste cu Dariescu Claudiu poate iti spune mai multe cu privire la hirtii si demersuri
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dane,stii doar ca alexey nu are posibilitati de angajare a unui avocat. Sau poate are? Rolling Eyes
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
momentan nu poate :d
o sa incerc sa o fac pe cont propriu...in timp...chiar daca as avea castig de cauza in instanta, va fi pe "n" timp...
plus plimbari pe la tribunal si etc....
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cel mai ieftin e sa o faci tu , chiar daca nu e corect asa macar o rezolvi repede
incearca benzina ca e mai usor si daca nu merge incearca polish
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am curatat ceva vopsea de pe geamuri cu niste servetele umede.le gasesti in plus la cutii de 80 bucati.7 lei cutia.sper sa te ajute.
imi pare rau de masina.daca ai cum nu lasa lucrurile asa.nu e normal.trebuiau sa puna protectii.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am sters-o noaptea trecuta cu nitrodiluant, ca diluantul si benzina nu faceau fata...doar intindeau substanta...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ramine de vazut daca nu este afectata vopseaua da catre diluant.
Din pacate ai distrus "proba", deci de alte demersuri cam uita.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da...stiu...dar in 2 ore s-a intarit f tare..s-a zgariat parbrizul cand am sters ...de restul masinii nu mai zic...pe parbriz am vazut pt ca era nou, fara zgarieturi...
daca lasam mai mult nu mai dadeam aia jos
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
avocatul nu te mai ajuta daca ai reparat masina
tre sa dai in judecata firma respectiva , te adresezi instantei civile de unde ai domiciliul si mergi pe pretentii
poze , alea , alea , deviz anexat cu cat costa reparatiile ca sa stabilesti intinderea prejudiciului
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand te inteleg ca am patit si eu o situatie similara, am calcat cu masina intr-o balta de vopsea de aluminu din ala cu care spoiesc tiganii cazanele balta era pe mijlocul drumului in afara localitatii. Ce m-a salvat pe mine a fost o solutie de la Sonax care o aveam cu mine. Este un polish, al meu este pentru culoare alba. Am dat pe masina si s-a luat. Am stat sa frec la ea 2 ore deoarece era plina de picatele. Eu iti recomand aceasta substanta sau un polishat profesional dar ala costa cam 150 -200 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR