Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Bandit

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Monterey 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut. As vrea sa schimb motorul de pe o vectra b de 2,2 (Z22SE) cu un al motor euro 4 de preferat mai mic. M-am uitat la mai multe poze ale motoarelor de 1.8 , 1.6 si 2.0 si toate sunt cu evacuarea in fata si admisia in spate. Problema este ca si electromotorul nu se potriveste de la respectivele motoare pe cutia de 2.2. Exista vreo varianta ? Ideea este sa omologhez un motor mai mic pentru taxe si motorul de 2.2 este stricat, reparatia costa mai mult decat un motor nou.
Multumesc
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ce este stricat la Z22Se?
Cea mai buna solutie este sa il repari, sau chiar sa il inlocuiesti tot cu un Z22SE de pe o masina de Anglia care se dezmembreaza in cazul in care e prea scumpa reparatia si dupa aceea daca vrei motor mai mic sa vinzi masina si sa iti cumperi alta cu motor mai mic.
Alte solutii exista dar sunt prea complicate, ajungi sa schimbi jumatate de masina ca sa o faci sa mearga bine.
  • Bandit

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Monterey 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns.
Acum am dat de alta belea : nu pot gasii cotele de standard al arborelui ca sa pot sa il rectific, iar cuzineti am inteles ca sunt si mai greu de gasit.

Daca stiti care sunt cotele de standard sau de unde as putea sa le fac rost pentru ca am fost si la reprezentanta OPEL in Craiova si nu au putut sa mi le dea. Este incredibil, parca ar fi o masina de colectie sau exotica, nimeni nu stie nimic despre motorul asta. Este foarte frustrant.
  • Bandit

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Monterey 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Problema s-a rezolvat. Am schimbat motorul tot cu unul de 2.2. Multumesc
  • rosan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 2,2 i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bandit a scris:Problema s-a rezolvat. Am schimbat motorul tot cu unul de 2.2. Multumesc

cum ai gasit motor?eu caut de un an in tara un motor functional!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR