Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • gogaie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut! detin un opel astra g caravan 1.6 benzina, 84 cp si m-am gandit sa-i montez instalatie gpl dar nu sunt inca hotarat. acum este putin puturoasa si as vrea sa-i fac un control la compresie, ma gandesc ca dupa montaj ar fi si mai puturoasa. are cineva idee de ce nu se infinge cum trebuie? masina nu scoate fum , nu consuma ulei exagerat (1l la 9000km), bujiile sunt schimbate, benzina am schimbat-o doar k nu "fuge" cum trebuie. sa fie ceva de la catalizator?
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
verifica eventuale erori, daca nu ai acces la un tester cu metoda pedalelor. dupa monatrea gplnu se observa diferente, tot la fel trage, aceeasi motorizare am si eu si am si gpl. incearca sa o conduci un pic mai sportiv, sa isi mai dea drumu. eu am condus putin mai neturat in ultima perioada, si cand am dus-o in 5000 mai intai mi-a dat un rateu dupa care a inceput sa traga.
  • gogaie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sa merg in 4000-5000 rpm o anumita distanta? chiar am sa merg la un tester cu ea chiar daca in bord nu am niciun martor aprins. de curiozitate ce consum ai la instalatia gpl (intern, extern).
  • Sandita Gabriel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut
aceasi motorizare am si eu si mi-am montat gpl acum un an, consum 8 % mixt, diferenta de putere pe gpl am simtit cand este foarte frig
si a mea este puturoasa
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
consum 10% oras mers sportiv
9% exterior viteza cat am putut sa ii dau, adica 150-170 pe autostrada, 120-130 pe alte drumuri
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
gogaie a scris:salut! detin un opel astra g caravan 1.6 benzina, 84 cp si m-am gandit sa-i montez instalatie gpl dar nu sunt inca hotarat. acum este putin puturoasa si as vrea sa-i fac un control la compresie, ma gandesc ca dupa montaj ar fi si mai puturoasa. are cineva idee de ce nu se infinge cum trebuie?

Poate ca ea merge normal pentru puterea ei (84 cai)...de unde stii ca nu se infige cum trebuie?
Cu ce o compari cand faci afirmatia asta?
GPL am si eu...si nu simt mare diferenta fata de benzina, are momente chiar cand trage un pic mai bine decat pe benzina (cand este rezervorul plin mai ales, asa mi se pare).
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
chiar trage mai bine cand e rezervorul plin. de altfel la fel se intampla si pe benzina, doar ca a face plinul de benzina este mai prohibitiv la pret decat la gpl.
o idee: ca sa se infiga cum trebuie ia-o la o tura in forja, sa se desfund si ea un pic, sa vezi ca va trage mai bine dupa. ai invatat-o puturoasa.
  • cipryx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am gpl si merge destul de bine si consumu e ok 10% in oras . dupa ce o incalzesti umpic trage binisor
Skip ads

  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ce instalatii aveti montate ?
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
BRC. Apropo, atentie si de unde alimentati. Cel mai bine incercati pe propria piele unde e gazul, sau chiar benzina mai buna. ce ii place la o masina nu trebuie sa ii placa si la alta.
  • lok77

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
SAl,
si eu am GPL pe masina si am motor de 1.8 16v ... se simte o oarece scadere dar asa am vr eu pt a face economie... vr putere mut pe bezina si rup si ma rup la bani.
- vectra b -1.8 ,16v -125 cp
-GPL -Landi -segventiala
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare baieti.Ce parere aveti despre instalatia Tonasetto 200?pt o astra g 1,6 101 cp
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
O sa mi raspund singur la intrebare in scurt timp dupa ce i fac rodajul.Montata ieri in 3h cu 2400 lei.
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Aici sunt 100 de pagini de discutii exact pe tema asta, macar pe ultimele 30 cititi-le si veti invata multe lucruri.
Si eu am avut dubii la inceput despre montajul GPL pe masina, acum nu mai am nici o retinere, imi voi monta si pe urmatoarele masini, daca sunt sanatos si o mai schimb pe asta. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR