Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fie ca este vorba de autostrada, drumuri judetene, nationale...etc. viteza de deplasare este mai mare cu 10km/h fata de viteza impusa pe drumul pe care ma deplasez. Este valabil atat in tara cat si in afara. Tot timpul fac plinul cand plec la drum, opresc doar atunci cand este nevoie sa alimentez sau pentru alte nevoi...spre disperarea celor din masina care fumeaza sau au nevoie la toaleta. Twisted Evil
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu plec la drum fara plinul facut. De fapt ii fac plinul de la un salar la altul daca nu am drum extern. Cred ca nu am avut niciodata rezervorul mai gol de un sfert.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lunar fac "naveta" Targoviste(DB) - Comanesti(BC) in jur de 315-320km (mereu uit). Ca timp fac cam 3 ore jumatate. Viteza incerc sa fie cat mai mare dar in acelasi timp si constanta pentru a avea un consum cat mai mic (sa nu uitam ca benzina este 4,5 ron litrul) Merc constant intre 100 si 140km/h care urca ocazional si pe la 160 (dar foarte rar, tot din cauze materiale pt ca la viteza mare consuma mult).
Concluzie: pe drum lung merg cu viteza constanta cat mai mare si evit frana si demarajul brusc daca nu este neaparata nevoie, incerc sa anticipez ce se v-a intampla peste 2-3 sute de metri pentru a frana sau demara.
Drumuri la fel de bune macar cum e E85 la noi in tara!
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
fac destul de des drumuri lungi (peste 500 km) si in general conduc atent si incerc sa respect limitele de viteza.
evident ca fac plinul, si nu-mi place sa opresc pea des....
sunt nefumator!
Skip ads

  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
indy a scris:2h50min de la Ramada din Sibiu pana la MallVitan in conditii de noapte insa vreme si sosea excelente, e mult? e putin?
dar 4:25 min conditii de iarna, pe inserate, din Petrosani in Cotroceni?
sau 6:20 Buc-VatraDornei (iarna+noapte)

aprecierile le las la voi

in rest, nu ma uit la ceasurile de pe bord, prefer sa fiu atent la drum Very Happy


sunt peste 300 km, drumul indiferent pe unde vii (valcea sau brasov) este naspa, deci ca sa scoti timpul asta inseamna ca ai zburat
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
apropo de ce mai citeam pe aici

'' in romania destul de calm 130 km/h''
130 unde? in oras , pe DN, E, A 1-2-(3)

si inca ceva , daca rulezi cu o viteza de 100km/h, asta nu inseamna ca intr-o ora parcurgi 100 km
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:
si inca ceva , daca rulezi cu o viteza de 100km/h, asta nu inseamna ca intr-o ora parcurgi 100 km


Ei nah ...
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mihai_b18 a scris:Pe A2 i-am dat 190 cand am cumparat-o. De atunci nu am mai depasit 160


De ce toate masinile ating viteze peste medie cand sunt in stadiul - "abia am cumparat-o". Eu dormeam in dreapta cand abia am cumparat-o Smile)
Skip ads

  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ei nah ...[/quote]



Un automobilist parcurge 76 km într-o orã, iar un biciclist parcurge 12 km. Cu cât este mai mare viteza automobilistului decât a biciclistului? Câþi km/min. a parcurs automobilul Question , dar biciclistul Question


Ultima modificare facuta de kseba70 la Mie 28 Apr, 2010 4:45 pm
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dar din curiozitate ... cati parcurgi , daca timp de o ora rulezi cu 100km/h ?
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Dar din curiozitate ... cati parcurgi , daca timp de o ora rulezi cu 100km/h ?


iesi pe autostrada, reseteaza km., fixeaza pilotul automat la 100km/h, mergi o oara si vezi cati km. ai facut
mai simplu nu se poate Laughing
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Lasa eroarea aia de kilometraj. Tu ai spus "si inca ceva , daca rulezi cu o viteza de 100km/h, asta nu inseamna ca intr-o ora parcurgi 100 km ".Insa cel mai probabil daca merg cu 100km/h aratati de GPS intr-o ora chiar o sa fac 100 km.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Legile fizicii asa ne invata. Poate avem printre noi un mic Einstein care imbunatateste teoria relativitatii.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:
indy a scris:2h50min de la Ramada din Sibiu pana la MallVitan in conditii de noapte insa vreme si sosea excelente, e mult? e putin?
dar 4:25 min conditii de iarna, pe inserate, din Petrosani in Cotroceni?
sau 6:20 Buc-VatraDornei (iarna+noapte)

aprecierile le las la voi

in rest, nu ma uit la ceasurile de pe bord, prefer sa fiu atent la drum Very Happy


sunt peste 300 km, drumul indiferent pe unde vii (valcea sau brasov) este naspa, deci ca sa scoti timpul asta inseamna ca ai zburat


pe valcea am mers, pe fagaras-DN1 este imposibil de scos acest timp intr-adevar...prin valcea-pitesti drumul are 290 km, din care 102 sunt autostrada, unde se poate mentine o viteza care sa ajute media sa creasca...iar asta-toamna se putea merge tare spre f tare pe dealul negru, soseaua era impecabila, nu ca acum...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa parcurg 180 km in 1h 35 min. Nu zic viteza prin sate Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Eu am reusit sa parcurg 180 km in 1h 35 min. Nu zic viteza prin sate Laughing

La media asta avand in vedere faptul ca nu era numai autostrada nu pot sa zic decat Shocked .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu a fost deloc autostrada. In schimb era in toiul noptii. In timpul zilei daca nu ma grabesc imi iasa o medie de ~70 km/h
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca excluzand autostrazile, 70km/h e media de viteza la care se poate circula cat de cat in siguranta. Si noaptea e o performanta viteza aia. Noaptea eu cred ca nu as fii depasit 60km/h media. Laughing In general nu imi place sa conduc noaptea. Iar prin sate mi-e frica de carute si biciclete nesemnalizate, petrecareti... Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Prin Banat casele nu-s aproape de sosea, nu-i asa periculos. Si dupa 1 noaptea e gol. Singurul lucru de care trebuie sa-ti faci griji e animalul domestic "caschetar" Laughing
  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:
blue_maniak a scris:Dar din curiozitate ... cati parcurgi , daca timp de o ora rulezi cu 100km/h ?


iesi pe autostrada, reseteaza km., fixeaza pilotul automat la 100km/h, mergi o oara si vezi cati km. ai facut
mai simplu nu se poate Laughing


Offtopic: Hai sa o dam cu fizica: Depinde de sistemul de referinta ales. Daca ti-ai luat soarele, luna sau alt corp ceresc ca punct de referinta nu inseamna ca daca mergi cu masina cu 100 km/h timp de o ora parcurgi 100 km (se mai misca si pamantul si soarele/luna etc) Very Happy Cool
Acum revenind la ontopic: daca mergi cu 100 km/h constant timp de o ora faci exact....100 km! Ca tie nu iti indica corect kilometrajul asta este altceva, face parte din micile erori ale masinii. Si de fapt nu sunt erori, ele sunt prevazute cu scopuri anume.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR