Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
circulam azi prin localitatea Podu Iloaei spre Iasi...in centrul localitatii era parcata o skoda octavia "preparata"...pleoape, spoilere, eleron...geamuri f fumurii...jante pe 17 parca erau, iar daca nu 16 sigur
totul ok pana acu, ca a mai vazut lumea masini....dar...in skoda erau 2 politisti...unul srangea vartos in mana stanga o statie si tot dadea rapotul prin ea... iar unul filma de zor cu o camera foto cu obiectiv...
la aproximativ 500 - 1000 m era o masina de politie dotata cu aparat radar si 4 politisti...toti 1 si 1, ca brazii
am fost oprit si mi s-a comunicat prin statie ca am fost filmat vorbind la telefon de un alt echipaj...
am cerut atestat pt camera cu care am fost filmat, am cerut si multe altele ...dar mi s-a zis ca dupa ce semnez procesul verbal ma pot intoarce la echipajul respectiv sa imi arate ei...
evident, nu am semnat procesul si m-am intors si am facut si eu cu telefonul niste foto la masina din care am fost filmat...si care , parerea mea, nu e o masina a politiei rutiere...ci a unuia dintre militieni si stateau acolo la japca...


asta e masina:




Ultima modificare facuta de alexey la Mie 17 Feb, 2010 10:52 pm
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu nu mai sunt masini la militie cu numere normale ... toate au MAI ***** .... chiar si cele fara insemne specifice pe ele (gen radarele din loganele rosii, albe etc.)


Ultima modificare facuta de Cipiotul la Mie 17 Feb, 2010 10:47 pm
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
asa stiam si eu....dar...daca te uiti cu atentie...pe locul pasagerului se vede unul care ma filma...nu intelegeau ce vreau sa fac...iar in momentul in care m-am apropiat de masina si am inceput sa fac foto , nu a mai filmat traficul, ci a intors camera spre mine...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iote frate, militia romana are voie cu folii d'alea pe geamurile fata si fraerii de contribuabili nu. Cum ai ramas pana la urma? Ai primit ceva amenda sau i-ai intimidat cu telefonul?
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Astia din skoda nu dadeau amenzi, ci dadeau doar prin statie celor de la masina cu radar ... Nu am semnat procesul verbal pt ca eu chiar nu vb la tel... Ce e drept eram cu el in mana pe volan, dar nu vorbeam... De aia m-am enervat si am cerut filmare si atestat pt aparatul cu care am fost filmat...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
alexey a scris:uploads/2010-02/12421_pl4gteoyo.jpg][/imglb]


Parerea mea , nu este normal cum au procedat ei .Aveau misiunea sa stea in masina personala si sa filmeze ?Ma indoiesc!Aveau asa ceva in ordinul de serviciu -sa filmeze din masina personala.--ABUZ IN SERVICIU
Ma indoiesc ca are si certificat RAR pentru folia de pe geamurile din fata-acest politai .
LA TRIBUNAL .ai 2 variante ,dai si politia in judecata(ca institutie) ,dar il dai si pe acest asa zis politai in judecata care te0a filmat
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alexey, du-te cu ei in tribunal ca sigur nu au ei atestat pentru camera aia si ordin de serviciu pentru asta. De cand au aparut detectoare radar extrem de performante au ajuns disperati sa isi ia spagi. Eu cel putin m-am saturat de ei si de prostia lor.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca nu au anulat procesul verbal, si il voi primi acasa, merg la tribunal...nici nu se discuta...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil se mai uita odata pe caseta si daca nu te vad cu el la ureche il anuleaza ei cumva. Nu este o chestie noua filmatul pentru vorbit la telefon, lipsa centura, calcat linie continua, nu opresti roata la treceri peste calea ferata (cele fara bariera si semnale) etc.
Stati linistiti cu atestate si hirtii de misiune ca le cam au, au pierdut prea multe procese si acum se 'blindeaza', ei cunosc legea si portitele mai bine ca voi.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok...or fi avand, dar e legal sa stea intr-o masina, care para privata, nu de politie, si cu geamurile aproape negre?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu toate masinile din cadrul MAI sunt inmatriculate cu numere de tipul: MAI xxx, exista masini necolantate cu numere normale b-xx-xxx.
Politisti in misiune cu masina proprie se practica, cu siguranta aveau ordin de misiune (sau cum se numeste), atest pentru camera si tot tacamul. Deci, faza cu abuz in serviciu, nu prea sta in picioare sau sansele de castig, in cazul unei contestatii, sunt mici. Acum 2 ani am lucrat cu niste baieti din MAI care mergeau in misiune cu masinile personale. Cum zicea si dancuciureanu, cunosc legea mai bine decat noi, dar asta nu inseamna ca nu poti sa faci o contestatie.

Acum ca omul avea pe masina personala geamuri fumurii, pleoape, spoilere, elerone.. asta e alta problema, care tine tot de "capetele de creta" care aplica legea preferential.
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aratati-mi mie unde scrie in lege ca nu am voie sa-mi pun ce pleoape vreau eu, cat timp vizibilitatea mea pe timp de noapte ramane la fel. Nu cred ca aplicarea unor plastice pe masina se incadreaza la "modificari ale sistemului de iluminare al masinii". La fel si cu spoilere si praguri - care-i problema ? Pun bara de model sport pe masina, si ce are ? Nu modific absolut nimic in afara de aspect. Jantele pe 16 cred ca erau ale masinii, de la mama ei si in ultima instanta nu cred ca detii un certificat de "expert in evaluarea starii autovehiculelor" sau cum s-o fi numind diploma de inginer auto, ca sa aiba vreo greutate constatarile tale in legatura cu tuningul lor.
Cu geamurile, intr-adevar, poate ca nu este tocmai legal, dar in acelasi timp oricine (inclusiv Garcelul care are octavia respectiva) poate sa scoata la iveala hartiile doveditoare si atestatul RAR si se termina si povestea asta.
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca ajungi pe la tribunal cu ei, ceea ce nu-ti doresc, sa-i intrebi si cum au ajuns pe contrasens cand intre benzi exista linie continua.

LE: @electronistul nu inteleg de ce te-ai suparat asa de tare dar alexey nu are nimic cu masina modificata: "totul ok pana acu, ca a mai vazut lumea masini....dar...in skoda erau 2 politisti...unul srangea vartos in mana stanga o statie si tot dadea rapotul prin ea... iar unul filma de zor cu o camera foto cu obiectiv...".
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
alexey a scris:am fost oprit si mi s-a comunicat prin statie ca am fost filmat vorbind la telefon de un alt echipaj...


Intrebarea se pune: vorbeai la telefon? Daca da, gandeste-te daca era posibil ca in fotografie sa apara telefonul sau doar te scarpinai dupa ureche. Mai este si faza cu constatarea, de catre agent prin simturile proprii a contraventiei. Datul prin statie presupune ca agentul nu a constatat si ca urmare nu poate aplica sanctiunea. Al carui agent este numele din pv? Al celui ce te-a oprit sau al celui cu camera?
Ca masina era sau nu in regula, este alta poveste. Pe tine te-a deranjat ca un politist isi permite sa aiba o masina modoficata dincolo de limita regulamentului nu modalitatea in care te sanctioneaza.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca plecam de la subiect. Au voie sa te filmeze din masina cu cirnati foliata toata sau din cusca lui Grivei.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa dovedesti ca nu vorbeai la telefon poti cere de la operatorul de telefonie mobila desfasuratorul . Iar daca nu apare la ora si data la care ai luat amenda plus/minus 15 minute ... atunci ai un atu.
Am zis o marja de eroare de 15 minute in cazul in care ceasul lui Garcea era sarit de pe fix. Laughing


Ultima modificare facuta de ddf la Joi 18 Feb, 2010 11:16 am
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uneori, li se da ordin de serviciu sa se duca in cutare loc sa pandeasca, cu camera, cu radar sau doar cu PV. Doar aparatul radar este omologat pe o anumita masina. Mai nou, administratia locala incurajeaza panda pentru mai multi bani la buget. Cel putin, la noi in Dambovita, poate sa se blocheze definitiv o intersectie, nu vei gasi un politist sa o dirijeze doar daca trece vreo coloana oficiala. La panda in schimb, imediat dupa ploie apar ca ciupercile, de obicei fiind parcati in asa mod incat sa incurce traficul.

Greseala ta ca nu ai incercat sa rezolvi pe cale amiabila problema. Daca incerci sa-l filmezi/pozezi, sunt in stare de mai rau. Zi mersi ca ai scapat asa.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Ca sa dovedesti ca nu vorbeai la telefon poti cere de la operatorul de telefonie mobila desfasuratorul . Iar daca nu apare la ora si data la care ai luat amenda plus/minus 15 minute ... atunci ai un atu.
Am zis o marja de eroare de 15 minute in cazul in care ceasul lui Garcea era sarit de pe fix. Laughing

Glumesti .... Shocked
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Ca sa dovedesti ca nu vorbeai la telefon poti cere de la operatorul de telefonie mobila desfasuratorul

Dar de ce crezi ca-i intereseaza pe ei la ce telefon vorbesti ? Din partea lor, poti vorbi la telefonul lui bunica, lui Maricica de la 2, sau a sefului. Daca te-au pozat/filmat cu el la ureche in trafic ... e de porc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR