Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am gasit un spray special pt vopsirea stopurilor.
problema e urmatoarea:
a mai incercat cineva sa scoata vopseaua ( daca doresc peste un timp sa revin la culoarea initiala)
exista diluant care nu ataca plasticul?
Skip ads

  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ca sa fii sigur, cel mai bine incerci pe o spartura de far , sau un material asemanator.
  • beatmaker

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
cu stopurile facute te opreste politia(asta nu ar fi o problema Smile ) ...dar eu am patit ceva nasol la spalatorie....dupa ce am dus la vopsitor stopurile, le a vopsit frumos, le a bagat la cuptor, la 2 saptamani dupa, m am dus la spalatorie si ca prostul m am dus la alea cu produse Mafra(cacaturi) si acea solutie mi a matuit stopurile... Mad ....alti bani alta distractie. Parea mea ca cel mai bine pe Calibra dau stopurile negre, altele care sa mi placa nu am gasit.
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu este nici o lege care reglementeaza culoarea stopurilor!!!
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ai foarte mare grija pt ca :lege nu exista poti sa le dai o tenta de negreala dar te opreste politia cum te opreste si pt neoane,experienta mea este ca am vopsit stopurile la dacia mea sport (la opel nu )si m-a oprit politia ,am vrut sa le sterg si nu am mai putut deci alte stopuri,sunt niste spray-uri speciale in vitan dar nu stiu daca se sterg cel mai bine dai pe un plastic vechi
  • beatmaker

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
alias, asta e a 2 a masina la care am stopuri negre, m a oprit de multe ori politia pt stopuri este acceasi chestie ca si cu alte jante de alte dimensiuni, cu alte lumini, cu alte tobe("zgomotoase" Smile )etc...vopseste le (cu vopsea speciala) si ai sa observi ca daca bate soarele in spatele masinii, cand apesi pedala de frana nu prea se vede culoarea rosie..... in rest noaptea si in alte situatii se vede foarte bine, asta depinde si de cantitatea de vopsea care o "pui" pe stop. Banuiesc ca nu exista vreo lege care reglementeaza culoarea stopurilor....dar am multi prieteni care au ramas fara talon din cauza asta si era sa raman si eu de cateva ori...dar m am descurcat Smile
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ba da exista lege care reglementeaza culoarea stopurilor,semnalelor si luminilor de pozitie!si interzice orce motificare facuta peste fabricant!apropo de ce credeti ca culoarea luminilor de semnalizare la masinile americane este rosie?in restul lumii este galbena doar in state este rosiie?
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:ba da exista lege care reglementeaza culoarea stopurilor,semnalelor si luminilor de pozitie!si interzice orce motificare facuta peste fabricant!apropo de ce credeti ca culoarea luminilor de semnalizare la masinile americane este rosie?in restul lumii este galbena doar in state este rosiie?


daca ne uitam pe codu rutier zice ca avem voie sa avem semnalizatoare albe sau galbene pe fata, iar pe spate galbene sau rosii. Wink
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel TOX a avut ceva probleme din cauza ca avea alte stopuri - Hella Smile
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ealex a scris:
daca ne uitam pe codu rutier zice ca avem voie sa avem semnalizatoare albe sau galbene pe fata, iar pe spate galbene sau rosii. Wink

Mai exact pe spate portocalii sau rosii. Wink Dar se refera strict la lumina, nu la culoarea plasticului. Problema de studiat este daca se pot sau nu face modificari.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu cred ca se pot face fumurii sau negre (daca masina nu e prevazuta din fabrica) pt ca agentul sa vada ce ai in faruri/stopuri.
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
exista o posibilitate si anume sa gazam plasticul acela cu spary negru si in loc de bec alb sa punem becuri direct portocali? Rolling Eyes
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
imi plac si mie stopurile vopsite in negru , dar sincer si no offence cand intalnesc unul in fata mea cu ele vopsite imi creste atentia si mai mult , pt ca la multi se vede f slab cand franeaza sau semnalizeaza si .... ma cam deranjeaza Rolling Eyes
  • danyspaniolu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Rm.Valcea
  • Masina: Calibra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe acest forum...eu pe calibra mea am avut stopurile vopsite in negru si ma dezavantaja f mult pt ca ziua nu se vedea mai nimik in stopuri si daca doamne fereste intra unul in tine...tu intrai la belea.
Am incercat sa le sterg cu diluant si nici o sansa...a mers garantat cu acetona - face minuni Smile
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Aveti o idee,cum imi innegresc stopurile de pe spate,fara sa fac vreo tiganie,sau sa stric ceva?Multumesc frumos!
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti in Cora de unde mi-am luat si eu . Costa intre 20-25 Ron nu mai stiu exact . rezultatul poti sa il vezi la mine in garaj .
  • dani27

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
poti da mai multe detalii te rog despre cum le-ai facut asa? ce ai cumparat din cora? e vreun spray , folie.. si cum se foloseste
mersi
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da,dane exact detaliile....Portiunea cu alb de ce nu ai innegrito?Afecteaza stopurile la vizibilitate pe timp de zi?Cu politia ai avut probleme?
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se gaseste spray cu diferite culori , ce imi aduc aminte ca aveau : negru, albastru, verde, argintiu , dupa cum se vede la mine eu am ales varianta pe negru . Se da pe exteriorul stopului in mai multe straturi, acum depinde de fiecare cat de inchis la culoare vrea sa fie stopul . Portiunea cu alb nu este inegrita pentru ca eu m-am gandit sa nu fac asa cum fac majoritatea la vectra si anume vopsesc cu negru partea alba a stopului, am lasat partea alba asa cum este , dar am vopsit cu negru partea rosie . Daca vrei sa lasi o anumita parte nevopsita lipesti pe deasupra niste scotch de hartie si tai cu un cuter exact modelul dorit . Referitor la partea cu vizibilitatea eu nu am nici o problema se vad becurile foarte bine .
Sper ca am fost de ajutor, daca mai sunt ceva nelamuriri astept intrebari .
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Aha,pare simplu.Singura problema care ar mai putea aparea,este ,,matuirea,,vopselei?Nu-si pierde din luciu?Nu era mai bine sa-l faci pe dinauntru,sigur daca aveai cum...!Ma gandesc ca-si pierde luciul plasticului...!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR