Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiu ce am schimbat la vremea respectiva, cand aveam asa ceva... Esti sigur ca nu ai ceva adaptat acolo? Totodata e posibil sa fie 2 sisteme, desi nu cred... CE motorizare si ce an de fabricatie are masina ta?
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Este Z14XEP, hatchback 2005.
Probabil ai avut caravan, ca la hatchback nu stiu sa fie diferite. Si nu, nu am nimic adaptat, masina este luata de noua.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, cred ca eu o aveam modificata... nu o mai am de 2 ani si mai uita omul... eu nu avem becul in bara, ci sub plasticul de deasupra numarului, ceva in stilul asta...



cei care au bec in bara, sub numar au modelul tau
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In targ puteti sa luati becuri pe leduri dar atentie! eu cand mi`am pus pe astra mea faimosul bec cireasa pe leduri a trebuit sa inversez firele in mufa deoarece becurile astea au +/- spre deosebire de cele normale.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, atentie LED-urile au polaritate, adica + / -, daca nu merge din prima, mai mult ca sigur l-ati pus invers in soclu
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Da, atentie LED-urile au polaritate, adica + / -, daca nu merge din prima, mai mult ca sigur l-ati pus invers in soclu

in soclu oricum ai pune becul face aceleasi contacte...trebuie inversate mufele in soclu.o spun in cunostinta de cauza.am cumparat ceva becuri pana m`am gandit sa incerc..bafta tuturor
  • vasiliev alexandru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu la astra g din 98, motor 16 ,16 valve am un bec de 10 w, exact cum a zis si vin 22, si daca ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu becul , ca nu merge La mine locasul avea ceva pe el (ceva ca un plastic topit) si becul era ruginit., l-am schimbat si nimic. poate o fii de la sigurante,
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut as vrea sa pun si eu 2 becuri albe la numere. La un astra H.
Stiu ca am senzor si imi idica ca sunt arse daca nu sunt bune. Aveti ide ce becuri merg? merg si cele de 2 lei care sunt albe nu galbene. Multumesc
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu primeºti avertizare dacã sunt arse becurile de la placuta de inmatriculare. Poti pune liniºtit si LED-uri cu soclu. Dacã vrei sã vezi modelul, click pe linkul din semnãturã: eu am schimbat becurile cu LEd-uri.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
maimuta23 a scris:Salut as vrea sa pun si eu 2 becuri albe la numere. La un astra H.
Stiu ca am senzor si imi idica ca sunt arse daca nu sunt bune. Aveti ide ce becuri merg? merg si cele de 2 lei care sunt albe nu galbene. Multumesc


Mergi in Targ in Vitan, gasesti asa ceva pe la 50-60 lei perechea... au niste rezistente speciale si au cate 1 sau 2 smd-uri pe fiecare parte, eu am luat cu 1 SMD si se vad perfect

Nici la GTC-ul meu nu functioneaza leduri normale, nu e vorba de eroare pe CC, pur si simplu CAN-ul taie alimentarea
  • vasiliev alexandru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2010

  • Mesaj Privat
acum nu mi mai merge semnalizarea si nici lumina habitaclu dupa ce din greseala am atins un fir ( a facut o scanteie) , asta dupa ce am rezolvat problema cu lampa semnalizare nr. inmatriculare. am verificat sigurantele si par ok , ce poate fii?
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cum pun leduri la numaru de inmatriculare la astra g hatchback?
am gasit asa ceva: http://www.4tuning.ro/magaz...stop-id-3302.html

asta e ca becu normal nu?scot becu vechi si il bag pe asta cu leduri nu?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Becul cu leduri din imagine nu se potriveste la placuta de inmatriculare..este un bec tip P21W folosit pentru pozitie . Pentru placuta de inmatriculare ai nevoie de bec cu led/leduri tip: w5w. Numai bine.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu am w5w!la numar de inmatriculare am r10w...mentionez ca masina este astra g hatchback!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, acum ca ai precizat modelul este un pic mai clarã situatia Wink
La partea de soclu becul cu Led-uri este identic. Doar scoti becul stock si il montezi pe cel cu Led-uri. Insa nu sunt 100% sigur ca partea de sus ( cea cu led-urile ) iti incape fara probleme Rolling Eyes
  • LyoN003x

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sa ne spui si noua daca s a potrivit becul din linkul respectiv, o poza ar fi si mai bine.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu am mai cumparat ca am plasticu de la numaru de inmatriculare spart la colturi si cum ploua imediat se arde becu.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Va rog frumos tot asa , pentru un opel astra g , pentru becul de la numar care este r5w sau r10w , nu stiu care este diferenta dar cred ca de putere daca nu ma insel ... imi poate face si mie cineva rost va rog frumos ? Sad de un bec alb ? contra cost bineinteles..apelez la voi pentru ca nu am gasit mai la niciun magazin de piese auto..iar in autovit nu au decat pe leduri si lam incercat dar nu a mers..am inteles ca trebuie sa inversez polaritatea si nu vreau sa fac vreo belea la instalatie sau sa ma complic..deci care imi poate face si mie rost de un bec r10w / r5w cum este cel normal numai sa lumineze alb ? Adrian ai putea te rog ? ca am vazut ca ai becuri pe acolo pe la tine..ti-as fi foarte recunoscator Sad Multumesc Sad
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai schimbarea polaritatii inseamna sa intorci becul invers, astfel incat cei 2 "bumbi" care fac contact sa pice invers fata de acum Smile Ideea e ca un LED are polaritate, adica trebuie neaparat sa fie + la + si - la -
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Va rog frumos tot asa , pentru un opel astra g , pentru becul de la numar care este r5w sau r10w , nu stiu care este diferenta dar cred ca de putere daca nu ma insel ... imi poate face si mie cineva rost va rog frumos ? Sad de un bec alb ? contra cost bineinteles..apelez la voi pentru ca nu am gasit mai la niciun magazin de piese auto..iar in autovit nu au decat pe leduri si lam incercat dar nu a mers..am inteles ca trebuie sa inversez polaritatea si nu vreau sa fac vreo belea la instalatie sau sa ma complic..deci care imi poate face si mie rost de un bec r10w / r5w cum este cel normal numai sa lumineze alb ? Adrian ai putea te rog ? ca am vazut ca ai becuri pe acolo pe la tine..ti-as fi foarte recunoscator Sad Multumesc Sad


Becul la numar pt Astra G hatchback este de tip R10W si costa intre 2-3 ron la orice magazin de piese auto. Mi-e greu sa cred ca nu ai gasit. Se gasesc si in unele benzinarii si, mai mult ca sigur, in orice lant de supermarket-uri. Arunca un ochi prin Carrefour; eu de acolo mi-am luat ultima data.
Ai dreptate, diferenta e la putere. R5W are 5w, iar R10W are 10w. Poti pune si R5W, dar nu va lumina la fel de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR