Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • the_golld_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect ,am si io o problema cam mare Sad SA incep : Acum am cumparat masina de la x mia dat decat talonul ,cartea nu o gasea cica ,am facut (Act in alb cum se zice) cand am vrut sa inchei actele ,mia spus ca ii trebuie talonul ca sa faca duplicat la carte sa poata sa scoata de la primarie(sora propietarului fiind )(propietarul plecat din tara) mia cerut bani pe impozit iam dat cu conditia sa o scoata de la primarie sa pot sa o inscriu (a platit impozitul da nu a scolo de la primarie ) pentru ca ii trebuiea procura sau inputernicire ca o poata scoate))nu am avut cum sa stiu cum se proceda fiind la prima masina cumparata io am ramas cu impresia ca a scoso,,, fiind talonul si catrea la ea nu am mai avut cum sa circul cu masina,, a stat in poarta de cand am luato . Nu am mai dat de ea/l 2 ani acum ma suna si imi zice ca ia venit chitanta cu impozitul vreo 5 mil pe 1 an jumate+penalizari/( motor 1800) ca are procura si sa vin sa inchei actele , cu conditia sa platesc impozitul ,respectiv ,eu nu sunt deacord sal platesc ca nu mam folosit de masina actele fiind tot timpul la ea ,ce vina am io ca nu a scoso atunci de la impozite si nu a mai dat un semn de viata Acum eu vreau sa o vand da nu am cum ca actele sunt la ea .efectiv nu vrea sa mii le dea pana nu platesc impozitul,exista vreo metoda legala prin care sa recuperez actele ca sa pot sa o vand si eu . k va multumesc pentru timpul acordat o seara placuta
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Esti la prima masina cumparata si stai cu ea in poarta ? Da-mi voie sa cred cred ca e altceva aici !
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai facut (Act in alb cum se zice)sau(zdelca) poti sa dai in judecata proprietarul si ai castig de cauza.Banii care iai dat pana acum nu-i mai recuperezi.
Sau dezmembreaza masina si iti recuperezi banii (cel mai plauzibil)
(Act in alb cum se zice)sau(zdelca) tine-o ca pe o icoana ca o sa-ti trebuiasca tot restul vietii.Am patit si eu asa ceva,si am vandut-o bucati(am scos pe ea mai mult decat daca o vindeam cu acte)
Succes
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut.Sunt mai multe optiuni ,depinde cat de bine stai cu nervii.Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu "actul in alb"? ai contract de mana semnat de ambele parti? cumva trebuie sa poti dovedi ca actele erau la ea de ceva timp si nu ai fost in masura sa te folosesti de auto.Sigur este o rezolvare
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In locul tau as merge cu ea de mana peste tot as plati impozitul, as lua actele toate si mi-as vedea de drum. Ai fost cam neinformat si platesti pt asta, zi mersi ca nu e paguba mai mare.

PS: Daca vreti sa cumparati o masina si auziti orice fel de scuza in legatura cu CARTEA DE IDENTITATE a masinii (CIV), stanga-imprejur si la revedere, 99% o sa aveti o bataie de cap foarte mare pe urma, daca nu cumva o teapa de toata frumusetea.
  • the_golld_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok va multumesc pentru raspunsuri , daca tot mi-a tras teapa cu actele si tot nu ma folosesc de masina ( ma gandeam da iau cateva radare fixe) daca tot o dezmembrez si sa plateasca si impozitu si cateva amenzi (acum vine intrebarea ) politia cum procedeaza trimite amenzile la domiciliul propietarului nu? si propietarul tre sa dovedeasca ca nu a fost el la volan , sau cum se procedeaza (ii platesc cu aceeasi moneda) cum e o zicala Smile) cu conditia sa nu dau de bucluc ,dau dau ? .k o zi buna si super de rapid raspunsul inseamna ca este undeva o echipa acolo care isi face datoriia
  • the_golld_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
raspuns pentru eddie < da nu exista acel "ceva la mijloc" deabia luasem carnetul si am vrut sa imi iau masina repede "graba strica treaba" la 20 ani nu prea ma interesa actele io vream masina sa ma plimb (intru-un final sa dovedit a fii tzeapa vietii mele ) acum am ramas cu invatatura Sad(pur si simplu am mers cu masina 2 luni cat mai aveam asigurare si cand am vrut sa o trec pe numele meu ,mia zis cai trebuie talonu sa sa faca duplicat la carte si de atunci nu a mai fost de gasit (plecase din tara)acum io cum asi putea sa ma folosesc de masina fara carte si talon ,k ms o zii buna
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
radare fixe numai sunt de ceva timp . iar cu radaru' mobil mai bine nu te incurci , ca la foame au in ei ...
Despre ce masina e vb ? Daca e un opel reusesti repede sa-l dezmebrezi aici ..
le; fara carte si talon mai bine nu risti , mai e o posibilitate sa gasesti acte de la o masina identica ca a ta , dar iar mai bine nu te incurci , poate da mari batai de cap . cel mai castigat iesi cu dezmebratu' .


Ultima modificare facuta de Ctl.madeinheaven la Vin 05 Feb, 2010 12:36 pm
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La ultimele posturi ai dovedit cat te duce capul Wink Succes in luatul radarelor fixe si eventual vreunul mobil care sa te verifice si sa te intrebe ce faci cu o masina fara acte, asigurare, ITP si viteza peste limita. Sa vii pe urma sa ne intrebi cum sa iti formulezi intampinarea la proces. Succesuri!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Radare fixe sunt pe DN1.
Am fost mai demult in situatia de a circula cu masina unui unchi si am facut act de v-c scris de mana, semnat de el si de mine. Am intrebat un avocat si mi-a spus ca in caz de proces acest act, chiar si de mana, are valoare.
  • the_golld_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok deci pana la urma va dau dreptate (o sa o dau la piese ) singura optiune . va salut cu respect
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
copchilu' de aur, daca o dai la piese, din banii aia nu cumperi niste semne de punctuatie?
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
JE, decat sa cheltuie banii pe prostii mai bine isi ia un bilet, emigreaza si scapa de astia care se da destepti!
El decat va respecta, iar voi il urecheati ca a luat bacul dupa noile norme metodologice ale MECI!
Puneti, fratilor, un minitest la inscrierea pe clubopel, sa stiti in ce limbaj ii urati bun venit lui ...!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca tot ai luat tzeapa ,sa fii atent si cu dezmembrarea ca se duce proprietarul la politie da 1 declaratie ca i s-a furat masina ,(tu nu ai actele masinii), si sa vezi ce infractor esti ! nu te apuca sa o dezmembrezi ca te face aia de ,,tribunal,, si de 1 dosar penal ,iar actul ala facut de tine se considera proba in justitie dar cita dreptate vei primi din partea legii Evil or Very Mad ?
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in functie de ce scrie pe hartia in alb care spui ca o ai poti merge la un avocat si ia calea justitiei. calculeaza cat costa avocatul iar daca este mai putin decat plata impozitelor dai bataie ...dar o sa ai bataie de cap. mai da si tu cautare pe goagal despre cazuri asemanatoare ca al tau fiindca am vazut ca la ai (in paranteza) cu scrisul asta de messenger.............bafta
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce spiritual ai fost la faza cu radarele fixe. Laughing Am avut si eu un ambitios de asta ca tine, care a umblat cativa ani buni cu o masina pe care plateam eu impozit, si cand luam amenzi pt. viteza dadeam datele lui.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:copchilu' de aur, daca o dai la piese, din banii aia nu cumperi niste semne de punctuatie?
Laughing Laughing Laughing
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din ce spui tu rezulta ca ai masina de un an si jumatate , ai facut reclamatie la politie ( cu numar de inregistrare ) ? . am vorbit cu un amic care este novice in ale dreptului , care mi-a spus ca actul de mana valabil in cazul unui proces . insa nu inteleg de ce ai stat atata timp fara sa faci ceva .
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu pateste nimic daca o dezmembreaza.Are acoperire cu actul de v-c scris de mana, care prevede ca a dat o suma de bani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR