Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bUmbaSTyq

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va rog sa imi spune-ti si mie cum pot dezactiva ESP-ul la ASTRA H model 2009, nu am buton de off. Exista alta varianta?
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu, doar daca scoti siguranta.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Doar daca ai buton Sport il tii apasat cateva secunde .
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
bUmbaSTyq a scris:va rog sa imi spune-ti si mie cum pot dezactiva ESP-ul la ASTRA H model 2009, nu am buton de off. Exista alta varianta?


doar daca ai buton SPORT care trebuie tinut apasat 5 secunde
dar dece vrei sa il dezactivezi?
Skip ads

  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Care este siguranta respectiva? Am impresia ca e aceiasi cu cea de la ABS. Si eu vreau sa stiu care e deoarece daca intre ESP-ul nu mai urc nici o panta. Si am nevoie sa urc ceva pante unde sa nu intre antidemarajul in functiune.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am curaj sa pun pariu ca daca il dezactivezi, vei urca respectivele pante mai greu decat acum sau poate chiar deloc. ESPul te ajuta nu te incurca. Dar este doar parerea mea.
Toate bune.

Am mai gasit si asta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21833
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nilf40f a scris:Care este siguranta respectiva? Am impresia ca e aceiasi cu cea de la ABS. Si eu vreau sa stiu care e deoarece daca intre ESP-ul nu mai urc nici o panta. Si am nevoie sa urc ceva pante unde sa nu intre antidemarajul in functiune.

incearca cu anvelope de iarna si lanturi la urcarea pantelor
eu cred ca rolul ESP-ului este altul,din cate stiu eu acest sistem intra in functie doar la pierdere aderentei moment in care nu mai ai pedala de acceleratie iar masina incerca sa se redreseze mai Titi Aur jr.
bafta
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scoate siguranta de abs si sa no mai pui veci (e si esp eliminat) . Pacat ai dat bani pe asa ceva (esp tc) cand puteai sa iei altceva mai folositor (cativa saci de nisip si sare).
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bUmbaSTyq a scris:va rog sa imi spune-ti si mie cum pot dezactiva ESP-ul la ASTRA H model 2009, nu am buton de off. Exista alta varianta?

Amice ,parerea mea este sa lasi masina asa cum este ,ESP-ul nu face decat sa te ajute ,nu iti face rau sau vb colegului in loc de ABS sau ESP vrei sa ai 1 sac de nisip,unul de sare si 2 lopeti in portbagaj?
Ce uoameni ,bai fratilor Very Happy
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dezactivarea ESP sau mai exact a TC te ajuta numai daca ramai impotmolit (noroi, zapada) si e nevoie sa patinezi pt a indeparta stratul cu aderenta scazuta, astfel rotile ajungand in contact cu teren aderent.
Pt a urca o rampa...TC-ul te ajuta, daca nu il urci cu TC, in mod sigur nici fara el nu reusesti.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Dezactivarea ESP sau mai exact a TC te ajuta numai daca ramai impotmolit (noroi, zapada) si e nevoie sa patinezi pt a indeparta stratul cu aderenta scazuta, astfel rotile ajungand in contact cu teren aderent.
Pt a urca o rampa...TC-ul te ajuta, daca nu il urci cu TC, in mod sigur nici fara el nu reusesti.


Vad ca tu ai inteles. In speta ma intereseaza dezactivarea cind raman inpotmolit pe o panta. Ieri de exemplu am vrut sa plec de acasa si in fata masinii era depus un strat inalt de 3-5 cm zapada putin batatorita. Nu am reusit sa trec de acel obstacol sub nici o forma, intra esp-ul si-mi reducea turatia, ma enerva numai. Au sarit 2 vecini si m-au inpins sa trec de bucatica aia de zapada. Ma intreb ce se intimpla unde dai de ditamai nametii , daca la 5 cm te rupe. Pina acum am avut un alt diesel cu care ieseam urcand o panta destul de abrupta si daca era zapada de aproape 30 cm, fara a avea partie facuta inainte.
Pentru cei cu sacul de nisip si sare: nu intentionam sa circul fara esp, ma interesa numai sa pot sa ies de unde ma inpotmolesc si dupa aceea sa-l cuplez la loc.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
"In speta ma intereseaza dezactivarea cind raman inpotmolit pe o panta" pe panta nu ramai impotmolit...eventual in rampa . Smile)
Daca nu ai buton sport...cauta siguranta de ABS si memoreaza pozitia ei...o scoti si dupa ce treci de obstacol o pui la loc...probabil o sa ramai cu ceva eroare stocata...dar decat sa ramai impotmolit...
Skip ads

  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:"In speta ma intereseaza dezactivarea cind raman inpotmolit pe o panta" pe panta nu ramai impotmolit...eventual in rampa . Smile)
Daca nu ai buton sport...cauta siguranta de ABS si memoreaza pozitia ei...o scoti si dupa ce treci de obstacol o pui la loc...probabil o sa ramai cu ceva eroare stocata...dar decat sa ramai impotmolit...


Multumesc, asta ma interesa. Ai idee care e siguranta de ABS? Se afla in compartimentul de sigurante din portbagaj sau de la motor? Eroarea nu ma deranjeaza ca o sterg imediat. Am tot timpul la mine OP-COM si laptop.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sigurantele 1 si 2 sunt de la ABS au 20 si 30 A...vezi ca sunt mai mari si patrate (asa apar pe o schita)...posibil sa fie ceva relee cu sigurante incorporate.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exclamation


Ultima modificare facuta de livcro la Lun 21 Dec, 2009 10:42 pm
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, asta ma interesa. Ai idee care e siguranta de ABS? Se afla in compartimentul de sigurante din portbagaj sau de la motor? Eroarea nu ma deranjeaza ca o sterg imediat. Am tot timpul la mine OP-COM si laptop.[/quote]

cauta si tu un manual de utilizare si ai sa gasesti de pe la pagina 175 parca incep schemele cu panourile de sigurante
eu unul umblu la pescuit si prin excursi cu masina dar nu am ramas niciodata impotmolit si nici nu am dezactivat ESP-ul
daca ai intenti sa scoti sigurante eu te sfatuiesc sa iti iei su un scut metalic pt motor Very Happy
bafta
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
[/quote]cauta si tu un manual de utilizare si ai sa gasesti de pe la pagina 175 parca incep schemele cu panourile de sigurante
eu unul umblu la pescuit si prin excursi cu masina dar nu am ramas niciodata impotmolit si nici nu am dezactivat ESP-ul
daca ai intenti sa scoti sigurante eu te sfatuiesc sa iti iei su un scut metalic pt motor Very Happy
bafta[/quote]

Scut metalic oricum am intentia sa-mi iau. Dar de curiozitate te rog explica-mi si mie de ce ma sfatuiesti sa iau scut pentru cazul in care am de gind sa dezactivez ESP. Nu circul cu ea pe drumuri de tara, accidentate. Dezactivarea va fi pt. 2-3 metri pina ies din impas si dupa aceea montez siguranta la loc.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand uitate aici daca ai cauciucuri bune de iarna si tc e imposibil sa nu urci o panta,daca tu vrei sa urci panta cu cauciucuri de vara normal ca nu ai nici o sansa
uitate aici http://www.youtube.com/watc...p;feature=related si http://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:in primul rand uitate aici daca ai cauciucuri bune de iarna si tc e imposibil sa nu urci o panta,daca tu vrei sa urci panta cu cauciucuri de vara normal ca nu ai nici o sansa
uitate aici http://www.youtube.com/watc...p;feature=related si http://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc


nu are de a face cu cauciucurile. nu cer mai mult decit poate, dar din cauza esp nu am plecat de pe loc dupa cum am spus de undeva de unde plecam si cu o dacie cu cauciucuri de vara . in rest a urcat pante fara probleme, esp a reglat totul, e ok. numai ca uite, te pune in cite o situatie cind nici nu te astepti. de exemplu in vara a patinat pe iarba si esp a redus turatia si am iesit greu cind o roata a intrat intr-un santulet cu iarba. si atunci trebuia sa am cauciucuri de iarna?
eu m-am interesat unde e siguranta pt esp sa aplic aceasta metoda in situatii extreme
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu iei in considerare varianta montarii unui buton ESP? Daca ai cablajul e o joaca de copii. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR