Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fa o diagnoza la IPC / Instrumente si zpune-mi ce Alpha Code au ceasurile ? Asa o sa putem vedea ce suporta si ce nu.
Ori ai ceasurile schimbate, ori ai fire intrerupte, ori butoanele defecte, ori ai dezactivate functii din ceasuri.

CristianTM.
Skip ads

  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, este cineva interesat de folie VXR Astra ?
  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am schimbat ceasurile cu functie sport(cod UU diesel 2006) si nu imi merge butonul sport. Am activat doar in sectiunea de la IPC( am pus sasiu sport sau ceva de genul) .prima oara dupa ce am pus ceasurile, la punerea contactului , s-a aprins butonul sport iar la ceasuri aparea ESP OFF. Dupa ce am repus contactul a disparut. Mai trebuie activat ceva? Trebuie sa imperechez ceasurile? Cum fac asta si cum pun km la fel ca celelalte(aveam 200000 acum am 242000:)). ) ? Pe opcom aparea eroarea comutatorul funtie sport esre blocat(ceva de gebul)
Multumesc frumos!
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A fost programat corespunzator noul IPC ?

A fost resetat ?
Skip ads

  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu a fost resetat(are 242000 km) si nu stiu cum sa il programez. Am codul de securitate, i-am dat reset cu opcomul dar nimic...
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vb cu CristianTM. Il trimiti la el si se rezolva. Eate cel mai in masura sa te ajute.
  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Stiu, daca nu o sa reusesc cumva , o sa trec pe la el....mai caut! Multumesc frumos
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mylanezu a scris:Nu a fost resetat(are 242000 km) si nu stiu cum sa il programez. Am codul de securitate, i-am dat reset cu opcomul dar nimic...

Nu merge sa programezi IPC-ul cu op-com clona. Poate reusesti cu varianta 2014.
Pentru o reusita de 100% foloseste un tech-2.

Bafta
Skip ads

  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sad
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Merge si cu OPCom.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cu clona iti garantez 100% ca nu merge. Iti da ok-ul ca a facut programarea, dar in realitate nu se intampla nimic. Recent am avut aceasta discutie cu un coleg de forum care se contra la fel ca tine. Problema lui era ca nu putea sa dezactiveze ESP-ul. Cand am pus tech-2 s-a convins ca nu facuse nici o branza cu op-com-ul, bordul nu era resetat deci nu prea avea cum sa se pupe cu masina.
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pentru a mea Astra H SEDAN din 2011 cu motor A16XER imi doresc butonul Sport in primul rand pentru a putea dezactiva la nevoie ESP/TC-ul (care iarna trecuta m-a tinut in zapada, in timp ce Daciile 1300 zburdau pe langa mine).
Daca eventualele probleme cu compatibilitatea ceasurilor par a fi rezolvabile, am o dilema: Bordul meu are 2+1 butoane (deschidere portbagaj, blocare usi + avarii) dar bordurile cu 6+1 butoane (presupuse cele mai complete) au butonul sport dar nu au butonul pentru deschidere portbagaj.
Culmea e ca la momentul achizitiei, in configurator aparea ca ar putea avea buton sport (doar ca eu am cumparat o masina aflata pe stoc, fara buton sport), deci teoretic ar trebui sa existe astfel de borduri.
Asadar m-am blocat la pasul 1
... sau exista borduri si cu buton sport, si cu buton porbagaj pentru Sedanuri?
Skip ads

  • neomirceac

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Am urmarit intregul thread cu mare interes. Am ramas nelamarit cu privire la urmatoarele probleme personale:

Prerequisite: Am o Astra H 2010, motorizare A17DTJ (calculator DENSO, 110cp, 81kW, euro 5)

1. Vreau sa imi activez si eu OPC scan si nu stiu de unde o pot activa. Se poate activa din OP-COM de la IPC Programming?
2. Pentru schimbarea consolei centrale (plansa care incadreaza HU si clima) + modul butoane pe culoarea "piano black" catre cine ma pot adresa si eu?
3. Dupa ce voi afla si codul IPC-ului din OP-COM (il voi posta aici) m-ar interesa daca are posibilitate de activare iluminare bicolora.... Asta ramane in pending...

4. Cum imi dau seama daca masina are TC? Sigur masina are ESP, apare ECU de ESP la diagnoza si apare si in bord la punerea contactului. Nu imi este foarte clar daca am TC si cum functioneaza. La plecari puternice de pe loc (greu de realizat.... :-s) rotile patineaza pe asfalt....

Multumesc tuturor pentru posturile voastre!

Toate cele bune,
Mircea
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
1 - nu se poate cu OP-COM
2 - Cauta la dezmembrari - dar iti mai trebuie capacele de la butoanele de pe volan , EHU ( RCD-ul de culoare negru ) si panoul de clima.
3 - Nu ne arata codul tau ( nu cred ca intereseaza pe nimeni + ca nu e safe ) nu se poate decat cu shimbarea ledurilor din IPC + buton sport care sa comande noile leduri.
4 - Teoretic cand dai "scartz" ar trebuii sa intre TC - sa iti taie alimentarea cu combustibil - mie asa imi face si este chiar usor de realizat.

Sfatul meu - pentru modificari de genul OPC Scan - leduri bicolore ia legatura cu CristianTM - el te poate ajuta cu mai toate intrebarile pe care le-ai pus tu aici.

Ce ai scris tu aici nu are legatura cu BUTONUL SPORT - esti cam OffTopic.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@sailas cu ce opcom ai activat butonul sport?
A venit cineva care activase cu opcom 2010 si 2012, dar nu dezactiva esp-ul, motorizare z17dth 2005.
Tech2-ul a gasit functia "invalid". Dupa programare corecta s-a rezolvat dezactivarea esp-ului.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Op-Com 2014 - Daca ma lasi 30 de minute iti dau si versiunea exacta.

Nici cu asta nu stiu sigur. Eu am dezactivat functia la masina mea si am activato iar. Dar inainte de asta ceasurile au fost programate la CristianTM cu Tech2
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ceasurile nu au treaba cu activarea facuta de tine. Daca opcom 2014 activeaza corect si merge dezactivarea esp-ului atunci este OK.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci ... - Eu am folosit VAUX COM Professional 131223 D luat de aici:

https://onedrive.live.com/?c...=873C9A17F460EF13!107&ithint=folder,.exe&authkey=!ALfmuUzmSuNTQBw

Cum am mai zis , mie unul pe masina mea a mers OK - cum trebuie ... nu ma pronunt asupra altor masini.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ce firmware ai la interfata? 1,59?
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
1.60
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR