Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ideea e ca stopurile dau mai bine cat mai inchise la culoare, dar sa lase lumina sa treaca
asta nu se poate face decat cu vopsea speciala, nu cu pigmenti, lac sau cine stie ce improvizatii
sprayul special costa 40 lei , asa ca nu cred ca e indicat sa apelati la alte variante
asa ies cu vopsea speciala, si dupa parerea mea lasa lumina sa treaca 100 %


Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
alias a scris:
sprayul special costa 40 lei


Un astfel de spray costa 17-20 lei in targ la Vitan... la vremea cand l-am folosit si eu mi-a ajuns unul la 2 triple de Astra G si a mai si ramas...

Parca intreba cineva mai devreme daca se poate lua si sa ajunga tripla la culoarea initiala? Da, se poate, dar nu se foloseste dilunat ci acetona si multe, multe carpe...
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sprayul motip costa 40 lei
gasesti si mai ieftin dar nu te sfatuiesc
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic, eu am spus ce am folosit pe ultimele 2 masini si totu' a fost OK, nu s-a crapat nimic, vopseaua a tinut etc...
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gata le-am facut si eu Laughing
si am mai pus si un tips borla Laughing



  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce ai vopsit triplele, merge foarte foarte bine decolorate cu acetona de unghii. Nu ataca plasticul de nici un fel. Rezultatul il poti vedea la mine in garaj. Stima!
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deci in concluzie spunetimi si mie ca as vrea si eu sami fac stopurile negre... se vopseste pe deasupra sau in interiorul stopului?
  • cata opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal sunt nou pe acest forum ...stie cineva daca se pot monta stroboscoape in far?per ca am zis bine
Skip ads

  • Bogdanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: craiova
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Opelistilor cu folie ati increcat se pune mai greu dar arata de 10 ori mai bine decat cu spray si apoi daca va opreste politia remediati pe loc si nu mai primiti amenda
  • al3xutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
..salut...sunt nou pe acest forum,si eu miam vopsit stopurile cu un simplu spray cu 12 lei!..si nu am tinut o distanta prea mare cand leam vopsit si leam inegrit prea tare...dar ma sfatuit un prieten sa dau usor cu o carpa imbibata putin in benzina si au iesit frumos..sunt multumit...cu politia nu am avut probleme,se zicea ca daca culoare de la semnalizare ramane galbena politia nu are treaba...singura problema e ca intradevar vizibilitatea nopatea la mersul inapoi scade putin..nu foarte mult..da ma descurc la fel de bine..
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu cred ca au iesit prea inchise
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea, nu va puneti folie ca e o tampenie, se exfoliaza, se strica si numa batai de cap ai cu ea, mai bine o lacuire profesionala, eu mi-am facut cu 50 de lei ambele, si nu mi-au iesit fumurii tare, mai degraba visinii, si cu semnalizarea, mie mi-e rosie acum, ca am vrut sa dea cu putina vopsea rosie in zona unde e galben, si apoi cu lac fumuriu si a iesit super, sa nu mai zicem ca a fost facut profesional, in cuptor si alea alea.cat despre datul inapoi, e ok la mine>vezi garaj

cu politia nu am avut probleme inca si nici nu o sa aiba nimeni, decat in cazul in care exagereaza si le face prea negre...si se vopsesc pe exterior
Skip ads

  • lg88sia

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alias a scris:sprayul motip costa 40 lei
gasesti si mai ieftin dar nu te sfatuiesc


Poti sa pui, te rog, o poza cu spray-ul care l-ai folosit (daca-l mai ai ) ? Multumesc ! Smile
  • calibraz0r

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cristivw a scris:corect! la fel si la mine. lac + pigment negru. eu le-am vrut mai intunecate, dar pot fi si mai deschise, dupa cum doriti.




care se baga sa mi faca si mie stopurile ca lui cristivw cu lac si putin negru? ? au iesit exact cum as vrea sa le fac eu/
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
te duci la un vopsitor si te rezolva
sau daca vrei sa iti faci tu singur acasa te duci in targ si iei un spray special pt stopuri si le faci cum vrei tu ,mai negre mai deschise
  • calibraz0r

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am mai facut la supernova cu spray de ala de targ la 20 ron si au iesit matuite. m as baga sa fac singur cu Motip sau... nu stiu ceva calitativ sa iasa lucios. recomandati ceva ca lumea? chiar daca e mai scump.

Cat despre vopsitor, nu stiu unul sa faca treaba asta si nici nu am de gand sa umblu din service in service.m as baga daca e vreunul care face. si mai e chestia ca la vopsitor o trebui sa i le las o zi 2, la spray pe langa ca le fac singur..... se usuca si mult mai repede.

NU?
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gresit, sunt vopsitori care fac, si orice vopsitor capabil poate sa amestece putin lac cu putina vopsea neagra si sa iti dea cu pistolul putin pe ele, lucrarea iese mult mai bine, mai ales daca are si cuptor, se usuca intr-adevar mai greu comparativ cu sprayul dar e si mai de calitate, eu mi le-am dus seara, dupa o ora erau gata, le-am tinut peste noapte in casa la caldurica si pe dimineata erau ok(vezi garajul meu)
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sie eu am incercat sa vopsesc am cumparat vopsea "Dupli Color tuning" a iesit naspa, chiar nu merita sa incercati! Incerc sa gasesc MOTIP si sa vopsesc inca odata!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum de la voi iese naspa ,cred ca nu aveti indemanarea necesara ca sa iasa ,
eu care sunt nepriceput in ale vopsitoriei si mi-ai iesit bine,intradevar prima data au iesit mate ,nu stiu motivul ,dar dupa o perioada le-am sters cu diluant si acetona si au iesit lucioase exact asa cum vroiam
pe langa asta am facut si semnalizarile laterale si astea au iesit lucioase
cred ca depinde foarte mult de distanta de la care dai cu spray
la primele am prea de-aproape si cred ca asta e motivul pentru care au iesit mate
la semnalizari am respectat pe cat posibil distanta scrisa pe spray si au iesit lucioase
o sa pun cateva poze sa vedeti cum erau inainte negre mat si cum au iesit dupa ce le-am sters
si cum au iesit semnalele laterale

si asa arata dupa ce le-am mai sters(am vrecat ceva la el )

si astea sunt semnalele laterale

cam asa arata acum
si imi place mai mult decat inainte
deja se vede diferenta la mersul inapoi ,am mai multa vizibilitate

si ca sa fiu sincer inainte cand erau negre mat si mai erau si murdare ,ma oprit politia pentru ca nu aveam faza scurta aprinsa ,am fost nevoit sa trec de el ca sa trag pe dreapta si a vazut si masina din spate ,pe langa faptul ca erau negre mai erau si mult prea murdare si pentru faptul asta mi-a ridicat talonul ,
a trebuit sa ma duc la RAR cu stoputi normale (luate de la un prieten )pentru ami recupera talonul contra unei taxe de 100 lei
asa ca atentie cat de tare le vopsiti .aviz celor care vor sa isi faca stopurile prea negre.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De-a lungul timpului am vopsit 4 perechi de stopuri cu Dupli Color tuning si a iesit totul perfect

Ultimul exemplu: https://www.clubopel.com:886...935_oawf6kbrj.jpg - stopurile de ceata
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR