Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
De prea mult timp nu am mai avut probleme cu vectra mea Very Happy . Azi am patit o.
Am inchis din telecomanda usile si la 5 min cand am vrut sa le deschid nu a mai actionat( mai facea ea pe nebuna cateodata) asa ca am deschis cu cheia, doar trei usi, cea de la sofer a ramas blocata.
Am intors de cheie stanga maxim, drepta maxim, iar stanga maxim, combinat cu ridicarea clantei.... nimic. Am inchis din telecomanda iar, am deschis.... degeaba..... usa sofer e blocata. Am luat bornele bateriei am asteptat vreo 5 min ..iar .... nimic. Trei usi plus portbagajul se deschid.. a mea nimic.
Sa mi fi cedat motorasul sau broasca ?
Din celelalte topicuri despre usi blocate nu gasesc nimic asemanator cu simptomele mele.
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu noi incercari.
Am scos fata din placaj ( nu prea mult) dar tot am reusit sa vad ceva. Am incercat sa trag de parghii...fara rezultat. Iar incercat cu cheia stanga - dreapta maxim.....nimic. Motorasul care actioneaza parghia nu misca deloc la telecomanda ( celelalte usi se deschid de fiecare data fara probleme).
Sa se fi blocat pe inchis? Daca este asa ce am de facut?
  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
La mine problema asemanatoare, doar ca e cu usa spate dreapta. Curios si eu sa vad care ar fi solutia.
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ok. In primul rand multumesc tuturor celor care m au sfatuit, chiar nu trebuia Very Happy .
Lasand ironia la o parte iata cum au decurs lucrurile: azi de dimineata am mers sa caut un tinichigiu, l am gasit si imi spune, dupa ce incearca si el de cateva ori usa, ca este blocata pe pozitia antifurt. Imi spune ca nu are timp de asa ceva, oricum ii ia cel putin doua ore sa dea jos fata plus mecanismul...... bla bla bla asa ca ma asteapta saptamana viitoare Shocked . Ii spun ca ma chinui de doua zile pe usa din dreapta, ridica din umeri si pleaca fumand din tigara cu privirea in zare, ganditor la ceva probleme existentiale......la care eu nu voi putea gandi niciodata Very Happy .
Ma enervez si trag in parcarea de la Real. Cu o surubelnita si rabdare dau jos fata, pun spray WD las sa actioneze si scot mufa din mecanism. Dupa 5 minute trag incet de parghii si surpriza ...deblochez usa..... toata treaba 30 minute.
Banuiesc ca dupa ce am scos mufa.. s a resetat mecanismul....lucru acesta nu s a intamplat cand am luat bornele de pe baterie. Oricum asta este rezolvarea... ce ti e si cu mecanicii lu peste.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR