Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • fizzano

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare . Am o vectra c16nz din 1992 , motor 1.6 rezervor de 62 de litri. Stie careva cata benzina mai am in rezervor cand acul e la linia rosie ? Pentru ca nu are niciun bec care sa se aprinda. Multumesc
Skip ads

  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Acest lucru difera de la masina la masina. Depinde de sonda de benzina unde este pozitionata. Poate ai becul ars la bord daca nu se mai aprinde. In general masinile sunt facute sa mai mearga in jur de 100 km dupa ce se aprinde becul.
  • fizzano

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am niciun bec in bord..pentru ca l-am desfacut si am doar 3 becuri..care ilumineaza ceasurile.. nu e niciun bec la benzina..numai la ceilalti martori... Si bordul meu este fara turometru..in locul lui am benzina.. e cam asa https://www.clubopel.com:808...681_9ndqp1fcw.jpg numai ca rezervorul e de 62
  • classicfan

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa este, la cele fara turometru nu exista martor luminos pentru nivelul benzinei din rezervor, doar indicator, la cele cu turometru exista, sonda e la fel.
Skip ads

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu 8 litri
  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu ramane de facut decat sa ai o rezerva de 5 litri de benzina in canistra si sa mergi cu acul pe rosu pana se opreste motorul. Dupa aceea pui benzina care o ai ca rezerva si asa elucidezi misterul...cam cat poti merge cu ea pana se opreste cand esti pe rosu.
Ceea ce trebuie sa stii este faptul ca nu este indicat sa mergi cu rezervorul cu benzina avand mai putin de un sfert in acesta. Racirea pompei de benzina se face prin circularea benzinei prin pompa. Eu am reusit sa ard o astfel de pompa.

Cu stima, Claudiu.
  • fizzano

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ok , multumesc tuturor pentru raspunsuri Very Happy
  • denis_sandu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2014

  • Mesaj Privat
eu conduc acelasi model de masina cu aceiasi motorizare, dar nu imi indica bine nivelul de benzina, nici nu imi ajunge la rosu si eu deja raman fara benzina... Eu de fiecare data cand ii pun benzina estimez cam cati km pot face cu benzina pusa si resetez trip-ul din bord...
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
la mine e tocmai invers indica mai putin decat e asa ca in momentul cand scade de tot acul mai am cam 5-6 litri iar in momentul cand fac plinul nu trece de linia de 3 sferturi din rezervor
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La mine era acul blocat pe rosu pana acum putin timp, iar cand am facut plinul aceste s-a ridicat pana la 15l, iar acum este ramas pe linia de 15. La posibil ca acul sa fie de vina deoarece cand intru pe rezerva mi se aprinde becul in bord. Mai am 8l in rezevor cand se aprinde beculetul magic, am incercat in sa vad cat mai pot merge pe rezeva iar dupa 78km a decedat, asta cu o medie de 10%.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
cam 10 l mai ai in rezervor cand acu e un pic deasupra liniei rosii.Si aia dupa parerea mea e denumita "banda de zgarcenie" Very Happy
Zic asta ca de acolo pur si simplu acu coboara foarte greu,fata de intervalul 30l si 15 sa zicem .Poate mi se pare mie dar din ce am observat nu prea m-am inselat.cand ajunge pe banda rosie scade greu de tot acu,mergi o gramada Smile
p.s rezervorul are 61 l nu 62
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Poate la tine, la mine in talon este trecut 62l. Dar daca il umpli pana sus la buson intra cam 68-69l.
Skip ads

  • fizzano

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Oricum , de cand am luat-o nu a vazut plinul Smile)) o sa incerc sa-l fac..mai mult de 40 nu am bagat in ea...o am de 2 ani ..
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
la cat e litru de benzina cred si eu:)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR