Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Citeam intr-o zi articolul despre Baia Mare de pe Wikipedia si la "suprafata" scrie 235 de km patrati. Ok, zic hai sa vad cu cat e mai mica suprafata orasului meu decat cea a Bucurestiului. Intru pe pagina capitalei si la suprafata urbana (nu cea metropolitana!) scrie 228 km patrati. Am zis ca trebuie sa fie o gresala, n-are cum sa fie Baia Mare mai mare decat Bucurestiul la suprafata (desi Baia Mare are 26 de km pe cel mai scurt traseu intre cele mai indepartate borne ale sale >> Firiza-Dura << si 9km in linie dreapta de la est la vest pe Google Earth). Asa ca am inceput sa caut pe net orasele cu cele mai mari suprafete din tara noastra si am ramas suprins de ce am gasit...

Cea mai concludenta lista o gasiti aici

Sunt curios cum se calculeaza suprafetele astea, poate avem pe forum vreun geograf sau topograf cu experienta in asa ceva.

P.S. Cel mai intins oras din lume este Jiuquan, cu o suprafata de peste 191000 de km patrati (Roamnia toata are vreo 238400 km patrati) si doar 900.000 de locuitori. Very Happy Acolo trebuie sa-ti iei concediu ca sa mergi pana la vecina... dupa o lingura de zahar. Smile)
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca lista aia ii adevarata. Auzi ... Brosteniul 600 km2 Shocked
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sigur nu e buna lista.... Vedeti si asta...
http://ro.wikipedia.org/wik..._din_Rom%C3%A2nia
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa ambele galatiul e mai mare ca bucurestiul
v-am facut Razz
Skip ads

  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pai e foarte buna si prima, coincide cu wikipedia. :p Ma rog, e interesanta ideea unui oras cat romania. :d Acolo iti iei concediu ca sa faci naveta la serviciu. Smile)
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Brasovul o fi cea mai mare oras ca suprafata din RO.?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, este
pot confirma si eu asta avand in vedere ca am circulat destul de mult si prin brasov si prin bucuresti
daca pui insa si suburbiile bucurestiului in calcul atunci bucurestiul e cel mai mare...

si ca sa intelegeti de ce galatiul e mai mare decat bucurestiul in suprafata cu toate ca are populatie mai mica : in galati din cauza panzei freatice care se afla la mica adancime nu s-au construiut multe blocuri cu mai mult de 5 etaje...
in bucresti din cate am observat predomina acestea...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ca ia dreptate.
Skip ads

  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu tind sã cred cã suprafețele alea includ și eventualele parcuri industriale mari de pe lângã orașe - pentru Galați ar fi Sidex-ul care are platforma aproape cât tot Galați-ul (estimare dupã Google Maps).
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ioha2003 a scris:Eu tind sã cred cã suprafețele alea includ și eventualele parcuri industriale mari de pe lângã orașe - pentru Galați ar fi Sidex-ul care are platforma aproape cât tot Galați-ul (estimare dupã Google Maps).


aha, d-aia dadea ca e mai mare ca Bucharestu Smile probabil e inclusa si Dunarea aferenta +santieru naval Smile
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
+ localitatile mici de langa oras care se considera cartierer.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si la orase se mai pune si terenul agricol de prin jur
Bucuresti duce lipsa de asa ceva.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
+ satele care apartin de o comuna (ex: Brosteni)
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ar fi mișto un top dupã suprafața „metropolitanã”...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Uitati-va la ce suprafata are Braila. Nu-i de mirare de unde are atata suprafata Galatiul.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
OPTIMUS a scris:Brasovul o fi cea mai mare oras ca suprafata din RO.?


Si eu cunosc Brasovul cat de cat si e intr-adevar foarte mare. Cand vezi cate-un cartier de ala ca Tractorul...
Eu intrebam cum se calculeaza suprafetele alea pentru ca Baia Mare se termina la unul din capete deasupra lacului de acumulare a orasului, iar daca toata zona aia de paduri si serpentine + lacul/barajul Stramtori e considerata "oras" atunci nu e de mirare ca e mai mare decat Bucurestiul. De fapt, doar asa poate fi mai mare decat Bucurestiul. O fi vreun fel de Central Park supradimensionat... Razz

Pe Google Earth, folosind functia aia de "rigla", Bucurestiul are 20 de km in linie dreapta intre cele mai indepartate puncte ale sale, daca imi amintesc bine. Asta pe drum devin vreo 30-35km si daca ii parcurgi la ora de varf cu masina... voila senzatia ca esti in New York si n-are cum sa fie Brosteniul mai intins. Razz Cre ca senzatia de "mare" o dau nr de locuitori, aglomeratia, nicidecum intinderea. Ca degeaba mergi prin paduri sau fanete intravilane, ca nici nu ai habar ca inca esti in localitate. Razz
  • AdrianC_It

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Tu cel cu "cel mai mare oras de marimea Romaniei" Cel mai mare oras din lume ca suprafata depaseste suprafata Romaniei ! "Eeyou Istchee Baie-James, Québec, Canada" Acest " Oras " are 300.000+ km patrati suprafata dar este vorba de suprafata totala cu toate localitatile aferente acelui Oras . Gen comunele din tara au cate 2 3 4 5 sate care apartin de comuna asa si acolo sunt mai multe localitati care apartin de un Oras . Ca zona metropolitana fara alte localitati aferente New York US este cel mai mare oras ca suprafata avand peste 11.000 KM patrati. Iar din Romania Bucuresti .
  • AdrianC_It

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2015

  • Mesaj Privat
PAUL_BM a scris:
OPTIMUS a scris:Brasovul o fi cea mai mare oras ca suprafata din RO.?


Si eu cunosc Brasovul cat de cat si e intr-adevar foarte mare. Cand vezi cate-un cartier de ala ca Tractorul...
Eu intrebam cum se calculeaza suprafetele alea pentru ca Baia Mare se termina la unul din capete deasupra lacului de acumulare a orasului, iar daca toata zona aia de paduri si serpentine + lacul/barajul Stramtori e considerata "oras" atunci nu e de mirare ca e mai mare decat Bucurestiul. De fapt, doar asa poate fi mai mare decat Bucurestiul. O fi vreun fel de Central Park supradimensionat... Razz

Pe Google Earth, folosind functia aia de "rigla", Bucurestiul are 20 de km in linie dreapta intre cele mai indepartate puncte ale sale, daca imi amintesc bine. Asta pe drum devin vreo 30-35km si daca ii parcurgi la ora de varf cu masina... voila senzatia ca esti in New York si n-are cum sa fie Brosteniul mai intins. Razz Cre ca senzatia de "mare" o dau nr de locuitori, aglomeratia, nicidecum intinderea. Ca degeaba mergi prin paduri sau fanete intravilane, ca nici nu ai habar ca inca esti in localitate. Razz
Senzatie de New Tork...tampenii , e infrastructura orasului proasta . Bucuresti-ul inca nu a auzit de Sosele suspendate cu 4 6 benzi pe sens ....daca vrei sa mergi dintr-un capat in celalalt al lui ai 2 variante prin mijloc sau pe centura , asta e de vina , Bucuresti e un nimic fata de New York/Tokyo/Shanghai in toate privintele aproape...inafara de cat te costa sa traiesti in NY si Bucuresti dar naah si salariile sunt pe masura deci nici acolo nu cred ca are sanse !!!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR