Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Irinele, nu te mai ratoi la om. Daca ai fi cumparat si revandut un fier de calcat, nu era nici o problema.
Tu ai cumparat si apoi ai revandut o masina. Asta are multe implicatii, de genul inmatriculare in circulatie, impozit, asigurare, ITP, etc... Unele din aceste implicatii tin de raspundere legala, altele au chiar si substrat financiar.
Daca te-ai bagat in hora, du-o pana la capat, nu incurca omul. Ca ai vandut-o unui politist sau unui somer, nu are nici o relevanta. In acest moment, omul raspunde legal de o masina pe care a vandut-o. Tu esti cel care a incurcat lucrurile. Descurca-le.
Unul din idealurile acestui forum este de a ne ajuta intre noi, nu de a ne incurca. No offence.
Skip ads

  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
irinel da-mi numele celui caruia i-ai vandut masina si adresa conform cu contractul v-c, referitor la copia cert fiscal nu vad la ce ti-ar folosi, dar daca tot vii la mh hai si la primaria Orsova poate ii lamuresti tu pe functionari. Nu te ameninta nimeni insa in scurt timp pe numele cumparatorului masinii va fi inmatriculat Opelul, prin hotarare judecatoreasca, urmand sa alergati voi dupa detinatorul masinii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca la vanzare, se stia oarecum istoriculmasinii existand acel topic de prezentare cu mentionarea kilometrajului de peste 400.000 km, actualul proprietar poate este convins ca masina are 170.000 cat arata bordul sau poate chiar sa fi mai suferit vreun lifting. Iar respectivul lifting poate fi adevarul motiv pentru care actualul proprietar nu trebuie sa se intalneasca cu CATYON.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
CATYON .Salut.Este la politie un formular are trebuie sa-l complectezi prin care ceri sa se verifice daca masina cu pricina mai figureaza pe numele tau.In maxim o saptamana iti dau raspunsul si pe baza acelui raspuns si cu acel raspuns poti sa mergi la Primarie sa-ti scoti masina de la impozit .Poate ai surpriza ca masina sa figureze la impozit si la tine si la persoana respectiva.Anul trecut pentru formular(cerere) se platea 1 Ron.salut
Skip ads

  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Masina figureaza in continuare pe numele meu la politie, am verificat acum o saptamana, la impozit tot eu o am in rol dar acest lucru sper sa se rezolve in max 40 de zile deoarece am introdus actiune in instanta si am chemat in judecata Prefectura-inmatricularile, Primaria-taxe si impozite, si persoana care a cumparat masina. In judetul meu este singura modalitate sa radiezi fiscal o masina care s-a vandut dar nu a fost radiata din evidentele politiei. In final cred ca nimeni nu v-a avea de suferit deoarece procesul se poate judeca si in lipsa. Va tin la curent.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@irinel - eu, din cate stiu, daca cumperi o masina de la cineva esti obligat sa o inmatriculezi in termen de max. 30 de zile cu impozitul insa e alta poveste. masina tre sa o iei tu la impozit chiar daca o sa o ai in posesie 1 zi sau 1 an !
atunci cand o vinzi dupa 1 zi sau dupa 1 an impreuna cu contractul de vanzare cumparare viitorului cumparator ii dai fisa fiscala cu numele tau pe ea !
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cate contracte de vanzare-cumparare sunt, atatea certificate fiscale trebuie, indiferent de numele din acte. Sau cel putin asa era acum 2 ani, in Constanta
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
exact asa stiam si eu !
Skip ads

  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
exact asa a procedat si irinel insa mie, la mehedinti , nu-mi scot astia masina din evidenta-impozit decat cu certificat de radiere de la politie, deci masina trebuia radiata in 30 de zile de la cumparare si discutia asta nici nu mai exista
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Faza cu "radierea" stiu ca a picat de cel putin 2 ani, se numeste schimb de proprietar, iar masina este inmatriculata in tot acest timp. Cred ca problema e la tine la financiar pt ca ei cer ceva absurd. Ar fi trebuit sa fie de ajuns o copie dupa actele masinii si contractul de instrainare a masinii.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se radiaza si acum ... numai ca nu se mai fac 2 drumuri si 2 hartii ... certificatul de radiere se face in 3 exemplare odata cu acel contract de vanzare-cumparare (e in subsolul contractului) la politie ...
  • djboss

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Te asteptam La clubopel in Dr Tr Severin In fiecare joi intalnire la ruine la ora 18:00 in parcare unde se da poligonu cu motociclete te asteptam la intalnire
Skip ads

  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
situatia s-a rezolvat, am dat in judecata cumparatorul, prefectura si primaria si am primit termen de judecata pe 8 martie insa la sfarsitul lunii februarie am fost contactat de irinel care mi-a furnizat datele noului proprietar si impreuna cu acesta am facut din nou actele de vc si pe data de 2 mar masina s-a radiat chiar inaintea termenului de judecata.

in concluzie: rotitele au inceput sa se miste doar dupa ce actiunea a fost introdusa in instanta
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aflu ca problema s-a rezolvat
Din pacate sistemul juridic din Ro e extrem de birocratic si greoi. De bun simt mi s-ar parea ca, la momentul tranzactiei, sa se prezinte vanzatorul si cumparatorul la un birou, unde sa se inregistreze legal transferul de proprietate. Si tot restul sa se intample "in spate". Nu sa fugi tu, ca vanzator, sau cumparatorul, dupa hartia x sau certificatul y.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@jE, asta ar fi o lume ideala.
@CATYON, am o curiozitate: a mai intinerit masina de la despartirea de tine?
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
masina a ramas neschimbata, de la mine a plecat cu tot ce trebuia, pacat ca noul proprietar nu este interesat de acest club, emblemele cu club opel de pe masina l-au lasat rece nici macar nu a avut curiozitatea sa intre pe net sa vada ce e cu acel club. In total am avut 3 opeluri vectra si deja devin nostalgic.
  • truta1984

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
CATYON a scris:situatia s-a rezolvat, am dat in judecata cumparatorul, prefectura si primaria si am primit termen de judecata pe 8 martie insa la sfarsitul lunii februarie am fost contactat de irinel care mi-a furnizat datele noului proprietar si impreuna cu acesta am facut din nou actele de vc si pe data de 2 mar masina s-a radiat chiar inaintea termenului de judecata.

in concluzie: rotitele au inceput sa se miste doar dupa ce actiunea a fost introdusa in instanta

BUNA SEARA. INTR-O SITUATIE ASEMANATOARE SUNT SI EU...AM VANDUT O MASINA ACUM O LUNA JUMATE SI I-AM DAT TOATE ACTELE CUMPARATORULUI. PROBLEMA E CA NU A INMATRICULAT-O PE EL SI NU-MI MAI RASPUNDE LA TELEFON DESI I-AM TRIMIS UN MESAJ IN CARE IL INSTINTAM CA DACA NU MA CONTACTEAZA O SA RADIEZ MASINA. IMI PUTETI SPUNE VA ROG CARE AU FOST PASII PE CARE I-ATI URMAT CAND ATI ACTIONAT IN INSTANTA , CE ACTE TREBUIE DEPUSE SI CAM CAT E ONORARIUL? SAU AJUTATI-MA CU UN SFAT VA ROG
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cu contractul de vanzare cumparare, introduceti o actiune in instanta in care chemati cumparatorul, prefectura-serviciul inmatriculari care in urma unei sentinte favorabile va radia masina si fara acordul cumparatorului, primaria serviciul taxe si impozite pentru scoaterea masinii din evidentele fiscale in baza contractului v-c.

in concluzie, in instanta cereti radierea autoturismului pe baza contractului de vanzare-cumparare. Actiunea costa in jur de 10-15 lei daca te reprezinti singur, cu avocat mai costa onorariul acestuia care nu stiu cat e. Iti urez succes.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu (la noi in Bucuresti),am mers si am facut un act de vinzare cumparare cu datele din buletinul celui cui i-am dat masina ,am mers la financiar am cerut stampila pe fisa de inmatriculare si certificatul fiscal,masina odata cu eliberarea certificatului este automat radiata de pe obligatiile fiscale ale fostului proprietar,nu stiu cum e la voi in Mehedinti dar nu este legal .Mentionez ca cel care a luat masina era din Buzau de prin Smeeni ,a plecat prin Spania si m-a lasat balta cu actele asa ca am facut si eu ceva sa ma scot ,o fi bine o fi rau asta e am asteptat 2 ani sa vina ,norocul meu ca nu i-am dat C.I masinii
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intamplarile de mai sus apar cand cel care vinde este disperat sa-si vanda "gioarsa" si face compromisuri sau este atat de euforic ca a scapat de "bolid" incat nu-l intereseaza pe moment detaliile despre acte.Se trezeste dupa cateva luni ca nu poate radia masina sau cu alte amenzi pe acasa si doar el este de aratat cu degetul. Marea problema in realitate sunt autoritatile : Au facut o lege de rasul lumii,o poti radia fiscal inaintea radierii de la politie,asta e cea mai proasta combinatie care poate exista. Inainte nu puteai sa o radiezi fiscal pana nu prezentati certificatul de radiere de la politie. Ar putea macar sa puna in functiune un sistem computerizat in paralel cu R.A.R si Politie si la 30 zile de la radierea fiscala sa fie radiata automat si din circulatie cu anumite specificatii ale vanzatorului si cumparatorului si toata lumea va fi impacata. Dar suntem in Romania iar eu citez din: "Viata in alta tara" Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR