Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Razvan_Def a scris:Multumesc frumos pt ajutor si pt promptitudine, dar nu am reusit sa rezolv nimic din pacate..... cred ca eu sunt norocosul ce va trebui sa schimbe pompa.
Am verificat pe rand toate sigurantele si nu e niciuna arsa, nu ramane decat sa scot vasul de lichid, cu tot cu pompa si sa o verific direct la baterie ca sa elimin orice dubiu.... Mad asta este!
Apropos, stie cineva de unde sa achizitionez o pompa/motoras la un pret rezonabil? L-am gasit la ceva magazin de piese (nu am retinut numele) la 147 ron si, sincer, mi se pare cam scump.... poate nu sunt eu la curent cu preturile, cine stie!?! Masina este Corsa C 2001 asta uitasem sa mentionez....


Pretul pt pompita este destul de piperat.Eu am renuntat la cel original-pierdea mult lichid si am folosit de dacie 20 ron;nu mai am stropitoarea pe haion.
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Update: Am desfacut releul pompei spalatoare de faruri (este in blocul de relee de deasupra pompei de frana) si am gasit o lipitura rece. Am refacut lipitura, pus la loc releul si problema s-a rezolvat. Very Happy
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la tine cand ai patit asta?se mai auzea pompa?eu am patit-o acum vreo 2 zile...insa afara sunt peste 5 grade...deci nu creca a inghetat
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
A inceput sa nu mai functioneze inainte de primele zapezi mari / ingheturi. Nu se auzea pompa de la faruri, mergea doar cea de la parbriz. Luand-o pas cu pas am ajuns la releul in cauza care se pare ca a cauzat problema.
Skip ads

  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am rezolvat....era pompa...am schimbat-o...ms mult tuturor...topic inchis
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Io zic totusi sa nu se-nchida topicul...
Vad ca multi apelam la el pentru probleme.

Cool
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sfatul meu....nu lasati sa se goleasca bazinul....si puneti solutie de preferat la -40 de grade...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
E cam mult -40; cu ce se murdareste parbirzul la temperatura asta? Nici nu ninge, nici nu ploua, si nici nu e posibil ca temperatura exterioara sa urce rapid de la -40 la -5, temp la care ai cu ce sa iti murdaresti parbrizul. Cred ca e suficient un -20 grade ca sa fi sigur ca la -10 grade ai lichid si nu gheata pe furtune, iar la -5 grade, cand stropesti sa nu iti faca pelicula de gheata pe parbrizul rece, in primele minute de functionare.
Skip ads

  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
poi aia la mn in oras...fiind depresiune...- 10 -15 grade is in fiecare dimineata(eu plec de obicei pe la 7 jum)....si tu chiar ai impresia ca tine aia exact pana la -20?Smile)...sa fim seriosi...cand o sa inghete pompa si o sa o fortezi..ai sa injuri exact ca mn.....mai ales ca s-a ars in ziua cand trebuia sa plec la skiX(

a si nu se murdareste la - 40:| dar ingheata Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai si ce daca..la -40 nu iti treab apa de stropit..nu ai cu ce sa te murdaresti..numai daca ajungi intr-o zona cu temp de -5..sa zicem dar de pe la -10 grade incepe sa ti se dezghete solutia proiectata pt -20. Very Happy...Posibil sa ai dreptate pt zona Bacau, dar la Sibiu nu stiu la cati ani o data scade temp sub -20 grade dimineatza.


Ultima modificare facuta de livcro la Dum 17 Jan, 2010 7:48 pm
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pfai aci e teroare....ziua se fac mai mereu peste 0 grade....iar noaptea si dimineatza....e congel...... Evil or Very Mad
  • allexutzu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 X16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu am probleme cu pompa cred, lichid e suficient zgomot face dar scoate foarte putin lichid pe parbriz. Am schimbat pompa a mers 2 zile si iar scoate foarte putin am desfundat "tasnitorile" alea si tot degeaba ar mai putea fii altceva vreun furtunas ceva ?
Skip ads

  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
allexutzu a scris:si eu am probleme cu pompa cred, lichid e suficient zgomot face dar scoate foarte putin lichid pe parbriz. Am schimbat pompa a mers 2 zile si iar scoate foarte putin am desfundat "tasnitorile" alea si tot degeaba ar mai putea fii altceva vreun furtunas ceva ?

vezi ca s-ar putea sa fie un furtun infundat, e vorba numa de mizerie, nimic altceva.tot asa patesc si eu la tigra mea,dar nu am shimbat nimic numai tatele. tre sa le curat si eu, tu incearca si cu apa foarte calda asa am facut si eu, si s-ar putea sa curete mai bine, si daca nu incearca sa sufli in furtune, sau sa bagi presiune cu pompa in ele
salut
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu n-am patit, dar din cauza simptomelor consider ca tot de la mizerie ar fi.
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat pompa...asta era:P...cand e infundat...pompa totusi functioneaza....la mn nu:P
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
byker_boy11 a scris:am schimbat pompa...asta era:P...cand e infundat...pompa totusi functioneaza....la mn nu:P

Imi poti spune si mie cat te-a costat pompa si schimbarea ei? Am mai gasit alte dati siguranta arsa...Acum e intacta...Cred ca m-a lasat pompa ....Thanks!
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mda, pompa noua - 80 ron, manopera 30 ron... Verificarea sigurantei s-a facut, nu era arsa, am schimbat-o cu alta, tot nici un efect. S-a masurat la bornele de alimentare ale pompei: se alimenteaza. S-a facut o proba "made in Romania" : s-a ciocanit in pompa cu un maner de surubelnitza in timp ce se actiona maneta de stropit parbrizul... A dat sa plece cateva secunde dupa care s-a oprit, apoi... tacere totala. Au mai incercat de cateva ori asa, insa nici un rezultat. Am mai lasat-o cateva zile, zic "poate isi revine"...Se pare ca doarme somnul de veci. Asa ca, s-a trecut la etapa cu schimbatul care m-a costat in total 110 ron.... Apai si cum si aiasta o murit, incep sa cred ca devine pretentioaza buburuza.... Ia sa-i promit ca o vand, poate nu mai face scheme..... Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pompa veche nu cre ca e arsa..e numa colmatata cu namol din rezervor..si fiind stratul gros s-a colmatat si cea noua...Solutia: intr-o zi cu soare demontezi rezervorul si il speli bine bine.
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut! "Namol din rezervor".....? Sincer, ma cam indoesc, chiar m-am uitat sa vad daca exista mizerie in rezervor si sa rog mecanicul sa-l demonteze si sa-l spal, si nu am avut la ce: era chiar destul de curat lichidul de spalat parbrizul existent. Sper ca nu te referi al rezervorul de benzina.... Sau o fi atat de sensibila la impuritati aproape invizibile cu ochiul liber? Nu stiu, de asta zic, era chiar curat, alimentez destul de des cu lichid, pentru ca il si folosesc - nu ma zgarcesc facand economie pentru ca, in opinia mea, tine mult de securitatea mea (nu vad bine, risc, asa ca spal consistent). Oricum, pompa a ramas la service, dar o sa ma mai uit inca o data sa vad daca este curat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De rezervorul e lichid parbriz era vorba...era numa o idee
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR