Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e apa cu zahar pentru ca e o solutie albastra...iar daca dai cu apa cu zahar si intervine o urgenta si tre sa pleci sa vezi tot prafu de pe lume...si in plus mai incep si potaile de pe strada sa iti linga caucioacele Laughing
Skip ads

  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu nu va inteleg pe voi care e faza cu prafu?mergeti pe drum negru?atunci poate da.. dar altfel nu se pune nimic pe ele .daca mergi pe drum negru prin praf e normal.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bicarbonat de sodiu(mai ieftin) sau calgon.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:consider ca asta e o simpla,,fytza ,, gen ,,Dorobanti,,

Ok, considera in continuare. Daca nu poti da un sfat mai bine treci mai departe. E ca si cum ai face baie dar te-ai imbraca tot cu aceiasi chilotii purtati de doua saptamani.

Eu am folosit o solutie - spuma de la Umbro dar dupa cateva zile anvelopa se albeste mai tare, am mai dat si pe bandourile negre si efectul este la fel, se albesc dupa cateva zile asa ca am renuntat la acea solutie.
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:eu nu va inteleg pe voi care e faza cu prafu?mergeti pe drum negru?atunci poate da.. dar altfel nu se pune nimic pe ele .daca mergi pe drum negru prin praf e normal.

Poate prin Tulcea sunt strazile mai curate si spalate zilnic, insa in bucuresti si zonele limitrofe nu e chiar asa...cati dintre noi nu si-au spalat masinile si apoi fiind nevoit sa te deplasezi in cursul zilei iti bagi unghia in gat de necaz cand o vezi cum arata seara din nou...mai ales sa prinzi sa circuli pe o sosea proaspat stropita de masinile de la salubrizare...in Bucuresti nu se spala strazile, acestea doar se stropesc...deci poti sa iti dai si tu seama... Wink
  • Daros

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am încercat în urmã cu ceva ani experimentul cu pulverizatul de cola pe gume. ªi am fost relativ mulþumit de rezultat.

Ulterior, m-am "lipit" de un lucrãtor de la o spãlãtorie auto ºi am primit o sticlã cu soluþie specialã pentru pneuri. Avantajul acesteia este cã are (cel puþin teoretic) proprietãþi care protejeazã guma - nu doar pentru aspect, dureazã mai mult decît cola ºi nici nu este lipicioasã.

Dupã ce m-am mai documentat în privinþa pneurilor, am aflat cã prin întreþinerea corespunzãtoare ºi folosind soluþiile speciale de întreþinere se poate întîrzia îmbãtrînirea gumelor (apariþia crãpãturilor de pe talonul pneului în condiþiile în care suprafaþa de rulare a cauciucului se prezintã încã optimã pentru rulare).

Dacã reþin bine, chiar ºi în cartea tehnicã a maºinii existã un capitol care trateazã problema pneurilor.

Deºi mi-ar plãcea ca pneurile maºinii sã fie negre ºi curate în permanenþã, nu reuºeºc decît uneori sã le menþin aºa. Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si care credeti ca ar fi solutia cea mai buna, pentru intretinerea pneurilor?
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca a aparut inca vreo solutie miraculoasa-eu folosesc un spray pt anvelope -este bunicel-dar nu rezista prea mult-este prea mult praf in RSR..
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Si care credeti ca ar fi solutia cea mai buna, pentru intretinerea pneurilor?


Colegii ,in Buzau este o spalatorie auto care vinde solutie speciala de cauciucuri(pt intretinere)
1 litru solutie--cost 14 lei--costa mai mult dar vad ca au mai ieftinit-o
1 litru solutie si se dilueaza cu 6 litri de apa.Pot spune ca isi merita banii.Daca aveti drum prin Buzau si vreti sa cumparati va pot conduce sa va luati acest produs
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat solutie pentru cauciucuri din spalatorie si din cate am inteles de la baieti acea solutie este defapt un degresant care rada culoarea deci nimic miraculos.Dar la praful din oras si la cate lucrari se executa consider curatarea cauciucurilor o munca in zadar.
  • lungu daniel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut- Eu spal cauciucurile cu o perie de paie si apa de la robinet si isi pastreaza culoarea cel putin o saptamana , este cel mai ieftin si are si un rezultat bun . VA RECOMAND daca vreti sa incercati !
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daros a scris:Am încercat în urmã cu ceva ani experimentul cu pulverizatul de cola pe gume. ªi am fost relativ mulþumit de rezultat.

Ulterior, m-am "lipit" de un lucrãtor de la o spãlãtorie auto ºi am primit o sticlã cu soluþie specialã pentru pneuri. Avantajul acesteia este cã are (cel puþin teoretic) proprietãþi care protejeazã guma - nu doar pentru aspect, dureazã mai mult decît cola ºi nici nu este lipicioasã.

Dupã ce m-am mai documentat în privinþa pneurilor, am aflat cã prin întreþinerea corespunzãtoare ºi folosind soluþiile speciale de întreþinere se poate întîrzia îmbãtrînirea gumelor (apariþia crãpãturilor de pe talonul pneului în condiþiile în care suprafaþa de rulare a cauciucului se prezintã încã optimã pentru rulare).

Dacã reþin bine, chiar ºi în cartea tehnicã a maºinii existã un capitol care trateazã problema pneurilor.
Deºi mi-ar plãcea ca pneurile maºinii sã fie negre ºi curate în permanenþã, nu reuºeºc decît uneori sã le menþin aºa. Smile


Te-ai lipit cam prost pentru ca si ei in sticlelea alea pentru cauciucuri tot cola baga. Eu vreau sa va zic ca am dat pe cauciucuri cu crema de pantofi neagra, cea care are buretele separat, nu care curge direct. Vreau sa zic ca au ramas negre si dupa o ploaie, am fost multumit. Incercati si voi
Skip ads

  • :::AL3X:::

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2000 Z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc pe curatarea cauciucurilor o solutie constand in 30% apa si 70%cola si sunt foarte multumit de rezultate!
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Un amic cu o dacie folosea ulei ars, spre surprinderea mea arata foarte bine pe cauciucuri, 2-3 ore erau lucrioasa dar dupa se faceau negru mat, acu nustiu daca e bine sa dai cu ulei ars pe cauciucuri.
  • bogdancri21

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pentru a fi curate si sa "straluceasca" cauciucurile dati-le cu Cola sau Pepsi si o sa aveti un rezultat foarte bun.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De ce sa le dai cu PEPSI sau COLA?
Nici nu tine mult si nici nu are propietati de a proteja anvelopa.Doar o face neagra si nici nu tine mult.
Recomand solutii de the TurtleWax pentru cei care vor ceva ieftin si bun iar daca tot vreti ceva calitate dar si pretul va fi pe masura Gtechniq T1 Long Life Tyre Gel
  • bogdancri21

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:De ce sa le dai cu PEPSI sau COLA?
Nici nu tine mult si nici nu are propietati de a proteja anvelopa.Doar o face neagra si nici nu tine mult.
Recomand solutii de the TurtleWax pentru cei care vor ceva ieftin si bun iar daca tot vreti ceva calitate dar si pretul va fi pe masura Gtechniq T1 Long Life Tyre Gel

Da...dar din Cola sau Pepsi mai bei si u...pe cand din solutie....
  • cyoby38

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cola 80%+20% lichid de frina
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
atat cola dar mai ales lichidul de frana sunt deosebit de corozive si nu fac decat sa distruga in timp anvelopele.grija mare la folosire
  • mim

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
recomandat e sa fie spalate bine anvelopele cu sampon auto si cu o perie apoi puteti sa dati cu orice solutie
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR