Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut
Masina a avut broasca pe partea soferului fortata cu surubelnita. Nu a fost o mare problema atat timp cat am avut inchiderea centralizata. Acum nu mai o am si vreau sa repar yala. Am scos-o din usa si am constatat ca zamacul din interior este crapat.
As avea mare nevoie de un cilindru indiferent daca are cheie sau nu (de fapt nici nu-mi trebuie cheia) din care sa-mi iau carcasa si sa pastrez de la al meu "cateii". Este migaleala multa dar asta este.
Aveti cumva asa ceva. Platesc pentru el.
Multumesc
Razvan
Skip ads

  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Rezolvat.
Se poate inchide. Multumesc.
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Poate mai sunt si alti intr-o situatie similara ai ai putea sa-i ajuti daca le spui cum ai rezolvat.Multumim
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am luat un cilindru de la cineva care nu avea cheie la el. L-am desfacut si am mutat "cateii" (sau cum se numesc) din cilindrul meu stricat in cel nou. Cu cheia introdusa in "miez" se ia o pila fina si se ajusteaza pana merge perfect. Atentie la arcuri sa nu le pierdeti. L-am uns si...gata. Acelasi lucru se poate face cu orice cilindru, ajustandu-l dupa cheie. Cu cheia introdusa in el, "cateii" coboara putand astfel sa le dam nivelul necesar cu pila/smirghel.
Este migalos dar foarte usor.
Am desfacut si restul butucilor si i-am aranjat sa mearga perfect.
Succes.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eventual se aranjeaza cateii sa nu fie vreunul mai scurt, ci toti un pic mai lungi decat e necesar. Smile
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Eventual se aranjeaza cateii sa nu fie vreunul mai scurt, ci toti un pic mai lungi decat e necesar. Smile


Daca postarea este la misto, nu ma mir ca ai deja peste 2000 de postari pe forum....
Daca nu, se pare ca nu prea intelegi cum functioneaza o yala. Tocmai ca acei "catei" pot fi mai scurti dar in nici un caz mai lungi decat nivelul "miezului" butucului (ca altfel nu-l poti invartii)
Ma rog, cine a vrut sa inteleaga ceva, a facut-o.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu . Am inteles gresit ca ai pilit cateii. Daca pilesti cheia cum iti mai functioneaza la celelelate broaste..?
La modelul din 95 era posibil sa transferi miezul cu tot cu catei in carapace noua...acum nu mai stiu cum e sistemul...
Vis-a -vis de nr de postari...poate te uiti si la data inscrierii..si lasi aciditatile gratuite pt mai tarziu. Sad
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cateii i-am pilit. Miezul nu puteam sa-l transfer pentru ca zamacul din care este facut era crapat si se umflase de cand fusese fortat cu surubelnita. Asa ca i-am scos unul cate unul - cate 4 pe fiecare parte si i-am si ajustat cu o pila diamantata.
  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
are dreptate, asa am facut si eu la butucul de pe spate si merge .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR