Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
revin cu vesti bune...azi am zis sa incerc din nou mai ales ca s-a incalzit afara si A MERS! s-a dezghetat...mi s-a luat o piatra de pe inima....
totusi nu inteleg o chestie....vasul era plin...adica peste ce inghetase era spirt si lichid de iarna...am dat de 5-6 ori in total si apoi nu a mai iesit nimic....motorasul se auzea....e posibil sa se goleasca asa repede? apoi am pus putin de spirt ...si a mai scos ceva...o sa il mai testez sa vad cat lichid de iarna intra acum in el....
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu stau cu inima cat un purice ... Am fortat un pic pompa cand am pus spirt si dupa asta nu se mai auzea bazaitul caracteristic functionarii acesteia. Am cateva drumuri mai lungi de facut in perioada asta si sunt mort fara apa pentru parbriz. Maine o incerc ptr prima data. Sper sa isi revina. Daca nu ... asta este.
Cin' s-a fript cu lapte sufla si-n iaurt Laughing
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:Si eu stau cu inima cat un purice ... Am fortat un pic pompa cand am pus spirt si dupa asta nu se mai auzea bazaitul caracteristic functionarii acesteia. Am cateva drumuri mai lungi de facut in perioada asta si sunt mort fara apa pentru parbriz. Maine o incerc ptr prima data. Sper sa isi revina. Daca nu ... asta este.
Cin' s-a fript cu lapte sufla si-n iaurt Laughing


mie nu mi se mai auzea motorasul de cand inghetase..deci nu pot sa zic ca am fortat...dar cine mai stie...oricum bafta
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si la mine cand a inghetat nu se mai auzea motorasul lucrand... dar acum ca s-a incalzit s-a dezghetat si merge perfect (mentionez ca cel putin borcanul era un bloc de gheata).
Skip ads

  • catalinncs

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
acelasi lucru l-am patit si eu...a venit caldura, s-a dezghetat, merge perfect...am scutit drumul la service Smile)...sper ca si voua vi s-au rezolvat problemele fara batai de cap...oricum e invatare de minte, la urmatorul inghet o sa fiu pregatit....
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, din fericire s-a dezghetat si la mine. Merge perfect. Very Happy
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Doamne cata lume fericita aici : la toti vi s-a dezghetat, la toti vi s-a luat o piatra de pe inima ...
Eu nu pot sa zic c-am uitat sa inlocuiesc lichidu cu antiinghetz, sa zic ca am avut o proportie de 60%-40% lichid iarna, respectiv vara si tot mi-a inghetat acu o saptamana.... am dat la pompa , am vazut ca nu merge, am incercat de cateva ori scurt, am vz ca nu vrea si-am lasat-o moarta; n-am bagat de seama atunci daca se auzea motorasu sau nu.
Insa astazi am avut un drum ceva mai lung si nici dupa ce am mers vreo ora (ca sa nu mai zic 8 grade afara) n-a vrut sa functioneze... nu se aude nimic cand imping maneta.
Posibil sa se fi ars motorasul ? sau siguranta ?... sau in continuare sa fie inghetat pe conducte unde sa nu fi ajuns caldura motorului ?.... totusi, 8 grade celsius. Shocked

Caut acuma intr-un spec sheet locatia sigurantei cu pricina si incerc maine s-o schimb; daca nici asa nu va merge, sa-nteleg ca tre sa pregatesc bani de pompa ?!
In the worst scenario, care e pretul pompitei (noua / dezmembrari) si cat de greu se monteaza ?

Merci anticipat.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mda...nasol....daca nu merge la 8 grade e cam clar. de dezghetat s-a dezghetat....mai baga niste spirt poate desfunda ceva pe acolo. daca nu siguranta si apoi service daca nu te pricepi tu.
Skip ads

  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La problema asta raspunsul este unul: caldura.
Si eu am patit ceva similar, am incercat sa dezghet instalatia de spalat parbrizul cu apa calda, turnata fortat in bidon, pana s-a incalzit tot lichidul,, ulterior am bagat fortat 1 litru alccol sanitar. Rezultat: zero.
Daca ramane un dop de gheata pe conducte (la care nu ai acces, fiind pozate prin contra-aripa si pe sub grila de sub parbriz)nu se intampla nimic, nu reusesti sa topesti dopurile.
Gasiti un garaj incalzit, sau un garaj subteran de bloc, de moll/hypermarket, etc. lasati masina aprox 3 ore - daca lichidul din borcan este "lichid" sau pana se rezolva problema.
Am incercat inainte si varinata cu mersul mult sa se incalzeasca motorul si compartimentul motor - rezultat: zero.

PS atentie la culoarea lichidului de parbriz - in general cel de iarna este albastru. Eu m-am "potcovit" cu un lichid albastru de vara, asa ca am avut nevoie de manevrele de mai sus.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La mine merg spalatoarele de parbriz insa nu mai functioneaza cele de faruri.. am schimbat siguranta, afara s-a incalzit, rezultat zero. Are cineva idee daca exista pompa separata pentru faruri sau vreun circuit separat pentru spalatoarele de faruri pe aceeasi pompa? Nu stiu de unde sa apuc problema..
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a aratat cineva pe o schitza unde ar fi siguranta cu pricina si azi am desfacut-o.
Intr-adevar, siguranta motorasului era arsa.

Cand am sa-mi fac timp sa-mi iau una noua va anunt daca merge Smile
  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Eu am avut aceeasi problema ca si colegul din primu` post.Eu am avut o alta scuza Very Happy: am plecat din tara prin noiembrie cand inca era cald si m-am intors pe 19 decembrie. Am rezolvat problema cu apa fierbinte (nu am folosit apa fiarta fiindca nu vroiam sa crap ceva pe acolo). Am turnat apa in vas, am lasat-o vreo 2-3 minute sa dezghete cat mai mult dupa care am dat la pompa pana s-a auzit ca invartea in gol.Am repetat operatiunea de vreo 5 ori pana s-a topit toata. Si GATA Very Happy
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
e clar. dupa ce s-a dezghetat intra mai putin lichid de parbriz(mai putin cu cel putin 50%). cum e posibil?!
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ripper, poate nu s-o fi dezghetat complet...
Cat despre problema mea, evrika! siguranta a fost de vina.
Am schimbat-o si-mi pompeaza Cool .
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:Ripper, poate nu s-o fi dezghetat complet...
Cat despre problema mea, evrika! siguranta a fost de vina.
Am schimbat-o si-mi pompeaza Cool .


pai la 8-9 grade cum sa nu se dezghete complet? pus ca la mine era inghetata pompa cu tot cu motoras si conductele alea...deci daca s-au dezghetat alea banuiesc ca trebuia sa se dezghete tot...
  • Razvan_Def

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:Mi-a aratat cineva pe o schitza unde ar fi siguranta cu pricina si azi am desfacut-o.
Intr-adevar, siguranta motorasului era arsa.

Cand am sa-mi fac timp sa-mi iau una noua va anunt daca merge Smile


Salutare,
Imi poti spune si mie unde e siguranta buclucasa, ca si eu am aceeasi problema cu pompa respectiva si inca mai sper ca e de la siguranta.... daca nu e nici asta voi intra la cheltuieli.... Sad
Multumesc anticipat!
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Mie mi-a trimis un prieten coleg opelist manualul pentru Astra H in care am gasit numerotarea sigurantelor... Problema e ca manualul il am pe calculatorul de acasa, dupa ora 19 o sa pot sa ti-l trimit. Pana una alta daca ai timp si poti cobori la masina, desfa cutia de sigurante de la motor si scoate si tu toate sigurantele de 10A (cu toate ca-n manual scria ca trebe sa fie de 7.5) pe rand si verifica daca e vreuna arsa. In manual e numerotata cu "7" (de sus in jos, de la stanga la dreapta pe randuri, se numeroteaza incepand de la "1"; e pe al doilea rand, chiar spre marginea din stanga a cutiei, imediat langa o alta siguranta de 15A - asa e la mine).
La aproape orice benzinarie gasesti pachete de sigurante, la preturi de pana-n 5 lei. O schimbi si gata !
  • Razvan_Def

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt ajutor si pt promptitudine, dar nu am reusit sa rezolv nimic din pacate..... cred ca eu sunt norocosul ce va trebui sa schimbe pompa.
Am verificat pe rand toate sigurantele si nu e niciuna arsa, nu ramane decat sa scot vasul de lichid, cu tot cu pompa si sa o verific direct la baterie ca sa elimin orice dubiu.... Mad asta este!
Apropos, stie cineva de unde sa achizitionez o pompa/motoras la un pret rezonabil? L-am gasit la ceva magazin de piese (nu am retinut numele) la 147 ron si, sincer, mi se pare cam scump.... poate nu sunt eu la curent cu preturile, cine stie!?! Masina este Corsa C 2001 asta uitasem sa mentionez....
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stai ase, nu te pripi la concluzii ... tu ai verificat sigurantele la ochi, dar e posibil ca fisura sa fie insesizabila dpdv vizual. Ia un aparat de masura si mai incearca-le o data, de-abia atunci poti sti sigur ca ai eliminat aceasta posibilitate.
Oricum iti trimit cartea mai pe seara.

Succesuri !
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
de asemenea, nu uita de releu.. la mine asta pare sa fie problema.. astazi il desfac sa il masor..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR