Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hei baieti!
acu'multi ani am invatat ca sudura este o imbinare nedemontabila intre 2 materiale de acelasi tip-preferabil identice,care se face prin topirea unui material de adaos cu proprietati asemanatoare cu cele sudate.
-lipirea este de 2 tipuri:
lipituri moi (ex cositorirea a 2 metale )temperaturi moderate
lipituri tari (alamirea -"- ) temperaturi aproape de punct. de topire materiale
Ca lipitura este si la camera de bicicleta(cand gasesti un cui)asta e cu totul altceva
Si ca sa termin cu offtopic-ul nu cred ca se merita o reparatie fara o garantie clara.
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sudarea nu este doar la cald. Poate fi si la rece, numita tehnica sudarii ultrasonice, unde materialele la rece se apasa unul pe celalalt pana se produce o legatura molecurara intre cele 2. Deci..nici urma de scantei sau flacara. Biela, poate ai invatat u ceva in facultate, dar nu poti nici sa spui ca doar asa e orect, ca asa sti tu, cum nu poti spune nici ca pe wikipedia e totul complet sau corect. Referitor la costuri, cauta pe google o firma care face asta pe langa tine, si intreaba-i p[e ei. Eu am gasit pe net intre 30 de ron gaura si...30 de euro... deci nimic sigur. Cauta si da un telefon...
  • catalyn_bt

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ms acuma am inteles ?
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Iscander_88 www.britannica.com welding ca sa te lamuresti.
Skip ads

  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cu guma de mestecat "FIVE" eu zic ca merge la fix
  • miroiu evelin

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2009

  • Mesaj Privat
la Pitesti costa 30 de lei
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cauta un magazin de parbrize si intreaba cat te costa.ex la constanta costa 50 ron ,dar depinde de marimea fisuri
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In Cluj este ~30 lei pentru ciupitura, sau ~3,5 lei pe centimetrul liniar in cazul fisurilor. Mi-am "sudat" si eu parbrizul asta vara si pe moment parea o solutie foarte buna, fisura nu se mai vedea aproape deloc. Insa cu timpul s-a dizolvat parca acea rasina si a inceput sa devina tot mai vizibila fisura si sa se extinda. Inainte sa o lipeasca, au zis ca pentru fisuri mai mari de 10cm nu pot acorda garantie, pentru ca in cazul asta tine de noroc daca se mai extinde sau nu. La lovituri de pietre parca ofereau 6 luni - 1 an garantie.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
catalyn_bt a scris:am si eu o rugaminte nu stie cineva care sunt tarifele la sudat parbize.sau sa merita sudat, ar fi mai bine unu nou.precizez ca am un opel vectra B 98, 18.16V Sad

In Bucuresti costa aprox. 30 roni si tine. Am "sudat" si la mondeo in vreo 3 locuri si avea si o insertie in parbriz ceva pt dezaburire.
  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
catalyn_bt a scris:multumes dar totusi unul nou cat ar costa eu am o fisura cam de 3cm si mai am intr-un loc de la o piatra si am vazut zilele aseta ca cam ar da sa se fisureze de acolo ar fi mai bine sa incer sa il sudez.


acum 1 an si ceva am schimbat eu 3.800.000 cu montaj.itre timp adica in toamna trecuta o pietricica a dat de parbrizul meu lasinind o ..buba ,, cam 2 cm diametru.l-am sudat cu un cost de 600. 000 . in orice caz daca ti-a plecat crapatura nu mai poate fi sudat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR