Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa-mi spuna daca semi-caseta de directie a unui Opel Frontera se poate repara?
Cei de la service mi-au spus ca aceasta nu se poate repara iar costul acesteia este de 1650 lei.
After marchet nu se fabrica.
O mana de ajutor va rog.
Skip ads

  • i_o_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cauta pe net "reparatii casete directie" undeva prin tirgoviste sunt unii de care am auzit ca sunt buni
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu prea vad ce ar putea fi defect la ea. O semicaseta de fapt e un lagar cu un ax de care e prins levierul de directie. Cel mult daca nu e cu rulmenti acel ax sa fie dus lagarul si sa aiba joc. Rareori am auzit la tipul asta de directie sa fie semicaseta defecta. Eu as da-o jos as curata-o as pune vaselina noua si as pune-o la loc. Alta branza este insa cu caseta de directie ca-i servo si e o lopata de bani noua si juma' de lopata de bani reconditionarea si nu stii cand pica dupa reconditionare. LADA, FIAT131, ARO, Frontera si probabil si altele au acest tip de directie.
  • i_o_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
are rulmenti si se pot sparge si iti da soc in volan la virajul pe loc.
atentie e vorba de semicaseta de directie nu de caseta de directie
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Semicasete aftermarket se fabrica, dar ... pt. volan pe dreapta. Daca la ARO are gresor si e demontabila, practic la Frontera are constructia de pivot, de unde si denumirea de pivot de directie. Saptamna aceasta (daca imi permite timpul) incerc sa o demontez pe a mea si va dau mai multe detalii.
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci SEMICASETA de directie se poate reconditiona prin procedeul de schimbare a bucselor din interior,se da jos de pe masina desfacand cele 4 suruburi care o tine prinsa pe lonjeron,iar apoi su o presa se da jos de pe bratul care vine din caseta si merge spre roata,se duce la un atelier auto care are si strungar(vorbinduse cu el in prealabil daca are material sa o faca)el scoate axul prin depresare cred si face alte bucse din cauciuc de tank sau ceva cauciuc foarte tare.O ridici de la strungar cand este gata,o montezi la loc si gata.
Acelasi lucru trebuie sa-l fac si eu dar acuma este un pic de criza. Very Happy
Bafta
  • benny37

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 4jbi-tc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la masina mea semicaseta am reconditionat-o la un strungar, a schimbat bucsile din interior, de atunci am ceva km parcuri si inca nu pare sa fie probleme cu ea
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mulþumesc mult de informaþie însã vreau sã te întreb dacã ai mai fãcut operaþiunea asta.
Skip ads

  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salutare, si a mea e putin bulita, are joc si cand virezi pe loc. Mie imi trage si putin dreapta, nu stiu daca e din cauza semicasetei sau e alta problema. O sa caut alta sau daca nu sa caut sa o reconditionez.

hulio, cand rezolvi ceva sa ne anunti si pe noi ce si cum.
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Semicaseta de directie se repara fara probleme, se da jos de pe masina, se desface capacul superior (care e ambutisat dar se desface) se scoate axul si se inlocuieste bucsa de TEFLON (nu cauciuc, nu otel, nu bronz). Bucsa de teflon se confectioneaza la un strungar, nu se gaseste de cumparat si daca tot sunteti la strungar, rugati-l sa va dea si o gaura in corpul semicasetei si s-o fileteze pentru a putea monta si un gresor (cum e la ARO), gresor pe care-l gasiti la orice magazin de piese auto.
Am facut si eu operatiunea asta, mai mult a durat depresarea bratului de pe ax, timp efectiv de lucru cam 2 ore, cost 30RON la strungar cu teflonul lui, gresor am avut eu (un aerisitor de frana de la un etrier).
N-am mai avut probleme de atunci (cam 2 ani).
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mulþumesc mult de informaþie. Mã duc sã demontez semicaseta.
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Viorel 77. Dã-mi te rog numãrul tãu de telefon pe PM. Vreau sã te mai întreb ceva despre semicaseta de direcþie. Mulþumesc
Skip ads

  • benny37

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 4jbi-tc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu e mare lucru de demontat, este prins de sasiu cu 4 suruburi, iar pe ax are prins cu un surub bara de directie (axul este conic), pt. a putea demonta mai usor trebuie o presa, este simplu, dureaza mai mult daca sant ruginite suruburile
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum am zis mai sus, dar cu o intarziere de o saptamana, am desfacut semicaseta de directie. @viorel77 a detaliat foarte corect pasii. Insa, m-am hotarat instant, si n-am facut rost de teflon in timp util, asa ca am facut bucsa dintro bara de polietilena? Shocked (asa ziceau cei de la piese auto ca este). Sa vedem cat si va tine. Costuri: 4,7 RON simeringul, 3,2 RON 10 cm de polietilena? si manopera la strungar 10 RON. Desi cumparasem si gresor (1,2 RON), nu am mai avut timp sa-l montez Sad .
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Foarte simplu la prima vedere dacã dacã ai mecanici buni. În cazul meu cei care au demontat semicaseta s-au dat `` meseriaºi`` ºi au mutilat capacul(ce-l care þine arcul comprimat). În prezent se chinuie un strungar sã-l reconstruiascã.
Totuºi vream sã te întreb cum ai scos axul ºi ce tip de simering ai cumpãrat? Este compatibil cu al altor piese?
Mulþumesc mult.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa e cand lucrezi cu mecanici. Eu am renuntat de mult la ei. La aceasta lucrare nu a participat nici un mecanic. Dar sa revenim. Semicaseta mea nu are nici un arc. Este carcasa, axul, doua bucsi, si simeringul.
Se polizeaza ambutisarea de la capac si se bate in ax. Simeringul este 22x32x5, dar merge si de 7.
  • Bogdan-sb

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pt hulio
crede-ma ca eu am tras multe cu semicaseta aia dar se rezolva. iti trebuie doar un strungar bun. la noi e 1300 ron deci daca vrei sa o cumperi te ajut eu dar nu merita.
da deci am rectificat axul pe strung, am masurat am facut bucsa de jos noua din teflon tot pe strung, si am facut un semering nou, am gresat prin gresorul pus de mine , am pus sus pe masina si nu mai bate nimic, neincrezator m-am dus si la alt service sa se uite ce imi bate la directie ca sa fiu sigur k nu mai bate si adevarul e k nu batea nimik doar ca la cate probleme mi-a facut semicaseta aia nu imi venea sa cred:))
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Bogdan-sb
Aºtept sã vãd ce o sã rezolve strungarul cãruia i-am dus semicaseta. Sper s-o repare cã aºa a zis. Tocmai marþi este gata.
Dacã nu, o sã apelez la dezmembrãri. Nouã, este exagerat de scumpã.
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
În sfârºit s-a rezolvat problema prin rectificarea axului ºi refacerea la strung a bucºilor din interior.
E OK nu mai bate nimic.
  • olteanu viorel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Frontera 1997 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cat te-a costat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR