Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • laurentiumarian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 17 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra Classic 2 cumparat in 2007.
M-am hotarat sa il vand deoarece nu mai am serviciu .. prin urmare nu mai pot plati ratele la leasing.
Va intreb poate stiti mai bine ca mine cu cati bani sa vand masina? Sau am vreo sansa sa o vand?
La leasing mai am vreo 80 rate a cate 110 eur pe luna - casco separat.
Masina este din 2007 si are 60.000 KM. - fara accidente.
Vreau sa predau leasingul sau sa o vand. Ar fi mai bine sa predau leasingul.
Ma puteti sfatui daca as putea sa fac treaba asta ... daca voi gasi cui sa o dau ? si cati bani sa mai cer? sau sa mai cer vreun ban peste?
Chiar nu stiu, nu m-am ocupat cu asa ceva ... este prima masina care o am si din pacate sunt nevoit sa renunt la ea... asta e ..
Multumesc,
Ma puteti contacta si la laurentiumarian@gmail.com sau 0726.036.708
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cine ar da 8000 eur pe o astra cu 60.000 km, tinand cont de pretul ei de noua... Daramite sa mai recuperezi si tu ceva din bani dati. O cunostiinta vrea sa predea un leasing la un accent cu 20.000 km si nu il vrea nimeni desi mai sunt doar 2 ani de rate. Laughing
Romanul nu s-a inghesuit niciodata la leasing dapoi acuma cand nu mai merge bisnitareala ca inainte? Embarassed
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se mai gasesc doritori dar rar. Un amic al meu a preluat in iunie 2008 leasingul la un passat. Cu cat mai are de platit de acum inainte, isi poate lua alta din targ.
Marea problema o constituie conditiile ce trebuie indeplinite pentru preluarea leasingului.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La asemenea rate total 8800 plus casco ai sanse spre zero. Daca mai ai si ceva rezidual, cost acte nu vad cine se baga. Vezi si tu cit costa o Astra Clasic II 2007 si ai sa te lamuresti.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ia uite aici:
https://www.clubopel.com/vie...69&highlight=

Am reusit s-o dau de-abia prin mai, cu 3000 (deci si mai putine rate de achitat)
Asa cum bine s-a mai zis mai sus, dupa ce ca piata a scazut dramatic, preturile masinilor noi la dealer sint din ce in ce mai mici, un leasing filtreaza grav lista potentialilor clienti...
E clar ca vei pierde. Trebuie sa-ti faci insa socoteala a.i. sa scapi de ea cit mai repede. Pt ca daca vei tine la pret va fi de fapt o cheltuiala: ratele care trebuiesc platite, casco-ul, rca-ul....
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu poti sa nu mai platesti ratele? astfel leasing ul iti ia masina = ai scapat de povara Smile
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu-i asa!
Daca leasingul iti ia masina, o va pune in vanzare si ce credeti, o va vinde "oricui va fi interesat de ea" (a se citi angajat al bancii sau prieten de familie cu unul de acolo. Omul va spune ca nu da pe ea decat 3000 euro. Banca o vinde, iti scade 3000- euro din suma apoi iti factureaza tot tie restul de 5000. Daca nu ii platesti, e nasol. Creste dobanda + penalitati apoi ...........apartamentul la vanzare. Se va vinde probabil aceleiasi persoane cu...........11.000 euro, banca isi opreste cat ii trebuie si tie ti se vor da restul de bani.
Buna afacere cu bancile astea.

ca sfat:
mergi si du masina de buna voie, sa nu fie cazul sa vina avocatul /executorul de la banca pentru ca vor trebui platiti si aia....si nu putin.
Mai ai o optiune, cedeaza gratis leasingul, adica dai masina si ratele ei fara sa mai ceri ceva in schimb. Vei pierde mai putin decat daca vin ei sa ti-o ia.
Imi pare rau de tine, iti urez noroc...Chiar ai nevoie.........

Sad


Ultima modificare facuta de Bunicu la Lun 01 Feb, 2010 3:01 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
laurentiumarian a scris:
Vreau sa predau leasingul sau sa o vand. Ar fi mai bine sa predau leasingul.
Ma puteti sfatui daca as putea sa fac treaba asta ... daca voi gasi cui sa o dau ? si cati bani sa mai cer? sau sa mai cer vreun ban peste?


nu cred ca vrea sa i-o ia leasingul inapoi ... mai vrea sa-si recupereze si din bani ... cam greu ...
Skip ads

  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:nu-i asa!
Daca leasingul iti ia masina, o va pune in vanzare si ce credeti, o va vinde "oricui va fi interesat de ea" (a se citi angajat al bancii sau prieten de familie cu unul de acolo. Omul va spune ca nu da pe ea decat 3000 euro. Banca o vinde, iti scade 3000- euro din suma apoi iti factureaza tot tie restul de 5000. Daca nu ii platesti, e nasol. Creste dobanda + penalitati apoi ...........apartamentul la vanzare. Se va vinde probabil aceleiasi persoane cu...........11.000 euro, banca isi opreste cat ii trebuie si tie ti se vor da restul de bani.
Buna afacere cu bancile astea.

ca sfat:
mergi si du masina de buna voie, sa nu fie cazul sa vina avocatul /executorul de la banca pentru ca vor trebui platiti si aia....si nu putin.
Mai ai o optiune, cedeaza gratis leasingul, adica dai masina si ratele ei fara sa mai ceri ceva in schimb. Vei pierde mai putin decat daca vin ei sa ti-o ia.
Imi pare rau de tine, iti urez noroc...Chiar ai nevoie.........

Sad


Deci totusi poti sa cedezi masina leasing ului gratis fara ca ei sa mai aibe vreo pretentie?
In alta ordine de idei un G classic acum costa nou cam cat mai are el de platit la ea..
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nuuuuuuuu
leasingul o ia si iti factureaza in continuare pana o vinde. Dupa ce o vinde, (si o vinde extrem de ieftin) te anunta cat a luat pe ea si cat ramane sa mai dai tu!

Trebuie gasit cineva care o ia fara sa mai dea nimic si sa isi asume restul de rate. Oricum, e greu.

Eu am patit asa, nu va spun din povesti. M-am dus si am dat-o de buna voie apoi am recuperat-o cu toti banii jos.

pe o masina de 10.000 euro ei au pus afis cu........2700. va inchipuiti?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Depinde ce scrie in contract, daca apar daune interese, plati si redeventele lui peste e tragic.
Este stiut ca orice leasing e o teapa mai mare decit imprumut la banca. A fost cindva o portita la societati dar acum este o teapa.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Contractele de leasing sunt cam toate la fel. Firma la care lucrez a intrat in insolventa. Au venit cei de la leasing, au luat masinile si s-au inscris la masa credala cu toata suma cat mai era de plata pana la finalul contractului. Deci masinile, in starea in care erau atunci cand le-au luat, le-au ramas gratis. Pentru o alta masina, care nici macar nu va mai fost livrata, firma de leasing cere achitarea pretului integral pentru ca ei au platit avansul de 30%. Si exemplele pot continua.
Toate aceste clauze ce pot fi caracterizate ca abuzive sunt prevazute in lege si deci legale.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Legale da. dar morale?


editat de invest
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu se va face niciodata o statistica din care sa rezulte cati romani nu-si mai pot plati creditele pentru ca cei care tin in mana solutiile de creditare au si posibilitatea de a influenta facerea legilor daca nu chiar ei le fac. Si nu vor vrea niciodata sa-si taie creaca de sub picioare.
Si de aceea, acum cand in majoritatea domeniilor de activitate se inchid firme, leasingurile si bancile se mentin.

Editat ca nu mai avea logica dupa editarea lui @invest20042001.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
un sfat, baga dosar de faliment, spune ca nu ai cum sa platesti, iti faci dosar de faliment si poti scapa pe moment.

inca o idee: baga masina in stalp, daca nu ai casco cu fransiza, bagi masina in stalp, o faci dauna totala si mai scapi la asigurari cu 1-2 luni Smile cand vine sa iti ia masina.... uite-o frate....e praf Smile)
  • underline

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sfatul dat de ciucurica este de departe cel mai intelept Smile))))))))) rad si acuma
  • laurentiumarian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 17 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut ,
multumesc mult pentru sfaturi
sa vad ce pot face in cazul asta ...cred ca voi incerca sa cedez leasingul fara nici o pretentie .. poate asa merge ..sa scap de nebunie ..
asa cu leasingul ..am tot vorbit cu ei .. nici un raspuns .. nici macar sa imi zica ceva . Le dau telefon .. le dau mail .. ii amenint ca ajung la sefi numai sa gaseasca o solutie nimic.. nici macar nu dau un raspuns. Niste idioti !
aaa am leasing la BCR.. Smile
i-am rugat sa facem in asa fel sa ma lase sa nu mai platesc cateva luni pana reusesc sa ma redresez ... dar nimic
in sfarsit .. o sa vad cum voi face .. m-am gandit si la faza cu intrat in stalp .. nu e cea mai buna solutie Smile))
multumesc mult pentru sfaturi ... ma asteptam la "Nu ai nici o sansa ... " ,,dar asta e ..
salutare
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vezi ce era chiar aici pe forum o persoana care dorea sa preia gratis un leasing (sinceri sa fim, aia cauta oameni strimtorati de situatie) dar cred ca dorea VEctra C
pune un anunt la Vanzari si scrie acolo " cedez gratis leasing Astra" apoi poze cat mai edificatoare si neaparat, spune si motivul cedarii in aceste conditii, altfel lumea va crede ca e defecta si vrei sa scapi de ea

succes
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut, Smile) era o idee in caz de urgenta cand nu mai are nici o solutie.

- se numeste legea falimentului si nici o banca/companie/institutie nu te poate obliga la plata cat timp esti protejat de legea falimentului, dar e mult si greu sa dovedesti ca esti falimentat.

- la faza cu stalpul mai stiu pe unu care a incercat faza asta cu asigurarile, vroia omu sa isi achizitioneze un bmw mai nou, si a zis ca face dauna totala, primeste banii de la asigurari si apoi mai pune nitel si cumpara ceva mai nou, dar i s-a facut frica si a intrat doar cu 40 in stalp Smile)))
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
BTW aia de la BCR or sa te distruga, la fel cum m-au distrus si pe mine cu dauna la rca, asa or sa te distruga si pe tine!

trimite-le scrisoare prin posta cu confirmare de primire, daca in 30 de zile nu iti raspund le spui ca nu mai platesti si ii actionezi in instanta Razz asa mai pierzi timp Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR