Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din 'n motive am tot amanat schimbatul distributiei la un vectra b, 2001. Adevarul e ca in ultimii 2 ani nu cred ca am facut mai mult de 10.000km, fata de cat faceam inainte 30.000 an.

Intr-o frumoasa dupa-amiaza s-a rupt cureaua de distributie, binenteles ca nu am avut norocul sa scap numai cu distributia si a trebuit sa schimb destule, ce-i drept, dupa ce a murit motorul i-am mai dat la cheie de vreo 2 sau 3 ori, s-a intamplat intr-o curba, aveam vreo 20km/h, nu a tacanit nimic, nu s-a simntit nimic ciudat inainte
...
Consecintele: 14 din 16 supape strambe, garnitura de chiuloasa, garnitura de capac, suruburi chiuloasa, kit distributie, ulei, filtru, antigel, etc. Pentru cine este curios ~1500lei piesele + 1500lei manopera (reparat la service-ul unui prieten 750lei). Morala este, schimbati distributia la timp. Intre timp ... dupa vreo 3 zile de stat in service am reparat masina, urmeaza o toba intermediara care a crapat cand a miscat de ea ...

Partea buna ... motorul meu are undeva la 190.000km, la test nu iasa ca ar fi km dati in spate dar am gasit acuma vreo 3 ani o hartiuta pe la motor cu distributie schimbata la 300.000km ... sa zicem ca masina ar avea vreo 400.000 km acuma, dar am vazut motorul desfacut si arata ca nou, nu stiu din ce cauza (nu manca mai mult de 200ml/ulei schimb) dar nu are nici un fel de uzura pe camerele pistoanelor, pana si mecanicii se uitau mirati si au ajuns la concluzia ca este imposibil si ca ii mint eu ca nu consuma ulei Smile

Recomandari... ca si ulei am mers vreo 2-3 ani cu Aral 5w/40 si cam aceasi perioada cu ceva ulei GM 5w/40, tot timpul am schimbat uleiul undeva pe la 12.000 km, cred ca o singura data am schimbat pe la 6000km, cand eram proaspat proprietar. Tura asta, in Timisoara ulei GM 5w/40 (4l) + filtru ulei mann = 100 lei Smile Nu vreau sa fac reclama dar pretul mi se pare mai mult decat accesibil si am vazut foarte multe review-uri bune despre ulei.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La cati kilometri a cedat cureaua? Si dupa cati ani? Eu am 40.000 de km facuti in aproape 6 ani, curea, role si pompa de apa GM si m-a cam pus pe ganduri incidentul tau.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
inspectoratul ce tip de motor ai pe masina? eu am inteles ca cele ECOTEC au un sistem de blocare al motorului ca sa nu dea in supape si alte piese ale motorului atunci cand se rupe cureaua de distributie.Dar nu stiu sigur.Eu am z16xe.Daca stie cineva daca am acest sistem pe motor sa-mi zica si mie.Am momentan vre-o 45.000km cu distributia asta.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
z18xe am, motor ecotec Smile

Cred ca tine mai mult de noroc ...

Ca si km, 65.000 ... foarte putin peste, in 4 ani. Cred ca a fost afectata mai mult de ani decat de km. Din cate stiu curelele au garantie 60.000km sau 3 ani.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca gasesti un motor de OPEL uzat in interior si el merge ok are km garla...
Ca idee, cand am desfacut x16xel-ul meu vechi, camera pistoanelor nu avea gram/miime/orice altceva de uzura.
Si motorul avea km....avea...
Din 1996...tot avea:)) 500-600mii lejer:))
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy

Eu unul ma asteptam sa se vada ceva uzura ca are masina si km si ani, am estimat undeva pe la 400.000km, oricum, din pct de vedere al motorului, exceptionala masina, restul ... mai scartaie, mai trancane cate o bucsa ... oricum, per general o masina foarte fiabila si ieftin de condus/intretinut.

Ma tot gandesc de vreo 2-3 luni daca are rost sa o vand sau nu Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR