Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
stim cu totii de campania (cred ca deja a implinit 2 ani daca nu mai multi) a Politiei Rutiere de a monta acele minunate panouri reflectorizante cu mesajul Stop Accidentelor Rutiere..Viata are prioritate etc.
Nu intru in discutii specifice talk-showurilor sau anchetelor jurnalistice cum, cine si de ce a castigat nu stiu cati bani din amplasarea si fabricarea acestor panouri.
Ca simplu cetatean care activeaza in domeniul marketing/advertising, stau si cuget, cu permisiunea dumneavoastra, care Dzeu e eficienta acestei campanii.
Poate sunt mai greu de cap dar eu nu vad nimic util in mesajul ala. E ca si cum ni s-ar spune direct: Romanilor, sunteti niste retarzi care nu stiti ca nu e bine sa aveti accident cu masina, asa ca noi va reamintim ca nu cumva sa intrati din proprie initiativa in pom.

Din pacate nici macar asta nu e. E o gogoasa scoasa de vreun individ cu un spirit creativ similar cu cel al catelului meu, adica inexistent, care s-a gandit ca daca scriem Stop accidente..gata...totul s-a rezolvat. Recunosc, depasisem momentul, dar tot vad zilnic pe la Pantelimon acel panou si stau si ma intreb cati soferi citesc mesajul si dintr-o data merg cu viteza legala, respecta regulile, sunt din senin mai calmi si mai prietenosi cu ceilalti soferi..etc.

Mi s-a parut mult mai sugestiva campania cu desenatul contururilor umane pe asfalt in zonele predispuse accidentelor datorita pietonilor care traversau neregulamentar.

Ma rog, e doar o opinie. Rolling Eyes
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mie sincer mi se pare ca are un efect psihologic destul de bun, cam de fiecare data cand il vad imi imaginez scenarii destul de nasoale...imi trece repede starea asta Very Happy
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
acele semne au efect doar pentru anumiti oameni
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
stiu ca pe DN7 intre Deva si Sibiu era o campanie din asta acum cativa ani; pe marginea drumului erau ridicate la loc vizibil "epave" ale unor masini zdrobite in accidente rutiere, vederea lor iti dadeau un fior pe sira spinarii si te facea instinctiv sa ridici putin piciorul de pe acceleratie. Parca si in judetul Cluj am vazut ceva asemanator.
Mesaje de genul " Stop accidentelor rutiere" sau " viata are prioritate" le percep ca si pe cele gen " tutunul dauneaza grav sanatatii" , cu totii stim asta si cu toatea astea numarul fumatorilor ramane aproximativ acelasi.
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:stiu ca pe DN7 intre Deva si Sibiu era o campanie din asta acum cativa ani; pe marginea drumului erau ridicate la loc vizibil "epave" ale unor masini zdrobite in accidente rutiere, vederea lor iti dadeau un fior pe sira spinarii si te facea instinctiv sa ridici putin piciorul de pe acceleratie. Parca si in judetul Cluj am vazut ceva asemanator.


da, avea efect foarte deosebit epava de ambulanta afisata inainte de alba parca.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
chestia asta cu masini distruse in accidente si "expuse" pe marginea drumului, dupa parerea mea, e o chestie buna si ar trebui sa se extinda in toata tara in locurile cele mai expuse accidentelor grave... poate asa piciorul o sa fie "mai usor" pe acceleratie si atentia o sa fie sporita..
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
exact..tocmai asta am zis si eu..unele campanii sunt chiar ok...dar panourile cu mesajele respective sunt doar bani aruncati in vant..de fapt, gresesc, sunt bani aruncati in buzunarele altora. de ce sa traga ei un marcaj rutier de calitate pe asfalt sau sa semnalizeze si ei o curba sau o groapa corespunzator cand poti avea, niste minunate panouri aproape inutile pe marginea drumului.

asa cum nu prea inteleg afisajele ellectronice de la intrarea pe A2 care nu functioneaza mai niciodata iar cand functioneaza sunt intr-un mod de avarie probabil (flashuiesc mesajul A2 inchisa desi in realitate nu exista nici o restrictie).

apropo..ca tot discutam despre marcaje etc..lamuriti-ma, fratilor, care e faza cu minisemafoarele montate prin centrul orasului (ex. la Izvor) la o inaltime mult mai mica decat celelalte...cui se adreseaza ? celor care circula cu kart-ul? Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:apropo..ca tot discutam despre marcaje etc..lamuriti-ma, fratilor, care e faza cu minisemafoarele montate prin centrul orasului (ex. la Izvor) la o inaltime mult mai mica decat celelalte...cui se adreseaza ? celor care circula cu kart-ul? Smile


in tarile civilizate, sau chiar si in vestul tarisoarei asteia, aceste semafoare sint destinate celor aflati in "pole position" la semafor...
chiar si la o berlina (ca sa nu mai spun de un monovolum sau gip...) e extrem de neplacut sa te apleci fo 30 de grade ca sa poti vedea cind se pune verde...
Cu astea e extrem de simplu.
Si pleci si cu scirtz ca nu cumva tzaranu' din linia a 5-a sau a 6-a sa dea clacson in secunda in care s-a pus verdele Evil or Very Mad
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
bun asa..o sa iau aminte sa fiu cu ochii pe ele Smile
@zafir: pai nu te-ai prins? de fapt un super sistem wireless prin care la culoarea verde se activeaza automat claxoanele romanilor. Wink
  • CRISTI_ro

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Atata timp cand in tara asta de trei lei nu vor fi autostrazi ...viata nu va avea niciodata prioritate ....mi-e scarba ...numai cand le vad ...Niste burtosi imbuibati pe banii nostri cred ca pancardele alea tin loc de drumuri, de marcaje ...fratilor ..viata are prioritate de la Szeghet pana la Atlantic si in ce punct cardinal mai vreti voi ...unde toata lumea circula civilizat pe autostrazi, numai in tara lu' Papura nu. Mai mira pe cineva cand in fiecare zi vede la stirile TV ca au mai murit nu stiu cati pe drumurile astea de carute ?. Pe mine nu ma mai mira ... ma intreb cand va veni si randul meu desi incerc pe cat posibil sa merg incet. Dar ce mai conteaza Orban si chitara lui sa traiasca ...multa bafta si ....nu uitati sa va cumparati rovignete ca vine campania si trebuie bani ....de promisiuni.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:stim cu totii de campania ...
Mi s-a parut mult mai sugestiva campania cu desenatul contururilor umane pe asfalt in zonele predispuse accidentelor datorita pietonilor care traversau neregulamentar...

Mi-am permis sa spicuiesc din cele spuse de colegul nostru. Care campanie? Care Politie Rutiera? Eu nu am observat, inca, nici un asemenea afis sau ma rog banner sau ce or mai fi pus ei pe unde or fi pus. Fac o paralela cu ce am vazut in Austria pe autostrazi. Sunt niste panouri negre pe care scrie cu alb si mesajele sunt ceva de genul " Nu purta centura de siguranta asa vei muri garantat..." In germana expresiile sunt ceva mai legate si impactul e mai puternic; eu nu sunt un bun vorbitor de germana, dar mesajele lor au un impact considerabil.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu am votat nici una din optiunile chestionarului pentru ca raspunsul meu este altul.
Nu stiu ce impact are aceasta campanie asupra participantilor la trafic, dar mie personal, ideea imi place. Imi plac pancartele acelea in care cuvantul "stop" este inlocuit cu indicatorul "STOP" si cuvandul "prioritate" este inlocuit cu indicatorul "drum cu prioritate". Imi aduce aminte de niste reviste pentru copii de demult.
Consider ca este o campanie "de drum lung", in genul picaturii chinezesti. Adica iti repeta mereu-mereu acelasi mesaj si pana la urma tot are priza la cineva. Sa recunoastem ca nu este nici stridenta, nici "invizibila" si in mod sigur nu a costat foarte mult.

Ma sensibilizeaza si o sa ma sensibilizeze mereu pancarta aia cu textul "Urmeaza Curba Mortii. Tu ramaii in viata". Cei care circula pe E60 o stiu foarte bine.

Mesajele mai dure, cu acele contururi de cadavre pe asfalt, cu imaginile terifiante la locul unor tragedii rutiere, cu filmulete ale unor accidente dramatice sau cu epave rezultate din accidente isi au si ele rolul lor. Fiecare gen de campanie isi are destinatarii ei.

Eu sper ca nivelul de civilizatie in trafic sa se imbunatateasca, pentru ca in opinia mea, marea majoritate a accidentelor rutiere se datoreaza inconstientei si teribilismului la volan. Abia apoi urmeaza disperatii, cascatii, etc...
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
campanie a Politiei Rutiere de a monta acele minunate panouri reflectorizante cu mesajul Stop Accidentelor Rutiere..Viata are prioritate etc.

Viata are prioritate? Cand ei au vandut permise astora? este greu de crezut ca noi, toti participantii la trafic reprezentam ceva pentru ei! Poate doar niste numere almbicate in statistici.... Evil or Very Mad
Asta este clipul adevarat pentru campanie impotriva accidentelor!
Producatori si regizori.... Politia Romana!
Evil or Very Mad

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
treaba asta cu panourile mi se pare cam aiurea, pt ca intr-un fel iti distrage putin atentia, si puf ... se poate intampla una alta. Pe drumul Slobozia-Braila e un asemenea panou pus exact inaintea unei curbe. Oare daca sunt ceva mai atent la ce scrie pe ala, nu ma duc in camp?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Campaniile politiei au rezultate minime. Cam asa se vad in strada.

http://www.antena1.ro/index...news&id=60293
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ai fost prin zona, ai vazut autocarul? cel putin la tv arata cam sifonat. imi pare rau sa aud una ca asta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe la mine pe la fereastra au trecut ambulantele (lucrez aproape de spital). Ne-am dat seama destul de repede ca a fost ceva grav dupa frecventa in care treceau.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
in legatura cu panourile de pe marginea soselelor
Personal nu cred ca au un impact atat de mare asupra soferilor cum ar trebui sa aibe O CAMPANIE.Cand spui ca faci o campanie inseamna ca te inhami la o munca a carei rezultat sa aibe un impact mare asupra "maselor" . Nu pot sa spun ca nu isi au si ele eficienta si rolul lor dar la cati bani PRESUPUN ca s-au bagat in aceste panouri am avea anumite pretentii...
Campanii stop accidentelor (video)
Am ramas placut impresionat de felul in care cei din Regatul Marii Britanii concep clipurile pentru campaniile impotriva accidentelor.Chiar decurand au scos un nou clip.
http://brailablog.wordpress...-accidentelor-ii/
Pentru a face o coparatie va mai dau un link in care aveti 3 filmulete. Primul facut de englezi, al doilea de romani....faceti voi diferenta
http://brailablog.wordpress...top-accidentelor/
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Probabil cel mai mult m-a impresionat undeva pe Valea Oltului cred inscriptia " Tati te astept acasa " , sincer mi-a marit nivelul de atentie , chiar daca eram deja destul de concentrat
  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
iata ce face viteza, mai exact neadaptarea vitezei la conditiile carosabilului, evenimentul a avut loc pe ploaie intr-o curba

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Parerea ta despre eficienta campaniilor media ale IGP
Impact zero..nici nu le-am observat 43%
Impact mediu...par ok..parca se simte o schimbare 56%
(o utopie, stiu ;) ) Impact Excelent..se simt efectele.. 0%
60 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR