Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • robisor2001

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutari ..vreau sa fac si eu o groapa( canal service) . As dori si eu niste dimensiuni (adancimea si latimea)schita..
A mai facut cineva asa ceva? Question
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut,
Mi-am facut eu in garaj,lungime cam 2 m.
Pt Adancime, sa stau in picioare si capul sa-mi treaca de marginea gropii,mai bine o faci mai adanca si te urci pe ceva decat sa o faci prea mica si sa stai cocosat...
Am priza de curent trasa in ea, pt lumina.
Bafta
  • robisor2001

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Merci.,latimea finala cat este?
3 m e suficient lungimea(nu prea am spatiu)
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
latimea,hm...am calculat-o sa fie cu 10-15cm mai mica decat distanta dintre roti, pe fiecare parte.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atentie la niste chestii:

- daca vreti lumina statica pe unul din perettii gropii, sa fie neon, ca sa nu va prajiti daca se sparge sau cade in apa
- lampa sa fie 12 sau 24v obligatoriu!, idem sus
- puneti lemn pe jos, eventual paleti acoperiti cu cauciuc, deoarece mai curg diverse chestii pe jos si nu vreti sa stati in noroi
- aveti de ales intre scara betonata si atunci lungimea gropii se mareste cu cel putin 1 metru sau scara d-aia din comert si spatiul necessar ajungerii sub masina e mai mic
- latimea trebuie sa fie cat aveti latime in umeri plus cel putin 10 cm, pentru spatiu de manevra, insa a se avea grija sa ramana si cativa cm mai putin decat ecartamentul masinii.
- lungimea...vreo 2-2.5m groapa efectiva plus inca vreun 1m spatiu sa iesiti din ea
- inaltimea, cam ce inaltime are cel care lucreaza. ideal ar fi vreo 2m, deoarece pe fund se pune ceva care mai ridica
- infigeti 2 butuci acolo unde vreti ca masina sa se opreasca deasupra gropii, pentru a putea iesi de sub ea lejer sau sa nu riscati sa ramaneti sub ea daca baga altcineva masina.
- pentru cei care au posibilitatea, instalati o oglinda care sa va arate groapa atunci cand introduceti masina, pentru a nu risca sa cadeti inauntru si de asemenea, pe margine se poate monta profil din acela L, tot pentru siguranta
- in peretii gropii se pot insera niste buzunare, magneti si carlige unde sa tineti sculele si piesele cu care lucrati pe moment, ca sa nu le tineti pe jos

cam atat momentan. ar fi bine sa va pregatiti sufleteste pentru o munca data dracu, cativa mc de pamant de care nu stiti cum sa scapati, sa va ganditi cu ce tapetati groapa (va recomand sa vorbiti cu soferii de pe betoniere. pentru 2-3 mil. va rezolva repede).

enjoy! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR