Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu zafirica mea, a inceput sa se auda un zgomot ciudat in dreapta,nu imi dau seama ce ar putea fi m-am uitat peste tot, rulmentii sunt buni
Skip ads

  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
zgomotul se manifesta in felul urmator; cand plec de pe loc ,si la turatii mici, ca si cum ar intra ceva in vibratie, dar nu imi dau sema ce ar putea fi
  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Mario pinzariu"]zgomotul se manifesta in felul urmator; cand plec de pe loc ,si la turatii mici, ca si cum ar intra ceva in vibratie, dar nu imi dau sema ce ar putea fi... da chiar nimeni nu a mai intalnit problema asta?
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E foarte probabil sa fie din cauza planetarei...e putin cam uzata si de aceea scoate zgomotul respectiv.Mergi cel mai bine la un mecanic priceput,desfa roata si vezi care e gradul de uzura.Si la mine se intampla acelasi lucru doar k eu am luat una sh si de atunci face asa,dar eu n-am incotro pentru a momentan nu-mi permit alta.sal
Skip ads

  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu cred a fi planetara ,zgomotul se aude intre 1800-2000 de turatii,parca ar atinge o tabla
  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa rezolvat problema....
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Te rog frumos sa comunici rezolvarea.
Multumesc.
  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
problema a fost de toba din spate,deasupra ei este o tabla si era slabita din suruburi,asa ca le-am strans si nu se mai aude nimic,toarce ca o mata....
Skip ads

  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daca scot tabla aia de tot,ce se poate intampla la masina?
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu o scoate,este pentru a proteja de caldura emanata de toba.Nu este recomandat.
  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
OPTIMUS a scris:Nu o scoate,este pentru a proteja de caldura emanata de toba.Nu este recomandat.

pai am vazut ca am o "urechiusa rupta",si atinge tabla aia de toba,si nu imi dau seama cum sa o prind inapoi,am fost la un mecanic si mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa puna holsuruburi in ea,ca e mai simplu si mai ieftin,ce ziceti,o sa tina?sa il las sa puna holsuruburi?
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am prins acele aparatori de aluminiu care datorita timpului si temperaturilor si mai ales VIBRATIILOR ,sa-u corodat rupt, in pocnituri de aluminiu late ,eventual cu seibi galvanizate sub ele,in mai multe puncte .
recomandat ar fi sa dai toba jos pe un canal sau elevator ,bormasina cu acumulator si burghiu de 5,si pocnituri cu saiba lata de 5.eu o am da doi ani asa ,holsuruburile ruginesc si se rup.bafta
Skip ads

  • Mario pinzariu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
COSTIY20DTH a scris:eu am prins acele aparatori de aluminiu care datorita timpului si temperaturilor si mai ales VIBRATIILOR ,sa-u corodat rupt, in pocnituri de aluminiu late ,eventual cu seibi galvanizate sub ele,in mai multe puncte .
recomandat ar fi sa dai toba jos pe un canal sau elevator ,bormasina cu acumulator si burghiu de 5,si pocnituri cu saiba lata de 5.eu o am da doi ani asa ,holsuruburile ruginesc si se rup.bafta

Ce lungime trebuie sa aiba pocniturile?sa nu imi iasa pe partea cealalta,sa inteleg ca inainte ai dat gaura in tabla si caroserie,si dupa le-ai prins,da cu ce le-ai batut?
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mario... pocniturile se prind cu un cleste special care costa cca.20 lei , dar il poti imprumuta de la un prieten,NU SE BAT se umfla capul nitului in timp ce se trage tija,este simplu.
Gaurile,le dai prin tabla de aluminiu si direct in podea ,dupa care se baga pocnitul si se strange cu clastele DE POCNITURI,opturind ermetic gaura podelei. nitul de 2-3 cm lungime si grosime fi 5 mm.
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
atentie dragi opelisti, dati gaura in locul unde aparatoarea este lipita de podeaua masinii pentru a prinde nitulin prin podea.
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara dragi prieteni! Si probabil daca o sa intreba-ti de "popnituri" si "cleste de popnituri" o sa le gasiti mai usor. Vint in pupa tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR