Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
vreau sa comand de la dbilas un ax cu came si un chip. stie cineva cum e treaba cu vama pentru piesele astea?

am inteles de la cineva ca daca sint trimise ca mostre, nu se plateste vama. e adevarat?

multam.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
karg a scris:
am inteles de la cineva ca daca sint trimise ca mostre, nu se plateste vama. e adevarat?

Nu. Cine ti-a spus stia ceva, dar nu exact; nu vreau sa intru in amanunte.
Incadrarea tarifara ar fi 84099900 Alte parti de motoare cu piston pentru autoturisme, pentru care taxele vamale sunt de 15,5 % (inclusiv comisionul vamal), la care se mai adauga TVA.
Daca furnizorul iti da si un certificat de origine EUR.1 sau o declaratie de origine pe factura (exista un text standard), care atesta originea comunitara a produselor, vei plati doar TVA.
Din cate stiu insa, pentru persoane fizice exista o limita de valoare pana la care nu se platesc taxe. Nu cunosc insa detaliile pentru persoane fizice.
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mersi kapix. dbilas fiind in germania, probabil voi fi scutit de taxele vamale. legat de tva - preturile lor au bagat vat 16%, banuiesc ca asta se scade si platesc eu tva 19%? parca asa era, nu?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Faptul ca furnizorul este in Germania nu te scuteste de taxe. Trebuie sa iti dea EUR.1 sau declaratie de origine (Ursprungserklaerung) si este posibil sa nu le primesti.
In mod normal ar trebui sa iti vanda fara 16 %TVA (MwSt), dar tot ce se poate sa refuze acest lucru, pentru ca el trebuie sa demonstreze iesirea din comunitate printr-o stampila pusa la frontiera ungara pe un exemplar al declaratiei lor de export. Unii accepta sa le trimiti pe fax doar declaratia vamala de import din Romania ca dovada ca marfa a iesit din comunitate.
La vama romana vei plati TVA 19% la valoarea in vama (pretul total din factura, inclusiv MwSt, daca este trecut)+cheltuielile de transport pana la destinatie+taxele vamale (daca e cazul).
Repet insa, sub o anumita valoare poti introduce bunuri in tara fara a plati nimic. Nu cunosc insa conditiile pentru persoane fizice.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
kapix are dreptate cu certificatu' de origine ca NU E EXCLUS SA FIE iSUZU VOPSIT IN CULORI DE OPEL.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca se pune problema de persoana fizica: daca le aduce cineva intr-o geanta, nu se uita nici draq in fiecare coltishor in vama. Doar sa ai cine stie ce ghinion, da nici atunci nu cred sa aibe cine stie ce probleme.
Sincer nu stiu 100% cu este cu vama de frontiera, am trecut doar o data - cand mi-am adus masina, in rest trecand numai prin aeroport, dar din ce am vazut eu atunci, nu ai de ce sa iti faci probleme de taxe vamale.
Daca le aduce pe firma, este altceva: daca le aduci din DE si sunt fabricate in EU, nu ar trebui sa ai probleme in obtinerea declaratiei de origine pe factura (pt. factura sub 6000EUR)
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:kapix are dreptate cu certificatu' de origine ca NU E EXCLUS SA FIE iSUZU VOPSIT IN CULORI DE OPEL.

Poate fi orice marca, nu are absolut nici o importanta. Certificatul de origine EUR.1 nu are legatura cu marca, se refera (oarecum) la tara in care a fost fabricat produsul (a nu se confunda cu certificatul care atesta faptul ca am cumparat o piesa de origine GM). Poate fi un Isuzu produs intr-o tara comunitara (sau intr-o alta tara cu care avem protocol de origine) pentru care primim EUR.1, dupa cum poate fi o piesa originala GM, produsa in afara comunitatii pentru care nu se poate elibera EUR.1. Ar putea fi produsa chiar in Romania, caz in care certificatul devine inutil.
De asemenea chiar produsa in Germania, daca materiile prime sunt extracomunitare sau a originea lor comunitara nu poate fi demonstrata, furnizorul nu va elibera EUR.1 (sau declaratie de origine).
Regulile de origine sunt destul de complicate, Protocolul cu CEE (Protocolul 4) fiind destul de stufos - cu tot cu anexe aproape umple un biblioraft.
Dar uite ca am deviat total de la subiect. Din cate inteleg, karg nu vrea sa ridice personal aceste piese, ci ar dori sa le primeasca printr-un curier. Ceea ce exclude ascunderea lor la vama. Daca le aduce personal, ele pot fi puse linistit in trusa de scule a masinii, ca piese de schimb.
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mda, o sa le primesc prin posta romana, deci nu le pot asunde la vama in chiloti Smile sa vad cu astia de la dbilas ce zic de detaliile cu VAT/certificat de origine, va mai tin la curent. damn, nu credeam ca o sa ajung vreodata sa am de a face cu vama romana Smile
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
tu te plangi... eu am de a face zilnic cu ei Crying or Very sad
Si ce e mai interesant este ca modalitatea de lucru difera enorm de la un birou vamal la altul.
Aducandu-le prin posta s-ar putea sa scapi total de vama, daca valoarea este mica. Cel mai bine este insa sa ceri sfaturi la posta la care va sosi coletul (vezi ca nu toate oficiile postale au si vama).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR