Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In cluj mai nou la unele firme care incheie contracte, cum mergi sa faci actele de vanzare cumparare, ti-o scoate pe loc de la finante, ca vanzator esti scutit de orice drum in plus......apropo de intamplarile de mai sus, asa am patit si eu cu prima mea masina, am avut ghinionul sa o vand la un dealer care dupa nici o saptamana a dat-o mai departe, care la randul lui a dat-o si mai departe si am ramas cu masina inregistrata pe mine. Intamplator am vazut odata masina in oras si m am oprit si i-am luat numerele de circulatie si i am lasat numarul meu de telefon pe parbriz si treaba s-a rezolvat!
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:In cluj mai nou la unele firme care incheie contracte, cum mergi sa faci actele de vanzare cumparare, ti-o scoate pe loc de la finante, ca vanzator esti scutit de orice drum in plus......apropo de intamplarile de mai sus, asa am patit si eu cu prima mea masina, am avut ghinionul sa o vand la un dealer care dupa nici o saptamana a dat-o mai departe, care la randul lui a dat-o si mai departe si am ramas cu masina inregistrata pe mine. Intamplator am vazut odata masina in oras si m am oprit si i-am luat numerele de circulatie si i am lasat numarul meu de telefon pe parbriz si treaba s-a rezolvat!

De unde au aceste firme autoritatea sa intocmeasca certificate fiscale si sa puna stampila pe cartea provizorie de identitate a masinii?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai nou, si mai legal, duci CV la primarie sau la finante, si se scoate de sub numele tau de la impozit. Asa poti dovedi ca masisna e vanduta, iar actualul proprietar, din cauza ca nu casca ochii la ceea ce cumpara, va avea probleme serioase cu legea. Totul e sa aveti unul din cele 3 examplare ale CV.
Eu si acum, dupa 5 ani mai am asa ceva, pentru orice eventualitate.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:
darius_x a scris:In cluj mai nou la unele firme care incheie contracte, cum mergi sa faci actele de vanzare cumparare, ti-o scoate pe loc de la finante, ca vanzator esti scutit de orice drum in plus......apropo de intamplarile de mai sus, asa am patit si eu cu prima mea masina, am avut ghinionul sa o vand la un dealer care dupa nici o saptamana a dat-o mai departe, care la randul lui a dat-o si mai departe si am ramas cu masina inregistrata pe mine. Intamplator am vazut odata masina in oras si m am oprit si i-am luat numerele de circulatie si i am lasat numarul meu de telefon pe parbriz si treaba s-a rezolvat!

De unde au aceste firme autoritatea sa intocmeasca certificate fiscale si sa puna stampila pe cartea provizorie de identitate a masinii?


Nu stiu eu de unde au atutoritatea, dar stiu ca asa a fost cand mi am cumparat masina in decembrie, am fost cu fostu proprietar sa facem actele, si acolo a si platit cat mai avea la impozit si a si radiat-o....eu cu o luna inainte cand mi am vandut fosta masina am stat o jumatate de zi la 2 cozi pentru a o radia si certificat fiscal....
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ceva asemator se intampla si la mine, am cumparat o vectra pe 11-04-2011, masina are un singur propietar, doar ca masina a fost vanduta si revanduta de vreo 3 ori( cei trei nu au inmatriculat-o , doar au cumparat-o si vandut-o sa faca bani), am fiscalul de la cei 3, inafara de ultimul, care a tinut-o decat cateva ore conform actelor, adica este trecuta data de 11-04-2011 ca a cumparat-o si tot pe 11-04-2011 mi-a vandut-o mie, deci teoretic numai aveam nevoie de fiscal de la el? fiind doar un intermediar de 3 ore...
Luni ma duc sa o trec la circa financiara pe numele meu, 02-05-2011, este posibil sa am vreo problema ceva la acte? pentru ca a fost vanduta si revanduta si ca nu am fiscalul de la ultimul vanzator tinand cont ca oficial a tinut-o cateva ore? astept un raspuns cat mai repede va rog. multumesc
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In momentul incheierii unui contract de vanzare cumparare, vanzatorul are obligatia sa scoata masina de la financiar, cumparatorul sa o bage. Iti trebuie certificat fiscal indiferent ca a avut-o 3 ore sau 3 ani.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si daca el nu a declarato la financiar? ce sa imi scoata? el doar a luat-o si a vandut-o ...am fiscalul de la precedentul care a avut-o si declarata financiar..
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atunci faci contractul de vanzare-cumparare cu ultimul care are fiscal si-l scoti din ecuatie pe cel care ti-a vandut-o
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce tara de tot...atunci ma intreb in caz de livrare, se poate cumpara masina de afara adusa prin transport cu , contract de VC cu cel care o livreaza si fiscalul de la ultimul care a declarat-o...doar nu o declara si livratoru la fiscal.Smile) Ma rog...tara de tot...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cel care a avut masina cateva ore poate sa o inscrie la financiar si sa o scoata in aceeasi zi. Cred ca e mai simplu asa decat sa cauti unul din fostii proprietari. In plus, respectivul ar trebui sa faca inca un contract de v-c cu tine, adica ar vinde aceeasi masina de doua ori(ca i-a vandut-o si aluia de a tinut-o 3 ore), si nu stiu cat e de in regula.
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Catyon,merge cocosatul? Smile
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fara probleme am peste 30.000 km cu el, tu ce mai invarti ? tot acolo lucrezi sau ne dau astia afara ? Very Happy
Skip ads

  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
tot acolo si sper ca si in viitor!daca nu se mai poate,asta e,ne reprofilam.ce sa zic...zvonuri sunt multe...ma bucur ca esti multumit de passat!
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din cate am auzit,acum daca vinzi masina si noul proprietar nu doreste sa imatriculeze masina,te duci la politie depui o plangere si la prima oprire i se confisca talonul,etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR