Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ioana_opelvectra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Revin din nou!
Am de data aceasta o intrebare: nu stiu de ce atunci cand este masina la ralantiu ( atunci cand stau in loc) incepe sa tremure cam 2 sau 3 secunde?
Nu-mi dau seama de la ce anume poate fi?
Skip ads

  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai ceva bani care iti prisosesc (vreo 200lei) ai putea cumpara o sonda lambda noua, asta in caz ca actuala n-a fost schimbata recent si are depuneri de funingine pe ea. E foarte usor de schimbat, n-ai ce gresi, de costat nu costa o avere. O sonda compatibila cu aceasta masina in caz ca ai motorul c16nz ar fi bosch seria 0258 002 014. Restul motoarelor de 1.6L habar n-am ce sonda au.
Mie imi mergea cat de cat bine masina (vectra A 92 motor 1.6), dar dupa ce am schimbat sonda merge si mai ok in sensul ca poti sa mergi si la 1500 ture fara ca motorul sa ezite sau sa scuture. Alt test care masina ar trebui sa il treaca e sa o lasi pe drum drept si neted in a doua la relanti si sa se duca fara sa inceapa sa se scuture sau sa se opreasca motorul.

VErifica fisele de la bujii si fisa centrala dintre bobina si delcou cu un multimetru sa fie intre 3k si 15k, eventual desfa pe rand bujiile cu mare atentie sa vezi daca-s intregi si curate.
Mai poti desface capacul "carburatorului" si sa cureti tot jegul de acolo (cu timpul se aduna).
Lucrurile astea le poate face oricine in spatele blocului, cu minim de scule, pentru restul mai bine apeleaza la o persoana calificata.

De exemplu eu am avut rulmentii de la alternator obositi si pur si simplu cateodata imi franau motorul, scadea turatia de relanti cu vreo 100 ture si incepea masina sa vibreze usor. Daca ambalam putin motorul probabil se mai miscau pe acolo piesele si vibratia disparea pe moment. Stiu sigur ca era alternatorul de vina deoarece dupa ce am schimbat acei rulmenti (acum 4 luni) problema n-a mai aparut.
  • Ghecojo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am un Opel Vectra cu motor de 2000 cmc fabricat in 1995. Se pare ca am probleme asemanatoare: nu o pot "stapani" cand merg prin oras cu viteza intaia sau a doua (smucituri ca la balamuc). O mai calmez cu ambreiajul. Si inca o observatie: relantiul meu este reglat la 1000 de rot/min de cand am cumparat-o in anul 2000. De cand am aceste smucituri la trepte reduse de viteza, se mai intampla suplimentar ca dupa eliberarea pedalei de acceleratie turatia motorului sa ramana secunde bune pe la 1500 rot/minut (fara sa am blocaje la pedala, cablu sau clapete pe la carburator). Am fost la service, am schimbat bujiile si tot sistemul de fise bujii. Am avut impresia ca s-a rezolvat problema dar de a doua zi mi-am dat seama ca problema mea persista acut. A mai patit cineva asa ceva, poate da vreun sfat?
  • Ghecojo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca am gasit cauza! Am verificat toate furtunele pe aer in general totul e OK in afara de burduful dintre filtrul de aer si carburator care desi arata ca unul nou, pe dedesubt poti baga degetul printr-o crapatura a carei geometrie variaza probabil functie de turatie si trepidatiile motorului. Am comandat asa ceva, au cerut 94 RON iar maine vine marfa. Va tin la curent, chiar daca nu se inghesuie prea multi pe acest topic.
Skip ads

  • Ghecojo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gata, asta a fost. Surprinzator aia de la magazin mi-au luat numai 50 Ron desi imi cerusera initial 94. Important e ca masina mea a redevenit limuzina. Si turatia de relanti s-a redus pe la cca 900rot/min iar smuciturile in trepte reduse de viteza au disparut total. Bafta la toata lumea.
  • bnb_bnb25

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o intrebare am un opel vectra a c18 nz si nu prea vrea sa traga ,motorul e nou toate consumabile schimbat ambreiaj nou ,iac senzor acceleratie buji delcou fise pompa de benzina cam toate dar nu vrea sa traga daca o calc brusc parca merge inecata ""da in nas" si cam trepideaza in relantiu si consuma cam multtt daca o las usor fuge cit are pe bord cum o calc nu mai vrea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR