Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Iar se ajunge la vechea problema.
Fiecare isi cumpara ce isi permite.
Daca suferi de tine cu o insignia dar NU ITI PLACE ca e scumpa sa o repari, ti-ai depasit bugetul doar sa suferi de tine.
Daca spui ca Un duster se compara cu un opel...clar vrei opel dar ca sa nu cazi de maro...vulpea etk..
DAca spui ca le ai pe amandoua dar preferi dusterul la fel..nu iti permiti insignia( motivele sunt diverse, ca nu avem drumuri, ca e scumpa la intretinere, ca nu stiu ce ca bla bla bla..) este un down nu un up...( aici nu includem impatimitii de marca model, ei au pitici lor care ii respect)
De aceea merg pe premiza imi cumpar ce imi permit ce stiu ca pot sa o intretin sa etk...
Si ca on, o sa fiu de acord cu duster cand cel mai bun prieten a meu care are si un duster prin ograda, merge cu dusterul la peste si o lasa la intrare, dupa se urca in frontera mea de 4500E...abia atunci cand el o sa isi continue drumu cu dusterul atunci o sa zic da duster...este un jeep romanesc sau ce o fi el pe sferul cum era aro...maxim pretabil cu dacia papuc 4x4 dar maxim...
Pana atunci fiecare isi cumpara ce isi permite. Fiecare masina are belele ei...fiecare are bani de ele.
Toate vs-urile astea sunt exact ca in bancul urmator.
Un sofer de logan se intalneste cu un sofer de bugatti la semafor
Soferul din logan se adreseaza celuilalt sofer. Si esti multumit de masina? ca am vazut ca nu prea isi cumpara lumea...

Pamflet:)
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ca sa mã bag și eu în treaba .
Comparația nu își are rostul .compari o berlina cu un crossover(sa zicem SUV).
La confort și aspect câștiga clar insignia .
eu am rãmas plãcut impresionat de ce poate sa facã duster ul în off road. Eu zic ca se joaca cu SUV-urile premium nemțești (din nou o comparație proasta,dar le cam bate în off road ).
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai ,bine mai, @S.Andrei! De ce nu pui in configuratorul Dacia tot ce doteaza VS ?Sa vezi atunci cat de bun este simtul...Bine,sunt "chestii-trestii"care nu apar in configuratorul Dacia,intradevar!...Dar are si ea plus-urile sale tehnologice,deunazi stateam in spatele unui "nou" Logan si-l claxonam speriat cand am vazut ca vrea sa plece din intersectie cu...spatele!Bine,...pe urma am observat ca se stingeau cand frana!Chiar am facut remarca : "ia uite! Noile lumini de ceata marca Dacia ! " De plans,toti se plang! Si cei cu Antara,Insignia,Astra,n-am gasit unul pe forum cu Ampera sa-i aud opinia.Gasesti insa si posesori multumiti.Similar ,la Dacia! Am intalnit posesori Logan,Duster nemultumiti,aud insa si laude la altii.Bine,laudele mereu sunt insotite de "la banii astia!... "Nici femeia ,dupa ceva ani,nu o mai vezi cu aceeasi ochi!Vecinii insa... au vederea buna!
Cat despre calitatile off-road ale Dusterului,cred mai bine intra intr-o comparatie cu Aro 244 daca s-ar mai fi fabricat,exceptand dotarile interioare.Spartan,spartan,dar i-ar cam fi luat piuitul turbinei!...


Ultima modificare facuta de micky001 la Mie 28 Jan, 2015 2:14 pm, modificat de 2 ori in total
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:!... "Nici femeia ,dupa ceva ani,nu o mai vezi cu aceeasi ochi!!


Da, dar un vin vechi, are alta savoare fata de unul nou! Smile
Skip ads

  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am analizat destul de multe variante de masini pt familia mea am ajuns la niste concluzii, dar numai dupa ce mi-am invins mentalitatea (de roman) ca Dacia nu e masina.
Cumpar masina noua nu sh de banii de care dispun.
Vreau o masina suficient de spatioasa dar nu imensa pt ca va fi folosita mult si-n oras. Iar daca se poate sa nu-mi fie frica de orice denivelare si borduri.
Asa am ajuns la Duster. Sapt viitoare o sa-l comand.
Din pacate chiar daca sunt aceleasi masini, difera calitatea dintre masina vanduta in Romania si cea vanduta in Italia.
Ps o sa am de asteptat aprox 4 luni.
Pe aici logan combi nu gasesti expus in reprezentante pt a nuscadea din vamzarile la megane.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
micky, eu nu doream sa atac pe nimeni cu post-ul meu. Doream doar sa scot in evidenta diferenta de pret dintre masini, care reflecta calitatea superioara a Opel-ului. Pot sa iti spun ca la preturile pe care le-am afisat nici Opel Corsa sau Astra nu au cine stie ce dotari: geamuri electrice, aer conditionat ( manual ) si cam atat.
Fiecare isi cumpara masina pe care si-o permite. Mie mi-ar placea sa conduc un E class nou sau seria 3/5 nou...dar momentan ma multumesc cu o masina second hand.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dacia e spartana .. nu va luati de marca! E mai buna VS orice marca .. le bate de le`n doaie! La pret doar Smile

Orice marca are defectele ei!
Pana si ferrai mai calca in strachini .. si pierde si la F1 .. Reno is tha best!

Degeaba dezbatem sa Comparam Mere golden cu Mere din fundu gradinii
Degeaba Mere proaspete cu mere vechi de 20 ani ... INUTIL!
Degeaba Mere cu pere si pe alocuri niste fructe exotice!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
@pustiu_pst corect,
off. la servici am logan, are 450k km. Inafara de schimburile necesare nimic n-am bagat in el.
Drept este, tabla a inceput sa coaca, cam repede la o masina de 10 ani,dar a fost muncita masina aia, si ghici ce, nu mananca ulei, fata de benzinarele astea de la opel (nu toate desigur)
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
luci_t a scris:Dupa ce am analizat destul de multe variante de masini pt familia mea am ajuns la niste concluzii, dar numai dupa ce mi-am invins mentalitatea (de roman) ca Dacia nu e masina.
Cumpar masina noua nu sh de banii de care dispun.
Vreau o masina suficient de spatioasa dar nu imensa pt ca va fi folosita mult si-n oras. Iar daca se poate sa nu-mi fie frica de orice denivelare si borduri.
Asa am ajuns la Duster. Sapt viitoare o sa-l comand.
Din pacate chiar daca sunt aceleasi masini, difera calitatea dintre masina vanduta in Romania si cea vanduta in Italia.
Ps o sa am de asteptat aprox 4 luni.
Pe aici logan combi nu gasesti expus in reprezentante pt a nuscadea din vamzarile la megane.


Felicitari faci cea mai buna alegere posibila. Sa fie 4x4 dizel ! Pentru concedii mai lungi recomand portbagaj pe plafon.
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e chiar cea mai buna, dar raportat la ce avem nevoie si banii disponibili e masina care se potriveste. O sa fie diesel, echiparea laureate si aproape sigur 4X4, chiar daca pe aici se comanda putine 4X4 Wink
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Abia astept ziua de maine... Wink,va ajunge in curtea firmei primul Duster(echipare full) din cele 4 comandate,sunt foarte curios sa vad comportamnetul acestuia...,prea il lauda "multi"...
Apoi, voi putea efectua o comparatie... Wink
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
luci_t a scris:Nu stiu daca e chiar cea mai buna, dar raportat la ce avem nevoie si banii disponibili e masina care se potriveste. O sa fie diesel, echiparea laureate si aproape sigur 4X4, chiar daca pe aici se comanda putine 4X4 Wink

dar unde sunteti? la voi nu-i iarna? pe la munte nu mergeti?
daca nu este 4x4 orienteaza-te catre altceva de banii astia....e pacat.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Abia astept ziua de maine... Wink,va ajunge in curtea firmei primul Duster(echipare full) din cele 4 comandate,sunt foarte curios sa vad comportamnetul acestuia...,prea il lauda "multi"...
Apoi, voi putea efectua o comparatie... Wink


Cum este Gysmo ? Ai mers cu el? Necesita un pic de adaptare dar finalul este spumos.
Trage bine diselul ? Zici ca are 140 cp din cauza cutiei nu 110
Astept parerea ta !
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@ hog33
Sunt in italia si aproape in fiecare sfarsit de sapt mergem la munte sau mare. Dar drumurile de la munte nu i-au dat batai de cap astrei... iarna nu pot sa o compar cu ce e in Romania.
Ma-am tot mirat de cum e laudat dusterul pe forumuri pt calitatile off road. Sambata sau dum sper sa probez unul folosit in special pt asta.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
buna luci, cand spun mers la munte ma refer si la un drum forestier, o valea coltilor, o transalpina, acum este asfaltat dar mai sunt drumuri laterale vechi care te fac sa plutesti sa fii aprope de nori ....Probabil in italia drumurile forestiere cabanele montane sunt strict private si fara acces...Oricum nu-ti recomand sa pleci in aventuri montane decat in grup cel putin doua masini... (nu aveti acolo Stilvio pass ..? sau cam asa ceva un fel de transfagarasean frumos?)
Ai dreptate iarna in italia este o primavara in Romania nu prea se justifica 4x4...cel putin la revanzare daca este 4x4 vei avea clienti multi iar masina isi va pastra valoarea...daca o revinzi in RO desigur, 4x2 nu o cumpara nimeni.

Este dificila alegerea si nu-mi permit sa te sfatuiesc. Cel putin fa un test drive cu ea inainte sa o cumperi pentru ca este un pic altfel decat o berlina.....cutia este mai scurta scurta un pic , are putere mare diselul dar necesita acomodare. Una peste alta dusterul este o masina f. interesanta,, fiabilitatea este ridicata de asemenea.

Locurile din spate sunt un pic cam incomode, bancheta prea dreapta, portbagajul un pic cam mic, scaunele fara o stabilitate laterala f. buna....sa continui ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:...Cum este Gysmo ? Ai mers cu el? Necesita un pic de adaptare dar finalul este spumos.
Trage bine diselul ? Zici ca are 140 cp din cauza cutiei nu 110
Astept parerea ta !


Crying or Very sad
M-au anuntat astazi ca mai dureaza putin(pregatire masina,echipare anvelope,decerare,etc...gargaristi),asa s-a intamplat cu toate masinile pe care le-am achizitionat pe leasing operational...
Mai asteptam,ce sa facem... Sad

P.S. Vezi, ca vine Pastele... Laughing
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
bine bine gyzmo...e mai bine asa ?
Dau si un miel daca e cazul..Smile
  • coba

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
hog33 a scris:...Cum este Gysmo ? Ai mers cu el? Necesita un pic de adaptare dar finalul este spumos.
Trage bine diselul ? Zici ca are 140 cp din cauza cutiei nu 110
Astept parerea ta !


Crying or Very sad
M-au anuntat astazi ca mai dureaza putin(pregatire masina,echipare anvelope,decerare,etc...gargaristi),asa s-a intamplat cu toate masinile pe care le-am achizitionat pe leasing operational...
Mai asteptam,ce sa facem... Sad

P.S. Vezi, ca vine Pastele... Laughing


S-o stapanesti sanatos si cu folos Gyzmo !

Sunt curios, care este pretul final pana la urma ?
Eu in toamna am platit 21.000 Euro pentru un Opel Antara 4x4 diesel de 2,2 L, cutie manuala 163 CP si full options (adica piele, nagivatie, aer automat, xenon ... doar fara briz-briz-urile de design exterior) .
Si atunci am facut o comparatie, iar Duster-ul full options (mai putin xenon si aer automat ca n-am vazut sa aiba asa ceva) ajungea pe la 19.000 - 20.000 Euro ... asa ca am zis pas Daciei ... Insa pentru drumuri grele cred ca ramane o optiune mai buna acest Duster.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca ai avut reducere semnificativa altfel pe configurator iese mult mai mult !
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos,insa masina este a unui coleg de serviciu...,eu ma "delectez" cu BMW-ul... Rolling Eyes
Maine se pare ca va ajunge...,ce sa-i faci, asa este cu masinile in leasing.In ceea ce priveste pretul,am sa vad maine ca vine si factura...(fiind leasing operational se plateste doar o chirie lunara,urmand ca la finalul contractului, sa stabilesti daca achizitionezi masina sau optezi pentru alta...). Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR