Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit .
Masina ta este o zafira B Z19DTH la fel ca si a mea ...din pacate nu am poze cu masina inca ...urmeaza sa ii fac.
Are filtru de particule care este situat in spatele torpedoului si sfatul meu e sa nu il anulezi...il poti schimba ( costa aprox 40 lei)
Masina nu are buton de sport deci nu poti dezactiva ESP( e un lucru bun pentru siguranta ta)
Se pot verifica KM reali daca mergi la un dealer autorizat asa cum am facut eu ( Erebus)
In rest numai bine ,....daca ai nevoie de informatii PM sau pe email
Skip ads

  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Mulțumesc pt informații. Am fost si am testat masina.... are ESP într-adevãr dar din pãcate mi-am dat seama ca Zafira nu e ceea ce am eu nevoie. O sa raman la dragostea mea primara și voi cauta o Insignia ST in continuare.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
kmcdany a scris:
Are filtru de particule care este situat in spatele torpedoului si sfatul meu e sa nu il anulezi...il poti schimba ( costa aprox 40 lei)

ala e filtru de polen.
filtru de particule DPF costa vreo 2.000 de ieuro.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
da scuze ...e greseala mea....oricum colegu' nostru aspira catre ceva si mai bun.... Insignia..
Sa deschidem un forum pentru Insignia..?
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
e mai buna zamfira, poti duce 5 prunci cu ea, cu insigna nu poti.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Eu sunt foarte multumit de zamfira me. Nu am 5 prunci sunt doar Unu dar imi place spatiul care il confer a. E decizia si alegerea fiecaruia.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sa-ti traiasca, mai ai vreme sa mai faci, ai fost preventiv cand ai luat-o.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Smile nu ma intelegeti gresit. sunt fan opel, am unul... Imi place Zafira..
C Tourer de exemplu nu mi-o permit de noua, la fel cum nici Insignia nu mi-o permit noua, dar pt necesitatile mele testand masina asta si uitându-mã foarte atent la ce ofera ca si spațiu, mi-am dat seama ca nu e ceea ce caut.
Ca sa iti detaliez, uite, iti zic de ce:
- spatiul in portbagaj cu randul 3 de scaune jos este ok, dar numai pt ca spatiul suplimentar creat e pe inaltime mai mult.
- motorul este ok, dar cutia imi pare foarte elastica si in viraje masina imi da aceeași senzatie ca ai actuala Astra G si nu vorbesc de viraje luate cu viteze de raliu, ci la 40-50km/h...probabil senzatia este amplificata ai de inaltimea mașinii

Imi place la nebunie pozitia de condus pe care nu o voi regasi niciodata la alta clasa.

Voi continua de acum discuțiile pe paginile dedicate.

Ca sa raspund si pt treaba cu copiii... am 1 mic si mai urmeaza unul, pt ei caut ceva mai spatios si mai sigur decât ceea ce am acum... dar trebuie sa ma bucure și pe mine pt ca imi place sa conduc.

De asta am cerut pareri ai de asta am ajuns aici.
Sfaturile primite pana acum si informatiile mi-au fost de ajutor.


Ultima modificare facuta de gheorghita.cristian la Mar 14 Jan, 2014 12:20 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Mersi. Clar da am fost preventiv. Deocamdata imi plimb prietenii cu ea. Smile O sa pun poze cu ea.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Cristi ai cautat o zafira cu cutie automata? Daca esti din bucuresti hai sa ne vedem into - o zi sa Vezi cum e cu automata poate e si asta o cauza a "displacerii" tale
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nu m-am gandit la cutie automatã ce-i drept... nici nu am condus o masina automata pana acum.
am cautat un motor puternic.
mi-ar face placere sa incerc o zafira automata.. o sa te anunt.. sapt asta o sa mai vad 2 masini. o sa revin cu impresii.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Cand ai timp si vrei sa mergi cu una automata anunta-ma
Skip ads

  • albertbc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ma gandesc serios la achizitionarea unui opel zafira, 2007, 1.6 pe benzina. Inca nu am vizionat masina, intentionez sa o vad saptamana viitoare. Am inteles de la proprietar ca la motor are un sunet pe care, spune el, ca ar fi de la rulmenti de la cureaua de distributie. A auzit careva de asa ceva la un opel? Multumesc anticipat.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Dacã nu are distribuția schimbatã e posibil sa fie de la acel rulment, sau e posibil sa fie de la pompa de apa. Oricum nu cred ca e ceva grav.
Mergi sa vezi mașina, mergi cu ea și vezi ce alte "bube" mai are.
Bafta
  • albertbc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc, kmcdany. Da, mi-a spus un frate din localitatea respectiva ca s-a dus si o alta buba ar fi ca zafira are instalatia/cablurile arse de la acid de baterie. In rest, mi-a spus ca e impecabila. Ramane de vazut.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cauta alta este piata plina de masini zafira b este plina de electronica de fapt totul este controlat de calculator ,deci prin cabluri eu zic sa nu risti .
  • albertbc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
@badea daniel: Mersi pentru parerea de expert! Ma gandeam sa o duc la un service daca nu arata prea rau (ca omul mai "spala" astfel de bube sa nu arate atat de grav) sa verifice daca ar fi o problema grava sau doar de suprafata.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mergi in targul auto sa vezi masini la peste 200 de mii de km. si o sa-ti spuna ca au 65 sau cel mult 90 de mii de km. arata impecabil nu ai cum sa-i verifici la nici un service decat mecanic si vizual deoarece Opel nu are baza de date intre Dealeri ,este ca la loz in plic . Dar daca te hotarasti la ceva anume nu da nici un avans du-te la Maiandrei cu respactiva masina si acolo vezi despre ce este vorba ,adresa o gasesti aici pe forum.nu cumpare masina fara CIV.
  • albertbc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc din nou, Daniel. Tocmai i-am scris lui maiandrei.
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Intru-cat familia s-a marit si necesitatile s-au schimbat, acum 2 saptamani am renuntat la Opel Corsa D si am inceput sa caut o masina de "familie". Printre cunostinte am gasit un Opel Zafira 1.7 125 CP echipare Cosmo (navigatie, senzori de parcare, incalzire in scaune, buton Sport, piele). Masina a fost achizitionata in mai 2011 de la dealer din Romania si rulata 90% din timp pe curse Iasi-Viena ajungand astfel la 153.000 km.
Consumabile au fost schimbate de curand iar distributia la 121.000 km. Pentru cei cu "experienta" legata de aceasta masina, o recomandati si daca da la ce alte investitii as putea sa ma astept in urmatorii 2 ani de zile sa zicem in ideea ca eu rulez undeva la 20 de mii de km pe an.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR