Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • IulianCristian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat din supermarket o soluție care se aplicã cu pulverizator. Gmax tyre care / polish. Plus un burete mare cu care am aplicat substanța pe roți. Instantaneu a apãrut un aspect lucios care se pãstreazã. Negrul este foarte pronunțat. Are și efect antistatic. De ce sã folosesc toate ciudãțeniile care pot afecta cauciucul când existã produse dedicate?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dar de ce vrei sa fie cauciucurile negre si lucioase?Crezi ca au aderenta mai mare?Sunt mai eficiente?E normal ca anvelopele sa-si schimbe culoarea in timp ...fara a le afecta proprietatile......
  • IulianCristian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Pai...atunci haideți sã nu ne mai spãlam pe dinți cãci tot vor cãdea și vom ajunge cu protezã în gurã.

Pe lângã aspect, un produs de întreținere are și funcții de protecție. Înmoaie cauciucul, previne apariția crãpãturilor cauzate de diferențele de temperaturã etc.

Nu întreținerea (spãlarea frecventã) unei mașini este cauza degradãrii ei, ci lipsa acesteia. O mașinã nu ruginește dacã o speli și o ceruiești (cu ce trebuie) ci praful și murdãria. La fel și pentru cauciucuri.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca ,confunzi...dintii fac parte din sistemul de alimentare nu din incaltamintea pe care o poarta un om...si care se poate sa nu fie nevoie sa fie data cu crema !
Skip ads

  • IulianCristian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2014

  • Mesaj Privat


Încãlțãrile de varã din garaj. Cauciucul din stânga este dat cu produsul de întreținere. Cel din dreapta nu are aplicatã substanța.
  • IulianCristian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Cauciucurile, la trei sãptãmâni de la aplicarea substanței:


  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
o solutie foarte buna,dar care se gaseste foarte greu in ultima vreme pentru ca nu se mai fabrica este turtle wax tire dressing din gama platinum(este o sticla verde). se mai gaseste prin anumite benzinarii la pretul de aproximativ 30-35 de lei. eu o am de vreo 3-4 ani si inca o folosesc foarte des inclusiv pe plasticele de la motor si rezista foaaaarte bine pe anvelope(rezista o saptamana de mers pe ploaie - veti vedea ca nici apa nu sta pe ele sau va sta sub forma de margelute) timp de 2-3 saptamani,spalate in prealabil cu o perie si ceva sampon.
Cat despre afirmatiile: "ce rost are sa le faci sa arate nu stiu cum" eu zic ca nu isi au rostul. Fiecare are mania lui si nu trebuie condamnata. unii vad masina ca pe un obiect care ii deplaseaza din punctul A in punctul B,iar altii vad masina ca pe un obiect mai mult decat atat,pasionati si sunt ocupati de ele,inclusiv de aspectul exterior.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR