Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.
Stima.
Skip ads

  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In asteptarea op-com-lui cu PIC 18F458 comandat de la chinezi 7-18 zile ,am desfacut interfata mea cu probleme.Si stupoare
PIC-ul nu e 18F458 este 18F45K80.In graba prima oara cand la-m desfacut nu am vazut bine ( scrisul foarte mic) am dedus ca e cipul bun incepand cu 18f........ Sa cred ca si aceasta echipare 18F45K80 a op com-lui pe langa V 6 nu este buna . Am citit acest topic de mai multe ori si nu am gasit ceva scris despre acest lucru .Despre V6 da dar despre 18F45K80 nu ,sa-u poate nu am fost eu atent . Iata ce am gasit pe un forum de afara. Prima interfata mea am luat-o via EBAY - Anglia

WARNING - check out the markings on the top of the big square chip inside the interface which sits behind the usb socket. If it has 18F458 then you can flash the firmware but if it has 18F45K80 then do not flash it or it will be killed. Ive done some work over the last week or so on these interfaces and the firmware in the 18f45K80 is not the same as the 18f458 and once flashed its scrap. Not even external programmer can fix it. The only solution is replace the chip with a 18f458 which is not a economical/viable fix

All the ones I supply have the genuine 18F458 chip.
Unfortunately nearly everything else currently available, particularly the £12 specials from a certain auction site all come with the 18F45K80 chip, which will be killed by any attempt to flash it.
If they come with firmware 1.59 (and most do now) then they will NOT access the IPC on the Corsa C and there is also a high likelihood that they will also have the 18F45K80 chip too.
  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Spre stiinta, acel "pic" OPCOM din V6 e acelasi cu PIC18F45K80, acelasi PIC a fost mereu. Numai ca e protejat la citire, avind Fw modificat. Am mai pus eu intrebari pe aici si prin alte forumuri pe tema asta .
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@liviudiaconu
Daca e acelasi PIC posibil (producatorul--chinezul ) vazand ca nu mai are succes cu OP-COM V6 a modificat inscriptia devenind 18F45K80 .In concluzie este o mare pacaleala gen Sony---Suny ,cu toate ca in specificatile tehnice PIC 18F45K80 e mai tare decat PIC 18F458 si are acelasi producator.

PIC18F45K80
Parameter Name Value
Program Memory Type Flash
Program Memory (KB) 32
CPU Speed (MIPS) 16
RAM Bytes 3,648
Data EEPROM (bytes) 1024
Digital Communication Peripherals
2-UART, 2-A/E/USART, 1-SPI, 1-I2C1-MSSP(SPI/I2C)
Capture/Compare/PWM Peripherals 4 CCP, 1 ECCP
Timers 2 x 8-bit, 3 x 16-bit
ADC 11 ch, 12-bit
Comparators 2
CAN 1 CAN
Temperature Range (C) -40 to 125
Operating Voltage Range (V) 1.8 to 5.5
Pin Count 44
XLP Yes
Cap Touch Channels 11

Features
Featuring nanoWatt XLP Technology ideal for battery applications
20 nA Sleep mode (Watch Webinar)
300nA Watch Dog Timer operation in Sleep modes
Integrated ECAN™ conforming to CAN 2.0B active specification
Extreme Low Power Sleep mode ideal for battery applications
Operating voltage 1.8V – 5.5V
Charge Time Measurement Unit (CTMU) supports Touch sensing and advanced sensing applications
11 ch, 12-bit ADC
4 Capture / Compare / PWM modules and 1 Enhanced Capture / Compare / PWM modules
1 MSSP serial ports for SPI or I2C™ communication
2 Enhanced USART modules
Two analog comparators
Digital Signal Modulator
Self programming Flash supports 10k erase/write cycles & 20 years retention



PIC18F458
Parameter Name Value
Program Memory Type Flash
Program Memory (KB) 32
CPU Speed (MIPS) 10
RAM Bytes 1,536
Data EEPROM (bytes) 256
Digital Communication Peripherals 1-UART, 1-A/E/USART,
1-SPI, 1-I2C1-MSSP(SPI/I2C)
Capture/Compare/PWM Peripherals 1 CCP, 1 ECCP
Timers 1 x 8-bit, 3 x 16-bit
ADC 8 ch, 10-bit
Comparators 2
CAN 1 CAN
Temperature Range (C) -40 to 125
Operating Voltage Range (V) 2 to 5.5
Pin Count 40

Features
5 x 10-bit PWM
40 MHz Max. Speed
Full CAN 2.0B Active 3Tx Buffers
2RX Buffers
6 Full Acceptance Filters
2 Filter Masks
PSP
ICD
Self-Programming
Numai bine.
Skip ads

  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu vad mesajul postului tau, sincer.

Dintotdeauna V6 a folosit 18F45K80, dar in prima serie au folosit o reinscriptionare sa nu se prinda lumea ca e alt model de PIC.
Mai tirziu, din ce motive, nu stiu, au renuntat la reinscriptonare. Posibil ca sa reduca costurile cu o operatie.
Ca 18F45K80 o fi mai tare, e irelevant aici, pinout-ul e diferit (din cauza asta cint pe un v6 inlocuiesti PIC-ul cu unul normal ai de facut si citeva trasee). Ca sa redirecteze pinii in-out trebuie modificat FW. Ca atare, de rescris cu OCFlash sau cu programul OPCom, se poate (pinii si zona de bootloader e aceeasi). Problema apare dupa rescriere cind noul Fw, OEM fiind, va face directari de pini la pini eronati.
Cindva am intrebat pe aici si pe alte forumuri daca are cineva Fw modificat. Ca e 18F45K80 stiam de atunci, am dedus din prezenta acelei diode; am avut unul inscriptionat OPCOM si il am si acum. Nu l-am putut citi, fiind protejat la citire din "configbit". De sters si rescris cu alte fisiere l-am putut scrie cu un ICD3.
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am insistat cu acest subiect deoarece colegii nostri de pe forum sa afle adevarul lui PIC 18f45k80. Omul desface un pic intefata vede ca PIC-ul incepe cu 18f .... si nu OPCOM ... da OK si a prajit 100 ron.
Am vazut recent pe EBAY o noua strategie .

Vand op-COM v1.45 16 pin per opel CPU: 18f45k80-I / PT nuova versione.
Chipurile e o noua interfata , versiune noua.

Multumesc pentru tot .
Numai bine
  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Putini se uita, sincer, la asta; sau, cind se uita, e prea tirziu. E ca si cu VCDS cu NEC D78/79X....
  • tutuianu_daniel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!

Mi-am stricat interfata OP-COM folosind un alt soft decat cel cu care stiam ca functioneaza.
Am incercat sa o reprogramez cu PICkit3 cu diferite hex-uri 1.45,1.44 etc. insa nu am reusit. Probabil gresesc undeva sau interfata nu mai poate fi reparata. Am atasat imagini cu PICkit3 si Firmware Version.

Ce poate fi facut ?
Multumesc mult!


Skip ads

  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal,
Cred ca e greu sa-ti explice cineva pas cu pas procedura .Dar am vazut pe You Tube ca sunt cateva filmulete cu procedura de programare PICkit 3.
Multa bafta.
  • tutuianu_daniel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!

Multumesc pentru raspuns.
Daca vorbesti de acest filmulet http://www.youtube.com/watch?v=LSkVnv183n8, la aceasta m-am uitat si eu si niciun rezultat.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ca sa vedem despre ce este vorba, pune te rog o poza cu interfata unde putem vedea ce scrie pe uC.
  • tutuianu_daniel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut

multumesc!
Skip ads

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare la toti mi sa facut update la soft....clar pic gol interfata este putin modificata.
Ce ziceti se merita sa mai investesc bani in programator?
Ce programator sa cumpar ceva mai ieftin ca doar nu il folosesc mereu...

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Sau spuneti-mi de unde sa cumpar una de calitate nu originala ...
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, am un prieten care a reusit sa umble la interfatã pana nu ii mai recunoaste masina (Astra J). Se mai poate face ceva la ea?

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E cu PIC fake. Probabil a încercat update sau ceva de genul. Necesita PIC original cel puțin. Evident e mai avantajos sa cumpere alta.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles....il voi anunta.
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
PIC-uli se gãseºte de cumpãrat la Farnell sau TME ºi se poate schimba extrem de simplu.
http://www.tme.eu/ro/detail...ochip-technology/
http://ro.farnell.com/micro...qfp-44/dp/1823169

Pentru schimbare aveþi nevoie de un bisturiu sau cutter cu lama bine ascuþitã, un letcon de calitate sau staþie de lipit, tresã absorbantã de 2...5mm lãþime, fludor cu flux încorporat ºi o lupã pentru verificat. Opþional: spray contact pentru curãþat, sacîz. Paºii sînt dupã cum urmeazã:
1. Desenaþi pe o foaie sau þineþi minte unde e pinul nr. 1 al controllerului.
2. Cu mare grijã ºi fãrã a apãsa, tãiaþi toþi pinii cît mai aproape de capcula de plastic, pînã aceasta poate fi îndepãrtatã complet. Nu folosiþi forþã în exces, ci mai multe treceri dintr-un capãt în altul, pe toate muchiile.
3. Cu letconul încãlzit "mãturaþi" pinii de pe cablaj, avînd grijã sã nu-l exfoliaþi. Din nou, nu folosiþi forþã, ci miºcãri uºoare. Dacã e nevoie, puteþi pune sacîz sau - mai bine - un surplus de fludor pe care-l veþi îndepãrta pe urmã.
4. Dupã ce aþi înlãturat toate resturile de pini, curãþaþi toate padurile cu tresa. Eu pun fludor în exces ºi apoi "mãtur" ca la curãþat pinii, pe paduri rãmînînd fludor exact cît trebuie.
5. Puneþi noul cip pe placã, asigurîndu-vã cã pinul unu corespunde cu poziþia originalã ºi cã toþi pinii stau corect pe paduri. Lipiþi un pin într-un capãt la alegere, apoi încã unul, pe diagonalã.
6. În caz cã cipul nu e perfect centrat, acum aveþi ºansa de a face corecþii fine, jonglînd cu capetele lipite pînã stã perfect. Lipiþi generos toate laturile, chiar dacã scapã fludor între pini.
7. Puneþi tresa peste pinii care sînt lipiþi împreunã (în funcþie de cît de lat e fîrful, pot fi între 2-4 pini), aºezaþi vîrful letconului peste ºi absorbiþi excesul de fludor rãmas dupã lipire, din aproape în aproape pînã cînd nu mai existã pini lipiþi între ei.
8. Verificaþi rezultatul cu o lupã filatelicã, iar dacã mai sînt punþi fine de cositor între pini, cea mai eficientã soluþie e sã-i lipiþi din nou cu fludor în exces, pe care sã-l extrageþi apoi cu tresa.

Toatã operaþia de mai sus nu ia mai mult de 10 minute, iar pe urmã puteþi încãrca un alt firmware.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Exista vreo sansa pentru un link de descarcare Op-Com 2010 cu drivere de windows 7 te rog mult ? Am pierdut programul din cauza ca fratemio s-a apucat sa instaleze windows-ul fara sa imi spuna ...

Mersi Frumos
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mã uit cînd ajung acasã, ar trebui sã mai am kitul.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR