Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am fost de curand la ITP...toate bune si frumoase. Singura problema a fost ca nu am frana buna pe roata din stanga spate.
Cum se poate remedia chestia asta? Se poate aerisi instalatia de frana sau ceva? Lichidul de frana este la un nivel normal.

Apropos daca ai parbrizul fisurat (cazul meu coltul din dreapta jos) pot sa te respinga astia de la ITP?

Merci
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Masina pentru a trece de ITP trebuie sa fie in perfecte conditii atat vizual cat si mecanic.Te pot respinge ca nu ai extinctor sau cric. Dar astea sunt deja povesti....nu cred ca te-ar respinge cineva pentru kkturi dastea...ci pentru noxe sau alte probleme grave la motor.
Eu cand am facut o m-au respins pt. noxe.....ce e drept nu stiam ca am catalizatorul scos si ....am zis ca trec Embarassed Cu toate ca amortizoarele erau cat de cat cu probleme si frana avea o diferenta intre roti nu au comentat nimik.
Incearca si cu o spaga mica celui care face constatarea...eventual dupa poate sa iti spuna ce a gasit , sa stii sa repari Wink
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am avut si eu probleme la itp cu frinele pe spate, la mine erau dezechilibre mai mari decit limita admisa - in ambele moduri de frinare. deci: respins! reparat (din ceva reglaje manuale), trecut! Smile

de remediat, asa, din inexperienta mea: verifica si tu la service in ce stare sint discurile/placutele pe spate (parca masina aia are discuri, nu saboti?), verifica starea racoardelor de frina (sa nu fie fisurate, alea), din ce am inteles si lichidul de frina ar trebui schimbat regulat (3 ani?).

legat de parbriz fisurat: depinde, ei fac poza la masina, daca fisura se vede in poza, nu treci. nu cred ca se risca la faze d'astea sa le vina melitzia pe cap.
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am patit si eu povestea cu franele care tin inegal pe spate. E o smecherie de-a tipilor de la service. Eu le-am zis, ca tot era service acolo, sa remedieze ei problema. Stiti ce au facut? Au verificat discuri+placute, au dat cu un spray de curat (special pt frane!) pe discuri au montat la loc si dupa 600 mii lei manopera a trecut ITP-ul fara probleme.
Am senzatia ca masinaria care masoara forta de franare poate fi masluita...

Sfatul meu -->> SPAGA
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In genere nu e de joaca cu franele si oricat ar costa se schimba tot ce nu e in regula.
In momentul in care apare dezechilibrul intre roti cauzele pot fi multiple:
discuri saboti cu uzura
placute saboti de proasta calitate
blocaj pe cilindrul hidraulic al rotii
cablu frana blocat
circuit hidraulic infundat
etc

Dar am o intrebare?
Schimba cineva lichidul de frana odata la 2 ani?
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.
Placute sunt aproape noi toate (de cateva luni) iar discurile pe spate sunt f. bune.
Am desfacut roata respectiva; furtunasul de la circ de frana pare in regula(nu se vad scurgeri de lichid...etc)
Nu prea am timp ca m-as duce la un tester din asta sa imi verific doar franele si sa imi scoata grafic si daca imi iese bine ... Mad
Merci
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dar am o intrebare?
Schimba cineva lichidul de frana odata la 2 ani?


pai daca'i musai, cu placere, nu? Smile trebuie? Smile

torx, apropo de dezechilibru si itp. eu am fost la sama cu itp'ul. mi'a zis ala de dezechilibre - l'am intrebat "da' aici nu faceti reparatii?", ala " ba da, facem...dar am eu un prieten mecanic care face ieftin si bine" asa ca... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR