Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mariusp42

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am si eu o problema cu frana de mana ca nu tine mai deloc si un mecanic mi-s spus sa schimb ferodourile... Mentionez ca pe spate am sistem dublu de franare si anume placute pt. frana de picior si ferodouri pt frana de mana. Toate bune si frumoase, am cumparat piesa, am demontat totul pana la tambur de la care am scos acel surub cu cap in cruce... dar nu iese tamburul afara! Spuneti-mi va rog daca se mai tine in ceva! Multumesc anticipat!
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa tragi mai tare de el , eventual sa bati cu un ciocan de aluminiu in el , ideal ar fi sa slabesti ferodourile din interior pe gaura de reglaj sin disc dar e greu sa il nimeresti daca nu ai mai umblat acolo , o sa vezi despre ce e vorba cand reusesti sa dai discul jos , e o piulita mai speciala cu niste dinti de care trebuie sa dai cu o surubelnita . Nu ai specificat daca ai dat si etrierul jos , nu iese discul cu etrierul montat . desfa si cablul de la frana de mana , in partea de jos a discului o sa gasesti o clema in care se prinde , slabeste intai cablul de la surubul de langa maneta de frana ca sa ai loc sa il declipsezi . Cu respect !
  • mariusp42

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Sandu_race, etrierul l-am dat jos, frana de mana acum am vazut ca are cablul ala mic de la maneta rupt, cand se mai opreste ploaia mai incerc sa il slabesc cum ai zis. Multumesc inca o data, salutare!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai mers cu frana de mana trasa, ni ai de ce sa schimbi ferodourile. Se poate regla distanta dintre ferodou si tambur prin acel orificiu de reglare si se mai poate strange cablul de frana de sub maneta.
Eu am postat cu mlt timp in urma o fotografie cu tamburul scos pentru a vedea sistemul de reglaj, asa ca spor la cautat.
Skip ads

  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mai stii pe unde ai postat ca ma intereseaza si pe mine
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O sa caut si voi pune linckul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR