Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • brysk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut am achizitonat un opel vectra b din 96' motor 1.7 td si as vrea sa pun un filtru sport ca cica ii ridica putin puterea daca ii asa motoru nu sufera din cauza lui ? consumul creste cu mult ? isi merita bani? sau ce as putea sa fac altceva ca sa-i ridic putin puterea ? Va rog sa ma ajutati! Multumesc ! Astept paririle voastre
  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Un filtru (fie el si sport) nu iti va ridica puterea motorului, poate doar (tie) psihologic. De suferit poate sa sufere daca iei un filtru sport ieftin si prost care nu va filtra cum trebuie si va lasa sa treaca mai mult praf decat ar trebui.Consumul, nu stiu cat de mult ar creste.Daca vrei putere mai mare poti face schimbari majore asupra motorului(axa cu came, esapament marit, turbina mai mare, schimbare de soft). Dar daca vrei putere mai mare, de ce nu ti-ai luat o masina pe benzina? Este si mai ieftina decat un diesel Wink
  • brysk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
MS de explicatie nu mi-am luat pe benzina ca motorina mai poti face rost de ici colo mai ieftina Smile acuma asta e ms oricum de explicatie
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
1)puterea motorului creste-nu cu fff mult,dar un pic o sa simti la demaraj
2)consumul scade-nu cred ca in mod sesizabil dar sigur nu creste
3)de afectat motorul(e posibil-daca e un filtru sport ieftin)
4)cu un filtru sport suna mai frumos(cel putin benzinarul meu de 1.Cool

si nu o sa incep sa iti dau sfaturi "inteligente" precum ratoiu Wink

eu am filtru sport de cand mi-am luat masina-(atunci l-am montat imediat) si sunt multumit
  • upgrader

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu stiu daca motorul tau suporta dar pentru o crestere destul de substantiala a puterii (aproximativ 30% in cazul motoarelor turbo) iti recomand o remapare. Castigul de putere este evident (am mers cu una "remapata" si e racheta fata de a mea desi avem acelasi motor).
Multa lume are numai cuvinte de lauda despre remapare dar mai sunt si sceptici care spun ca uzeaza prematur turbina.
Decizia este a ta, tot ce pot sa-ti spun este ca amicul meu are remaparea facuta de aproximativ jumatate de an si nu are nici cea mai mica problema.

P.S. Eu deja m-am hotarat sa o remapez si eu, dar acum dupa sarbatori sunt cam stramtorat.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR