Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Vergi1may

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cum spune si titlu acum cateva luni sa ars ledu care imi indica caldura (gradele) sa imi zica si mie cneva cum il schimb si ce leduri trb sa cumpar adica de cati watts ?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ce ai incercuit in poza pare a fi un disply compus din 3-4 digiti! Daca nu se mai aprinde, nu inseamna neaparat ca este ars! Este putin probabil ca sa se "duca" toate segmentele fiecarui digit odata!
Recomandarea este sa-ti verifice un electronist tensiunile si anumite componente ale montajului electronic!
  • Vergi1may

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G nu este ars daca luminez cu o lanterna se vad gradele si cand le schimb se vad dar becul sau ledu este ars ..
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
led ul de care vorbesti tu nu este led ci este un bec chior care se arde destul de des . este un bec baioneta de 2 w parca ,care se gaseste la orice magazin de piese auto . O sa te chinui un pic pina ajungi la el , si daca tot il desfaci schimba toate becurile de acolo , pt ca s ar putea daca umbli sa se arda si celelalte , vorbesc din experienta Cool , iar daca vrei sa faci o treaba ca lumea inlocuieste becurile cu niste led uri albe si o sa se vada altfel tot din experienta vorbesc Smile , eu am pus cu mina mea leduri peste tot in bord, chiar si in comenzile butoanelor de geamuri
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
M-am prins! La unele modele de consola digitala am vazut display cu led-uri! Al tau este cu display LCD si datorita faptului ca nu are lumina in spate, nu se vede! Urmeaza sfatul colegului de mai sus, schimba toate becurile sau poti pune cate o matrice de LED uri in locul lor! A doua varianta te scuteste pe termen mai lung sa mai umbli pe acolo! Bafta!
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat


poze cu bordul si cu led uri puse de mine , ma rog este omega dar este acelasi drac
  • Vergi1may

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok cata ms pt sfat dar am auzit ca trebe sa incep sa desfac bordul de acolo de jos de la scrumiera si ca trebe sa scot bornele de la baterie ca sa nu lucrez sub tensiune doarece risc un scurt care poata sa arda tot bordul
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Masca se desface din partea de sus, de deasupra casetofonului. Bagi o surubelnita in partea de sus si tragi spre tine. Dupa aceea se desface suportul casetofonului si al butoanelor din cele 2 suruburi laterale. Urmeaza unitatea de la climatronic, care este prinsa tot in 2 suruburi dar mai are 2 conuri pentru fixare. Pentru desprindere, se impinge spre interior. Ca sa o scoti, trebuie sa deconectezi cele 2 mufe ale cablurilor. Cea din stanga, galbena, iese extrem de greu.
La montare, trebuie sa te asiguri ca mufele sunt bine fixate, altfel vei avea erori si unitatea nu va functiona.

Atentie: sub nici o forma sa nu pui contactul cu mufele scoase.

P.S. Este un topic despre schimbarea becurilor cu leduri la vectra b. acolo mai gasesti detalii.
  • Vergi1may

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok ms Bandi sa vad cum ma descurc...
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...limatronic+vectra
Foloseste functia "Cautare"" sui ai sa gasesti raspuns la mai toate problemele Opel.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR