Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • DMesu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2023

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect, sunt nou aici si am cãutat prin discuții problema pe care o am eu dar nu am gãsit nimic concret. Am un Opel zafira din 2006, motor Z19DTH , 1.9 DCTI de 150 cp. In urma cu câte zile mi sa aprins martorul in bord, acea cheita cu mașina, ieri sa stins acel martor si sa aprins check in. Astãzi a început sa scoatã mult fum negru_gri si nu se tureaza motorul, cand accelerez sa iau demaraj face un zgomot urat motorulsi scoate mult fum, daca depãșește 3000 de ture nu mai face nici zgomot si trage bine dar sub 3000de ture pierde din putere. Când am oprit motorul a facut un zgomot urat ca de fiare aruncate pe jos. Ma poate ajuta cineva cu ceva pareri sau idei. Mulțumesc anticipat.


MODEL: Opel zafira
MOTOR: Z19DTH
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Nu sunã bine deloc ce se-ntâmplã pe la tine prin motor...dar e greu de zis la modul concret, doar dintr-o descriere...
De început aș zice, sã apelezi la un mecanic, mãcar ptr o constatare, cu o diagnozã inclusã...
NB
Aș evita, pe cât posibil, s-o mai folosesc așa...
  • DMesu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2023

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru rãspuns, de cand am oprit-o nu am mai folosit-o, am luat legãtura cu un mecanic si in zilele urmatoare urmeazã sa o vada. O sa revin cu rezolvarea. O zi bunã va doresc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR