Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut . Vreau sa merg la un dealer , in wk , sa-mi configurez un GTC . Eventual intr-o luna sa-i dau comanda ( pana vand masina ) .
Vreau niste sfaturi in mai multe privinte :

1. Motorizarea .
Stau in dubiu intre 1.6 twinport si 1.8. Am urmatoarele informatii :
- 1.6 cu 115 CP cu un demaraj magnific de 11,6 sec.
- 1.8 cu 140 CP cu alt demaraj magnific de 10 sec.

E clar ca ambele masini sunt puturoase . Diferenta care nu mi-a sunat bine este ca motorul de 1.8 are foarte multe inovatii pe el . Pe la arborele cotit si in plus de asta electronica . Ceea ce din pucntul meu de vedere , este un dezavantaj . Ca doar vorbim de Opel .
Alt dezavantaj este consumul mai mare la 1.8 . Iarna vezi si 13 in oras , depinde cat de frig este . Si asta pt niste performante modeste ( octavia 2.0 tdi de 140 de cp are 9,6 sec , fata de opel care se presupune ca e sport ) .
Aceste lucruri ma duc cu gandul la 1.6 .
Adica nu vreau o motorizare de demaraje ca n-am bani de turbo , drept care vreau o motorizare de mers la drum lung cu 150 . Asa cum e bertonele meu . Dar te gandesti ca mai trebuie sa depasesti un tir ceva , si cum noi n-avem decat drumuri cu o banda pe sens....
Pe de alta parte diferenta intre motoare este de 800 de euro ..
In sfarsit trec mai departe ..

2. Nivelul de echipare
M-am gandit la Enjoy pt ca uitandu-ma la cosmo si sport nu sunt optiunile care mi le doresc .

3. Optiuni

Aici mai am nevoie de pareri :
a) parbriz panoramic ? Nelamurirea mea este daca are si functie de trapa , ca daca n-are nu ma intereseaza .
b) trapa ? De ce nu se poate pune pe GTC trapa ?
c) jante de 17 - pe astea le vreau rau de tot . Dati-mi niste pareri care sunt cele mai frumoase jante de 17 si mai sport asa .
d) scaune Recaro - sunt prea mortale ca sa nu le iau . Am inteles ca nu se pot comanda decat cu piele . Sunt 800 scaunele . Dar n-am gasit pielea ( cu toate ca am pe bertone piele si nu-mi mai trebuie ) .
e) pachet opc line 2
f) pachet sasiu sport . Nu vreau IDS + pt ca am inteles ca singura diferenta intre cele doua este sistemul de amortizoare . Asta presupune senzori , CDC si alte nebunii costisitoare ulterior , pt ca un amortizor pe sistem IDS costa 1400 de lei . Intrebarea mea este daca cu pachetul sasiu sport voi avea o stabilitate buna in curbe ? Chiar foarte buna , sper ...
g) climatizare - la asta ma mai gandesc , nu sunt fan clima , imi ajunge si AC . Dar e de gandit . Am inteles ca daca raman cu AC voi avea afisajul ala cu 2 linii triste pe bord , dar daca iau clima va fi ecran din ala mare si frumos Very Happy
h) As mai vrea check control - ala care iti spune cat ulei mai ai , cat lichid de parbriz , etc. , insa nu l-am gasit in lista de optiuni .

Asa as mai vrea si xenon , insa n-am bani Laughing
Treaba este ca ma gandeam la optoinalele astea . Voi ce parere aveti , mai ales cei care ati mers in GTC ? Mai merita ceva ? Sau nu merita ceva din ce am pus ? Credeti ca cu o geaca de iarna intru in scaunele Recaro ? Laughing
Defapt ratiunea pt care voiam sa-mi iau masina noua este trapa , insa am eu impresia ca nu se poate trapa pe masina asta . Ciudat....

P.S. :
i ) culoarea mi-as dori-o albastru breeze . Insa cica nu se poate domle' decat pe opc ! De kkt ..
Drept care ma gandeam la Peacock . Ati vazut vreuna cu culoarea asta pe strada ? Arata bine sau e cam " murdara " asa ..Eu tin mult la culoare si imi pare rau ca nu e vreun auriu in lista de optiuni ..
h)
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Demarajul e pur teoretic. Eu la a mea am reusit 0-105 km/h (100 daca luam in considerare si eroarea) in circa 10 secunde, iar cartea zice 12.5s. Banuiesc ca la 1.8 e undeva la 8-8.5s; totusi are 140CP.
1.6 Twinport (z16xep) nu mai e la Opel acuma; l`au schimbat cu z16xer (115 CP).
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La 1.8 e 10 sec. masurat in conditii ideale de produator .
Ceva sugestii , ca am o lista intreaga dupa cum ati vazut Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dragi forumisti va multumesc de ajutoarele date in topicul asta . Mai ales posesorilor de gtc .
Se poate inchide .
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
draga bertone Embarassed

sunt in aceeasi dilema referitor la noul gtc si motorizarea acestuia
cum nu pot ramane fara mashina peste 3luni (termenul minim in care poate venii un gtc configurat dupa bunul meu plac) inca astept o super oferta second Smile

sunt cu ochii in patru pe auto-vanzari shi pe ofertele dealerilor si nimic Smile in 5-6 luni poate se mai ieftinesc cele second

sunt de acord cu: 1.6 115cp, clima, scaune recaro, jante 17 shi eventual cu volan opc
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Draga DJ 34 KLA , Very Happy
pachetul OPC include si volan si schimbator OPC .
Cat despre termenul de livrare , s-au mai vazut si minuni sa vina in 2 luni . Uita-te la love 4 cars
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
deci opc2 vine numai cu recaro asta pricep Wink dar cam pe la ce pret se ajunge ?

referitor la culoare prefer negru:)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai recaro e 800 de euro si opc2 e 500 de euro = 1300 euro , fara de 1000 aproape de euro numai opc 1
Skip ads

  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@bertone posesorii de gtc, desi nu au turbo, au totusi lag ... mai asteapta Smile

@a) avem un coleg cu parbriz panoramic, asta insemnand una bucata sticla (anti glont chiar, are si rol structural) de la baza parbrizului pana in jumatatea plafonului, are, nu prea stiu cum sa zic, o bucata de plafon culisanta, cand e trasa e ca si cum ar fi un gtc normal(in interior).
@f)ids-ul nu consta numai in amortizoare, e vorba de multi senzori si un calculator, diferentele din cate am inteles sunt sesizabile, acum depinde de tine cat de tare vrei sa tragi de masina.
  • Agatha

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
buna ziua !
Am comandat ieri 28.06.2007 un opel astra gtc.
configuratia masinii:
-1.6i-16v 115 CP,5+1 rapoarte
-culoare:silver lightning
-echipare:Enjoy
-pachete:-Enjoy Plus(Climatizare electronicã, volan îmbrãcat în piele, comenzi sistem audio pe volan, pachetul Confort Scaune 1 (ºofer), cotierã faþã)
-Sasiu Sport(ESP,comutator program 'sport',sasiu coborat(-15mm),sistem prindere roti 5 prezoane,directie sport,cursa rapida)
-Lumini & Vizibilitate 1(Senzor de ploaie, oglindã interioarã electro-cromaticã, sistem de faruri automate)
-alte dotari: - Bancheta din spate rabatabila si fractionabila 40/20/40
-Oglinzi exterioare rabatabile,reglabile si incalzite electric
-Computer bord
-mp3
-Alarma
In final pretul ma ducea pe undeva 16000 DDP(avand in vedere discountul de 1250+170),dar luand-o pe firma am scos-o la 15000 DDP.
Comanda am facut-o de la GTT si mi s-a zis ca masinutza(model 2008:o) va fi livrata pe undeva in octombrie-noiembrie,deoarece in august se inchide fabrica.
Acum incepe lunga asteptare Very Happy
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ bertone:

Motorul de 1.6 nu e asa puturos pe cum pare. Nu e nici avion, dar te bazezi pe el linistit in orice situatie. Inclusiv cu clima ON. Consider 1.6 mai avantajos ca 1.8 per total.

a - din cate stiu daca iei panoramic nu ai trapa
b - nu stiu
c - jante aftermarket - cele stock sunt urate toate si in plus masina are un look sportiv, deci merita jante "de tuning"
d - scaune recaro se pot comanda si din stofa, insa nu recomand. Pe cat sunt de frumoase pe atat de incomode. NU incapi cu o geaca de iarna daca ai peste 70 de kg. Pana in 70, te inghesui tu cumva, eventual dai geaca jos ca doar ai clima Laughing
e - e dragut pachetul OPC line 2, dar exista si Steinmetz si Irmscher si Rieger si etc, asta ca sa nu fie "comun"
f - CLAR BUTON SPORT - eu inca ma bucur ca prima data cand il apas Laughing Masina sta excelent in curbe si poti sa uiti de timpii de acceleraie dati in carte. In plus fara buton sport nu poti dezactiva ESP.
g - pe langa faptul ca la clima beneficiezi de GID recomand 100% sa iei clima pentru modul AUTO. E "de toti banii". O sa imi dai dreptate dupa ce vezi cum e "live".
h - Check Control il ai oricum, doar ca trebuie activat la dealer daca nu comanzi BC separat, atunci cand activezi si BC-ul. Nu e o problema, te costa activarea 150 ron (atat era cand l-am activat eu). Daca ai clima si MP3 merg activate 100% atat BC cat si Check Control.
i - este prea subiectiv acest aspect. Ce culoare iti place mai mult. Acum sunt destule GTC-uri in oras, de diverse culori. Observa si alege.
In plus recomand ESP si faruri de ceata.
Bafta!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Man, ideea este ca iti faci masina dupa cum vrei sa arate, sa fuga si sa te coste.
Si eu tot pe 1.6 115 as merge, mi se pare mai ok la anumite rapoarte...
Cred ca de scaunele recaro te vei satura destul de repede. Nu zic ca sunt nasoale dar totusi, pentru o masina de oras, de plecat in vacanta mi se par exagerate. Te sfatuiesc sa iei si clima si pachetul opc2. Trapa o poti monta dupa, se gasesc la vitan d'alea din sticla Twisted Evil
Din optionalele marunte nu uita sa-ti pui:
-recirculare automata
-oglinzi rabatabile electric
-claxon bitonal
-BC, CC, Mp3
-pachet vizibilitate
La culoare gandeste-te bine si ia ce te reprezinta. Nu-ti lua alba! Embarassed
Skip ads

  • SalaS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe acest forum si am mai postat o data in legatura cu nedumerirea pe care o am, dar vad ca nu ma lasa sa postez pt ca mai exista discutii cu acelasi subiect.
In fine, care-i faza... ma intereseaza o Astra GTC undeva la 18000 de euro, dha nush dak sa ma bag la un motor mai mare si ceva mai putine dotari sau invers.
Am intrat pe mai multe site-uri, iar astia pe TopGear (da, urmaresc indeaproape Razz) zic ca este o masina okay, dha in acelasi timp cik nu si-ar lua niciuna dintre variante... Masina oricum as lua-o si numai pentru design. Deci, care-i treaba, se merita sau nu?
  • clauditu2002

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sa dai 18000 de euro doar pt designul unei masini e cam mult. mai bine te-ai orienta spre un mercedes
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pt k e noua...yo am dat 27k p o vectra noua acum 1 an...ji mercedes iti trebuie vreo 30k sa fie ceva cu adevarat mercedes si mai nou nu o vechitura.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mai bine te orientezi spre un sciroco. GTC nu mai este masina de dat 18k pe ea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce topic deschisesem acu 2 ani ... Unde am ajuns de la 1.6 sau 1.8 Laughing

Pt nedumeritul de deasupra mea : ia-ti diesel de 1.7 . Sa fiu al draq daca nu merge cu aer motorul asta , iar ca performante daca nu te iei la demaraj in linie dreapta esti si tu cat de cat civilizat
  • dragosellu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut!
mai intai de toate sa vad zik datele problemei : VREAU GTC ; SUNT STUDENT
acum:
- 1.6 benzina - 115 cai sau 1.7 cdti 101 ?

cum 1.7 cdti nu prea se gasesc ... as vrea sa va intreb care sunt costurile de intretinere pt cel 1.6 .. am gasit unu pe autovit la 9100, si mi`ar placea! vreau intai sa stiu care ar fi consumul, pt un mers normal ... am mai citit pe forumuri ca ar ajunge si la 12 prin bucuresti! eu stau in sibiu ... deci, cred ca am un avantaj!
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1.6 115 cai e tipul de motor de care nu te atingi. Nu are debitmetru, nu are EGR, nu are alte piese care necesita curatare, intretinere, atentie. Pana acum n-am auzit pe nimeni care sa fi avut vreo problema cu el. Ii pui doar benzina si consumabile.
De consumat consuma cam 13 prin Bucuresti in mod normal, minim 10 daca mergi doar noaptea, 7 si ceva afara daca mergi mai tare, 6 si ceva daca esti mai linistit.
Ca si putere e clar peste 1,7 100 cai. In realitate performantele motorului asa cum vine el din fabrica sunt sub 10.5 secunde 0-100 si 200km/h pe GPS.
Eu iti recomand 1,6.
  • dragosellu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ms mult de tot cristidb!
este unu la bucuresti , pe autovit ! 9100 euro , 2007,dragutel !
cand o sa termin sesiunea, o sa dau o fuga!
salut!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR