Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ce companii fac CASCO la masinile mai vechi...sa spunem an fabr 1993 ( daca exista astfel de companii ce fac asigurari la masinile mai vechi).
Cam cat ar costa, si la cat ar fi echivalata masina ? Exista un tabel in care sa vezi la cat e echivalata masina ta si la cat trebuie sa platesti pe an ?
Merita CASCO la masinile mai vechi ?
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca vrei neaparat sa faci casco la masina ta, orice firma de asigurari o sa fie fericita sa-ti ia banutii.
Este insa o problema. Valoarea asigurata, adica valoarea masinii tale la momentul asigurarii este calculata pe baza unui manual cu tipuri de masina, indici de depreciere in functie de vechime, etc.... Evaluarea este nereala. Nici macar nu vor sa vada masina. Nici nu ii intereseaza la pret se vinde pe piata o masina similara.
De ex. masina mea a costat 8100EUR, inclusiv TVA. Calculele lor indicau o valoare de 12-13.000. EUR.
Binenteles, valoarea primei de asigurare se calculeaza in functie de aceasta valoare.
O sa-ti propuna o franciza la asigurare. Asta inseamna in mare cam asa: o diminuare a valorii primei de asigurare, in legatura cu o diminuare a valorii unei posibile despagubiri. Din pacate, o sa-ti prezinte aceasta franciza ca pe un bonus, fara a-ti explica cum vine treaba cu diminuarea valorii despagubirii.
Avand in vedere tipul de masina si modelul, pretul ei pe piata nu e prea mare. Totusi, primele de asigurare vor fi destul de consistente.
Dupa un calcul aproximativ, in mai putin de 10 ani platesti masina inca o data.
Daca vrei neaparat sa faci casco, intreaba la mai multi asiguratori. Nu te jena sa pui intrebari, fiindca discuti despre bani pe care urmeaza sa-i dai.
Poti sa intrebi si de mai multe ori. E in avantajul tau.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cam asa stau lucrurile, dar dc. stii cum sa ii iei, poti obtine conditii relativ avantajoase si pt. tine, in sensul de a incheia o polita cu fransiza la dauna totala si fara fransiza la dauna partiala adica pe romaneste, sa te despagubeasca integral in cazul accidentelor atunci cand se poate repara masina, si sa iti de 80% din valoare cand faci masina praf (pt. ca hai sa fim seriosi, mai toti facem CASCO pt. accidente gen tamponari usoare/medii, accidentele grave avand o incidenta scazuta totusi).
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiam de aceasta posibilitate. Multumesc.
Ar mai fi o varianta, cel putin la Ardaf. Daca faci si o asigurare de viata la nivelul francizei si o asigurare pt. locuinta tot in contul francizei, se pare ca iesi mai ieftin.
Oricum, trebuie intrebat.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Deci se caluleaza dupa o valoare de catalog a masinii noi? Atunci nu prea conteaza anul de fabricatie, plata lunara a asigurarii va fi aproape aceeasi, aspect deficitar pentru cei cu maisini mai vechi. Sau cel putin asa inteleg eu.
Cei care aveti Casco (si vreti) poate ne spuneti cateva exemple cam cat se plateste lunar. (ex. 1993, 1995, 2000/1)

Multumesc,
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se calculeaza dupa valoarea de catalog a masinii la momentul respectiv, nu noua. Problema este (si din cauza asta sunt reticenti) faptul ca masinile vechi care au valoare de, sa zicem, 4500 euro pot "creea" usor daune de 2000 de euro. Si atunci, la valori mai mici ale masinii pun coeficient mai mare, din cauza asta asigurarea la o masina din 1995 poate sa nu difere mult fata de una din 1998.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Exista un tabel unde imi pot calcula ( aproximativ ) la cat este echivalata masina mea la agentiile de asigurari CASCO ?
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Pentru ALLIANZ incearca aici:

http://www.medianasig.ro/calculator.php

Iti calculeaza direct prima de asigurare. Din pacate nu sunt si masini mai vechiute.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Valoarea masinii in momentul asigurarii nu se stabileste in functie de pretul pietii la acel moment, ci aplicand niste indici de depreciere in functie de vechimea masinii. acesti indici sunt dati de constructorii de autovehicule din lume, fiecare pentru produsele lui.
Daca ar stii nemtii de la Bochum pe ce drumuri suntem noi nevoiti sa circulam, ar da indici distincti pentru Romania.

Pe mine m-a deranjat ca valoarea stabilita de ei pentru masina mea in aprilie 2005 era pe la 12-13.ooo EUR, pe cand eu cumparasem masina cu 8100. M-a deranjat asta.


Interesant linkul catre calculatorul ala. Din pacate, modelul meu de masina nu era trecut acolo.

Interesanta si o alta chestie. In aprilie 2005, Allianz mi-a cerut 2,5 milioane ROL pentru RCA.
Aceeasi RCA am facut-o la un dealer Ardaf cu 1,9 milioane ROL.
MORALA: "Nu e fraier ala care cere, ci ala care da"
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am fost azi la BCR Asigurari sa-mi fac RCA si am intrebat si de casco.....la o valoare a masinii de 11.000 euroi (atat am vrut eu), este 551 euro.daca ai alarma, mai scade , daca ai optionale, mai creste.suma asta cu franciza la furt total de 20% si furt partial 0 - ei cica nu au franciza la furt partial ...............
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
libra a scris:....
Interesanta si o alta chestie. In aprilie 2005, Allianz mi-a cerut 2,5 milioane ROL pentru RCA.
Aceeasi RCA am facut-o la un dealer Ardaf cu 1,9 milioane ROL.
MORALA: "Nu e fraier ala care cere, ci ala care da"


Aici da-mi voie sa te contrazic pt ca gresesti.
Una din societatile la care am lucrat(ultima) avea CASCO la Tiriac la toate masinile...nici macar O SINGURA DATA! nu a existat vreo problema legata de schimbul unei piese sau plata vreunui serviciu...s-a dus omu' cu masina lovita(si eu am fost odata cu un tico - haion si stop stanga-)...s-a constatat...s-au intocmit actele si facut programare in aceiasi zi, la unul din service-urile cu care lucrau...iar in ziua cu programarea lucrarea s-a executat fara drept de apel...fara sa se plateasca vreun ban. Si din auzite, stiu ca Tiriac expulzeaza toate serviceu-rile care nu-si respecta cu strictete contractele...si le este cam teama, mai ales ca Tiriac plateste super-bine Wink

S-ar putea sa fiu un pic subiectiv...tocmai pt ca nu prea am auzit cuvinte urate despre tot ce inseamna societate Tiriac.

Nu si despre Ardaf sau chiar Omniasig se stie acelasi lucru...ba chiar dimpotriva...am un prieten care a avut probleme mari cu cei de la Omniasig, si s-a cam lecuit de ei.

Deci, in concluzie, dai un ban si stai in fata, fara sa te doara capu' prea mult. Wink
Toate bune.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Interesant ce spui tu. N-am inteles insa cum vine treaba aia cu expulzarea. Pe aia ii expulzeaza in Schengen?
Scuze, am fost rau dar trebuia s-o spun.

Si eu apreciez seriozitatea companiilor create de Tiriac.
Dar, aici era vorba de o asigurare obligatorie prin lege. Conditiile acestei asigurari trebuie sa fie identice, indiferent de asigurator. Eventualele diferente de pret fiind apanajul celor cu "dever", care au de unde lasa un pic mai mult decat ceilalti.
Totusi, o diferenta de aprox. 500. la o prima de 2.000.000. reprezinta cam 25%. Cam mult, cel putin pentru mine. Si nu atat suma in marime absoluta m-a deranjat, cat mai ales procentul.
Nu ar trebui sa existe diferente intre aceste polite de asigurare in privinta despagubirilor.
Iar daca asiguratorul la care eu am facut RCA-ul pune bete in roate pagubitului, asta e problema celor care l-au autorizat ca asigurator, nu a mea. In fond, legea ma obliga sa platesc niste bani ca prima de asigurare. Obligatoriu. Tot legea imi spune cine sunt asiguratorii de pe piata. Nu pot face RCA-ul la o firma din Australia sa zicem. Aceeasi lege stabileste ce si cum cu despagubirile. Deja de aici, eu, ca asigurat, nu mai am nici o treaba. Eu mi-am platit polita, mi-am respectat obligatia legala si la revedere.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Man...ai ramas in urma...sorry, dar trebuia s-o spun Wink
Piata RCA-urilo s-a liberalizat incepand cu acest an...RCA este intr-adevar obligatoriu prin lege dar fiecare agentie isi face propria politica de preturi si servicii.
In privinta CASCO(ca doar despre asta discutam) niciodata nu a fost obligatorie prin lege, si mai mult de'atat, preturile si serviciile au diferit de la o soc la alta.
Toate bune.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Pana acum nu interesa pe nimeni la ce societate isi facea RCA-ul, ideea era sa fie cat mai ieftin, poate iti mai dadea si un bon de 250.000 de lei si toate lumea era fericita. De la anul in RCA o sa fie inclusa si Cartea Verde si ce te faci daca iesi in afara tarii si faci un accident care se mai soldeaza si cu victime omenesti, iar societatea de asigurari incepe sa te plimbe......... Cred ca stiti ca acum cativa ani (5-6 ani cred) era sa fim scosi din Conventia Carte Verde din cauza a doua societati care eliberau Carti Verzi la jumatate de pret, insa cand au inceput sa curga daunele, au inceput sa dea din colt in colt, si au refuzat sa-si onoreze obligatiile contractuale. Parca atunci societatile mari au pus mana de la mana si au acoperit daunele. ALLIANZ care are mare experienta in Carti Verzi cred ca stie la ce sa se astepte asa ca poate si din cauza asta are tarifele mai mari.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce faci iar faci reclama lui Allianz-Tiriac?????
Parca am mai avut subiectul asta si daca nu ma insel sunt si alergici la Allianz,nu???
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Din subiect:

Marian79 a scris:Cam cat ar costa, si la cat ar fi echivalata masina ? Exista un tabel in care sa vezi la cat e echivalata masina ta si la cat trebuie sa platesti pe an ?
Merita CASCO la masinile mai vechi ?


bogdanene a scris:la o valoare a masinii de 11.000 euroi (atat am vrut eu), este 551 euro.daca ai alarma, mai scade , daca ai optionale, mai creste.suma asta cu franciza la furt total de 20% si furt partial 0 - ei cica nu au franciza la furt partial ...............


Multumim pentru raspuns. Are cineva Casco la o masina mai veche de 10 ani?
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
intrebarea mea se referea la masinile mai vechi de 10 ani, pentru ca aici e problema.
La masinile noi, sunt o gramada de firme de asigurari care asteapta sa iti ia banii; iar daca iti cumperi o masina noua ( in rate sau in leasing ) ai rata CASCO inclusa in rata lunara.
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Offtopic:
Am observat inca de la inceput. Am o masina mai veche de 10 ani si ma intereseaza subiectul, dar nu am vazut decat un singur raspus cu date valorice. De aceea am mai intrebat si eu.
De asemenea era interesat de vazut si diferenta recent/mai putin recent.
Sper ca nu te-a deranjat.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
coldream a scris:
Sper ca nu te-a deranjat.


Nu m-a deranjat !
Pentru ca ne intereseaza acelasi lucru.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
uitati aici un articol interesant...

http://www.sfin.ro/articol_...=1&lr=lang_ro
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR