Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • spy22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am achizitionat recent un opel astra 1.6 ,16v 101 cp ,model 1996 si am urmatoarea problema:cand se incalzeste motorul masina merge in socuri ca si cand s-ar ineca.am pus pe tester si nu apare nici o eroare dar testrele respective nu au putut citi parametrii de la motor.am verificat bujii,fise,egr dar nici o imbunatatire.astept raspuns.ms
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Smuceºte violent faþã-spate ? Nu face cumva treaba asta mai pregnant între 1200 rpm ºi 1800 rpm ? Dacã treci de 2000rpm mai simþi comportamentul descris mai sus ? Trage "de toþi caii" maºina sau nu prea ?
Mai dã niºte detalii - la ce testere ai fost - OpCom, OpelScanner sau un gigi la colþul blocului, ai schimbat filtrele - uleiul - distribuþia (de curând) ... ?
ªi a mea smuceºte (încã), ºi tot X16XEL am, încerc sã îmi dau seama dacã a ta prezintã aceleaºi simptome.
  • cristixxx

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tata are la fel motorul care il ai si tu,am avut o problema cu ia cand bagam piciorul in ia dadea in nas dar rau de tot mai bine zis credeam ca imi rupe planetarele si tot la fel am fost cu ia la o gramada de teste dar NIMIC BUN imi dadea eroare EGR dar nu era deloc din el am schimbat si buji ,nimik si o gramada de senzori si tot nimik si am fost la MAIANDREI si ma trimis sa schimb FISELE .Si am luat fise noi si acuma merge de ma unge pe mine pe suflet asa ca nu stiu ce fel de fise ai schimbat pt ca sant un tip anume de fise pt ca este de turatiii mari acest tip de masina .chiar ieri am rezolvat problema si daca esti din bucuresti poti veni joi la intalnire ,poate vine cineva cu acelasi tip de masina si faci schimb.Multa bafta
  • spy22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat fisele,bujiile,egr,senzor temperatura de pe un calibra cu acelas motor dar nimic,merge in socuri.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
unde ai vazut tu calibra cu motor de 1,6?
  • malex75

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
spy22 a scris:am schimbat fisele,bujiile,egr,senzor temperatura de pe un calibra cu acelas motor dar nimic,merge in socuri.

sigur nu era o Tigra?
si mie imi smuceste doar in frana de motor
cauze, nu stiu nici eu...
  • malex75

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am gasit rezolvarea la smuciturile in frana de motor ! ele sa datoreaza canistrei de carbune situata sub aripa dreapta, care se infunda cu granule de carbune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR