Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Uite exact asa arata si al meu...nu baga in seama cerculetele rosii.Deci sa inteleg ca rola intinzatoare e cea de jos...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Rola intinzatoare este cea mica, din mijloc. Este singura pe care cureaua calca pe partea fara canale.
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cea insemnata de mine este.
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca tre sa tragi sanatos de cheie, sa nu te sperii ca nu-i blocata si nici stricata, doar are arcul foarte puternic Wink
Skip ads

  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult baieti...revin cu rezultatul Very Happy
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate n-am rezolvat nimic.Am desfacut acea rola dar fara rezultat Sad...am crezut ca dupa ce o desfac se poate misca intr-un fel incat sa pot pune cureaua pe rola,dar rola e fixa si cureaua imi ajunge cam pana la jumatatea rolei,ce sa mai fac de aici?este vreun alt procedeu? Rolling Eyes
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa dai rola jos.Tragi de ia in sensul infiletarii surubului (spre dreapta) si atunci tensionezi arcul intinzator si poti sa pui cureaua.Trage tare cu o inelara cu cot ca sa ai mai multa forta ca nu se rupe nimic.(Tragi catre tine de cheie si sa vezi ca merge)
  • djmarius

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
blocheaza rola aia intinzatoare, bagi ceva subtire, ca are o gaurica undeva sus, si apoi pui cureau lejer apoi scoti ala si se intinde singura, cel putin asa am facut eu la mn.

pompa de servo este pe alternatoer ? dak nu iti mai merge inseamna ca s-a bulit alternatorul...acelasi lucru l-am patit si eu...nu tu servo,lumini slabe,pana la epuizarea bateriei. vezi puntea de diode,carbunii la alternator.
Skip ads

  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astea-i rola si partile ei componente:

By maddox_ul

Cam asa arata locul unde e prinsa rola asta intinzatoare:


By maddox_ul

Si asa imi sta mie cureaua in prezent:


By maddox_ul

Specific ca n-am vazut nici un arc,rola asta are in mijloc un rulment si atata tot.Sincer nu imi dau seama deloc cum vine pusa cureaua asta blestemata! Crying or Very sad
  • djmarius

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
in ultima poza, impinge de rola aia spre stanga si dak gasesti locu ala sa bagi ceva sa ramana fixata,pui cureaua cel mai lejer. vezi dak poti sa impingi spre stanga si revin;o cu raspunsu.
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Hai ca sa fiu ceva mai explicit,in cazul meu,rola asta este prinsa cu un surub,am desfacut surubul ala (ce-i drept era al dracului de strans) iar dupa asta surubul mergea la mana.Deci nu-i nici un arc intinzator...n-o poti da nici in stanga nici in dreapta...e o rola oridinara cu un rulment in mijloc care vine prinsa cu un surub!
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ce spui tu djmarius pare logic...si asa ma gandeam si eu ca ar trebui sa fie,dar logica asta nu se potriveste cu ce e sub capota mea Sad
Skip ads

  • djmarius

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
vezi k nu merge sa impingi asa cu mana... trbe sa bagi un fier intre rola aia si cea din dreapta si tragi spre dreapta cu putere... daca nu e asa... nu stiu. nu mai ma bag Smile
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asta este rola intinzatoare transmisie la x16xel
Pe care o ai tu pe masina nu incerca sa desfaci surubul de la rola ci sa-l strangi.Nu trebuie sa dai jos rola de pe ansamblul intinzator.Vezi ca trebuie sa tragi tare de surubul de la rola pt ca arcul este foarte tare
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ovidiuvuia a scris:Asta este rola intinzatoare transmisie la x16xel
Pe care o ai tu pe masina nu incerca sa desfaci surubul de la rola ci sa-l strangi.Nu trebuie sa dai jos rola de pe ansamblul intinzator.Vezi ca trebuie sa tragi tare de surubul de la rola pt ca arcul este foarte tare


Rolling Eyes pare ilogic ce spui tu ovidiu,dar am sa incerc si asa...sa strang.banuiesc ca odata ce strang surubul ala ramane strans si gata.Totusi spuneti-mi va rog unde e arcul asta intinzator,se poate vedea cu ochiul liber???sau e prin alta parte???pt ca inca odata spun ca n-am vazut nimic.E o rola nenorocita prinsa cu un surub si nimic mai mult....nu mi se pare a fi un ansamblu acolo.Multumesc!!!
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Omule, pune la loc rola de unde ai dat-o jos si strange tare de tot de surubul ala nenorocit si ai sa vezi ca se va deplasa catre interior si atunci poti sa pui cureaua.Cheia este inelara cu cot de 15.Daca nu reusesti asta este.
Numai bine.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cu cheia NU ai nimic de strans...
surubul fiind strans destul, iti permite sa rotesti intinzatorul, in asa fel sa poti atasa cureaua la locul lui !

poate intelegi asa:
- pui cheia de 16.... (parca era de 15, nu imi aduc aminte)
- "te faci" ca strangi, dar ROLA se va misca/se va roti... (e o minune.... Twisted Evil )
- rola va avea alta pozitie.... il mentii, deoarece daca dai drumul la cheie, isi va reveni la pozitia initiala!
- apoi atasezi cureaua pe rola...
- apoi incerci sa scoti cheia, rola revenind in pozitia initiala, intanzand cureaua si cam atat... easy nu? Shocked

daca nu vei intelege nici asa... cheama un mecanic (sau suna un prieten)! Laughing

daca tot esti curios unde se afla acel ansamblu.... arunca o privire !

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tot nu ai inteles? Rola se afla pe un brat tinut sub tensiune de un arc puternic...incercand sa strangi surubul rolei, o sa faci un sistem de parghii...ceva gen biela manivela...cauta o cheie cu brat cat mai lung. E mai greu de explicat...
  • maddox_ul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Aha aha...am inteles baieti.Am prins ideea.Multumesc inca odata pt ajutorul acordat.Revin cu rezultatul...de data asta sper sa fie favorabil.O seara faina tuturor...
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
maddox - ansamblul pe care e prinsa rola contine arcul de care iti tot spune toata lumea. Respectivul arc apasa rola catre partea din fata a masinii, iar pentru a deplasa rola spre spate , iei o cheie de 16 ( de preferat inelara) o pui pe surubul rolei si tragi spre fata masinii cu putere, iar astfel rola va pivota catre spate. De preferat sa asezi cureaua pe rola intinzatoare, iar fixarea finala sa o faci pe fulia alternatorului, altfel nu poti trece cureaua de cheia de 16 cu care tensionezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR