Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dandan20

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1993 C16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am astra 1.6 din"93 luat de 3 luni de afara, am schimbat uleiu Aral Aral BlueTronic 10W-40 are deja 4000 km nu am mai completat cu ulei deoarece nu a fost nevoie, de doua saptamani am schimbat distributia si pompa apa, am verificat uleiu tot la doua saptamani. Azi am vazut pe joja ce va colorat cafeniu sub ulei cand am luat capacu, vad spuma de un milimetru pe tot capacu am cerut parerea mecanicului care a zis sa ma uit la ulei daca nu ia crescut nivelu sau a scazut antigelu in borcan ca atunci ar fi rupta chiuloasa nu am vazut nici o diferenta mi-a zis ca poate fi de la condens.Acuma o sa mai verific uleiu si sper sa nu imi afecteze motoru.
Poate fi de la alceva acea spuma? Multumesc pentru pareri.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu sunt probleme sa iti dispara antigelul sau sa ai probleme cu chiuloasa ,atunci sigur sa format un pic de condens .Pune mina si verific-o in fiecare zi sau sa o tii sub supraveghere .Toate bune
  • sabiano

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am aceasi problema la un Astra Z16SE, dar te asigur ca este doar condens! bafta.
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Este normal sa apara acea spuma , atunci cand sunt temperaturi scazute afara ! Daca nivelul uleiului nu scade , nu ai nici o problema !
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca nivelul antigelului nu scade, nu e nicio problema Razz
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

dandan20 a scris:Am astra 1.6 din"93 luat de 3 luni de afara, am schimbat uleiu Aral Aral BlueTronic 10W-40 are deja 4000 km nu am mai completat cu ulei deoarece nu a fost nevoie, de doua saptamani am schimbat distributia si pompa apa, am verificat uleiu tot la doua saptamani. Azi am vazut pe joja ce va colorat cafeniu sub ulei cand am luat capacu, vad spuma de un milimetru pe tot capacu am cerut parerea mecanicului care a zis sa ma uit la ulei daca nu ia crescut nivelu sau a scazut antigelu in borcan ca atunci ar fi rupta chiuloasa nu am vazut nici o diferenta mi-a zis ca poate fi de la condens.Acuma o sa mai verific uleiu si sper sa nu imi afecteze motoru.
Poate fi de la alceva acea spuma? Multumesc pentru pareri.
daca este motorul mai obosit la temperaturi scazute face condens Embarassed
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu zic la fel,doar condens
  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dandan20 a scris:Am astra 1.6 din"93 luat de 3 luni de afara, am schimbat uleiu Aral Aral BlueTronic 10W-40 are deja 4000 km nu am mai completat cu ulei deoarece nu a fost nevoie, de doua saptamani am schimbat distributia si pompa apa, am verificat uleiu tot la doua saptamani. Azi am vazut pe joja ce va colorat cafeniu sub ulei cand am luat capacu, vad spuma de un milimetru pe tot capacu am cerut parerea mecanicului care a zis sa ma uit la ulei daca nu ia crescut nivelu sau a scazut antigelu in borcan ca atunci ar fi rupta chiuloasa nu am vazut nici o diferenta mi-a zis ca poate fi de la condens.Acuma o sa mai verific uleiu si sper sa nu imi afecteze motoru.
Poate fi de la alceva acea spuma? Multumesc pentru pareri.
schimba tipul de ulei .la temperaturile din motor se subtiaza si isi schimba proprietatile si face spuma.eu am trecut pe alt ulei si numai face spuma.
  • dandan20

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1993 C16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai schimb uleiu ca iar o sa faca spume daca pun alta marca, o sa ii fac schimbu tot cu aral la 9000 km, inca ceva eu nu fac decat 15km dimineata si tot atitia seara si nu ajunge sa se incalzeasca apa probabil si acest lucru conteaza.
Multumesc pentru informatii.
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dandan20 a scris:Nu mai schimb uleiu ca iar o sa faca spume daca pun alta marca, o sa ii fac schimbu tot cu aral la 9000 km, inca ceva eu nu fac decat 15km dimineata si tot atitia seara si nu ajunge sa se incalzeasca apa probabil si acest lucru conteaza.
Multumesc pentru informatii.


Evident, conteaza. E clar, condens.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu la Corsa C am schimbat uleiul. Nu stiu ce avea inainte de schimb, dar eu am bagat Mobil 5w40. La nici 3.000 km mi-a aparut si mie spuma pe capac. Ingrijorator este ca si nivelul antigelului tot scade. Neutral Poze facute de curand. Astept pareri!

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
discutia continua aici:
https://www.clubopel.com/vie...7566&start=40
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR