Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cineva, intr-un topic de p-aici, facand referire directa la mine a scris:Rog un moderator sa deschida un topic cu oameni necredinciosi care exagereaza

Acelasi cineva, intr-una din discutiile referitoare la viteza maxima, spunea:
astra h 1.7cdti 240 pe autobanda la unguri. tre sa caut si o poza .dupa 10 minute am oprit sa iau vigneta iar cauciucurile dadeau o caldura ca soba de teracota:))Smile)

Si isi argumenta performantele cu imaginea urmatoare:

Intr-un alt post aflam detalii suplimentare: masina era noua(in caz ca nu ati remarcat din imagine)
am postat si eu pe undeva o poza cu kilometrajul la 240km/h cu un astra h 1.7cdti. nou.

Dupa cum unii(probabil mai toti) stiti, motorul de 1.7cdti vine in mai multe variante de putere: 80, 101, 110 si 125 cp. Asta doar ca sa aveti toate datele problemei la indemana.
Si in continuare, avem imaginea postata de respectivul, de data aceasta intr-un format clasic de camera foto digitala sau telefon mobil:

Devine evident ca a fost inlaturata o parte din poza. C-o fi turometrul, c-o fi displayul(o fi ascultat omul vreo melodie care nu e "trendy"), n-o sa stim probabil niciodata. Eu mizez pe prima varianta.
Discutia care m-a convins de necesitatea topicului asta o gasiti aici

Exemple de genul asta sunt nenumarate, cu siguranta stiti si voi cel putin unul. Hai sa le identificam.
RUGAMINTE: Nu postati nume sau ID-uri, nu vrem sa stricam reputatii p-aici.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat

Poza de mai sus este absolut reala, a fost facuta masinii mele si postata pe forum inca de atunci. Pot fi multe situatiile in care vitezometrul arata o alta viteza decat cea reala. Am votat flacara violet.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Perfect de acord. La Cielo si eu dadeam in mod frecvent kilometrajul peste cap, si viteza reala nu depasea 160km/h, hai 170km/h la vale. Dar sa pleci de la o indicatie eronata a instrumentelor din bord si sa ajungi nu numai sa crezi gradatiile vitezometrului, dar sa te si certi cu unii, altii pe tema performantelor masinii tale e cale luuuunga.
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Evident, cu rotile din fata in aer ( elevator, butuci ). Is curios ce consecinte ar fi daca ar atinge rotile ( brusc ) , pamantul , o data ajunse la rotatia respectiva Question
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu pot sa dau kilometrajul peste cap si cand stau pe loc Mr. Green

LE:
... evident cu rotile pe pamant Laughing
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu am reusit sa dau acul la kilometraj peste cap, si nu oriunde, chiar in fata blocului, deci este posibi sa prinda 240 km, masina din generatia noua, cdti, aerodinamica, aspecte care spun ceva, oglinzi electrice un alt aspect important.
O alta dovada cu viteze asa mari este in aceasta poza, deci este posibil Very Happy , este o poza cu BC(bord computer) de la masina mea si nu este trucata, iar acea viteza din poza este viteza medie, deci va dati seama de viteza maxima
PS Am uitat sa precizez niste aspecte importante cum ar fi:
1. Cind am dat acul peste cap in fata blocului masina era suspendata pe zapada si aveam deja 20-25 min decind ma chinuiam sa o scot de acolo si m-am enervat putin am bagat viteza a-III-a si am apasat acceleratia in blana Mr. Green asa de nerv ca nu reuseam sa ies de acolo si asa am dat acul peste cap.
2. Poza in cauza a fost facuta intr-o curte iarna iar BC meu o luase razna, adica, afara erau 7-10 grade plus el arata 40 grade minus si acea viteza medie fenomenala la un consum de 12l/100km.
Bafta si viteze maxime cit mai......violete, iiii pardon, mari


Ultima modificare facuta de ZRM la Mie 17 Feb, 2010 8:45 pm, modificat de 2 ori in total
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece se discutã despre Astra H, poate vedem o pozã cu meniul ascuns unde apare viteza in format digital. Oare ºi acolo apare 240km/h? Eu cred cã nu ºi nici 236Km/h ( diferenþa dintre indicaþia din bord ºi cel din meniul ascuns in mod normal ) Rolling Eyes
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
Poza de mai sus este absolut reala, a fost facuta masinii mele si postata pe forum inca de atunci. Pot fi multe situatiile in care vitezometrul arata o alta viteza decat cea reala. Am votat flacara violet.

E bun daca la 1500 de rotatii pe minut ai viteza asta. La 3000 vei avea 450 de KM pe ora! Shocked Shocked
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
opcomul are o functie de test a ceasurilor.cand faci test se plimba toate acele minim-maxim. in prima poza asta este explicatia.cand prind un h pun si eu 10 poze.
eu nu am inteles niciodata minciunile astea.nici pe 4tiuninnng nu citesti aberatii din astea.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si cu frana de mana trasa...Nu mai zic de apa care e tot pe albastru...Dar baiatul recunoaste ca se pot face `trucaje`.Ma gandeam si eu..Sa o trag pe banda 1,pe autostrada,ceva,dupa vreo restrictie sau vreo lucrare pe respectiva banda,s-o sui pe cric si sa-i dau.Blana.
Am votat primul caz.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu la ce ajuta unora copilariile astea? Votat prima varianta!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt cu flacara Laughing
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:...Dar baiatul recunoaste ca se pot face `trucaje`.


La mine nu a fost trucaj ci defectiune tehnica. Mai exact apa in mufele instalatiei electrice iar abs-ul functiona aiurea.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:

La mine nu a fost trucaj ci defectiune tehnica. Mai exact apa in mufele instalatiei electrice iar abs-ul functiona aiurea.

Pai era evident ca nu incerci sa impresionezi pe cineva cu frana de mana trasa si 1500 rpm..mai ales cu diesel.Astea sunt tendinte de pustan teribilist..
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bre nush despre voi, da de cand mi-au suspendat astia permisul eu ii dau atat cu bicicleta. se mai iau astia dipa mine, dar imi pierd repede urma printre blocuri, si nici poza de la radar n-au unde sa mi-o trimita ca nu am numar de inmatriculare.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am votat a doua varianta, cum era si normal.
Poate va mai amintiti ca am 2 pedale a cate 8 biti fiecare.
Depasesc 240 km/h cu bicicleta, pedaland doar cu dreptul!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am votat ultima varianta din poll.
Off-topic: Am mers si eu cu 190km/h cu masina mea, eram cu burta pe un bloc de gheata si rotile din fata atarnau. Treaba asta am facut-o dupa ce m-am chinuit o ora sa dau masina jos de acolo Laughing (normal, in 10 secunde mirosea a ambreiaj mort)
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:opcomul are o functie de test a ceasurilor.cand faci test se plimba toate acele minim-maxim. in prima poza asta este explicatia.cand prind un h pun si eu 10 poze.
eu nu am inteles niciodata minciunile astea.nici pe 4tiuninnng nu citesti aberatii din astea.

Corect! Mai toate masinile pot face asta. La ford se dau acele peste cap and ramai fara baterie.
Nu cred ca era necesar un topic pentru asta.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce spuneti voi aici? Pai rabla din semnatura are doar 220 pe bord, dar l-am dat peste cap de multe ori.
Evident, am votat a doua varianta, pare mai plauzibila, desi la bicicleta nu mai merge vitezometrul dar cred ca demult am depasit acea viteza.
LE: Am uitat sa va spun ca rabla din semnatura, la viteza aia scoate consum sub 5%. La bicicleta sunt doar cateva calorii.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cam asa arata un 1.9CDTI 190CP la maxim. Si mai scadem vreo 4 din aia 244, ca tot nu's reali chiar daca sunt din ecranul ascuns. Si ne mai aducem aminte ca un sasiu sport are Cx mai bun decat un sasiu normal.



Cred ca imi vand rabla si-mi iau un 1.7CDTI. Sau cine stie, poate chiar un 1.7DTI, am auzit ca's avioane.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Credeti ca Astra H cu 1.7cdti ajunge la 240km/h?
Da, dar numai daca e violet. 35%
Da, eu merg cu bicicleta cu viteza asta. 30%
Doar in Photoshop. 17%
Nici macar in Photoshop. 16%
81 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR