Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista un raspuns la intrebarea "Opel vs. Ford". Un raspuns se poate da comparand modele similare si chiar si atunci se poate ajunge la subiectivism. Totusi, ca regula generala, am putea imparti pe plusuri.

Opel:
- design mai placut
- fiabilitate mai mare
- motoare mai puternice per cilindree

Ford:
- manevrabilitate mai buna
- piese mai ieftine (am comparat preturile la diverse repere la modele similare si am ramas surprins)
- valoare de revanzare fata de pretul initial mai mare

Partea de service depinde de fiecare locatie. In Iasi de exemplu, nu as putea spune care service e mai prost dintre Tester si Gold&Platin. Sunt convins ca in alte locatii, unde concurenta e reala, se intampla altfel.

Cat despre "cat fum scoate", "cine a proiectat motoarele" si "2003 vs 1997", sunt pure subiectivisme care trec la categoria "masina mea e cea mai buna".
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sincer urasc fordul...pana acum un an am avut un ford mondeo 2000 TDCI 131 cp....crede-ma ca am fost foarte dezamagit ,mi-a facut numai probleme: chitul de accesorii,,bielete,,planetare,,fum la greu...era an 2005.
Am preferat sa-l vand si sa-mi iau vectra GTS din 2004 ....la ford bieletele l-e schimbam la 2 luni maxim...iar la vectra scuza-ma am 9 luni si nu au pic de joc...la motorul meu 2.2 dti nu am vazut pic de fum in schimb fordul era soba la demaraje Very Happy ...nu vreau sa fiu condamnat de nimeni dar cred cu tarie ca motoarele 2.2 diesel sunt cele mai tari ...nu l-as schimba niciodata cu unul de 1.9..asta e parerea mea..
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Sincer urasc fordul...pana acum un an am avut un ford mondeo 2000 TDCI 131 cp....crede-ma ca am fost foarte dezamagit ,mi-a facut numai probleme: chitul de accesorii,,bielete,,planetare,,fum la greu...era an 2005.
Am preferat sa-l vand si sa-mi iau vectra GTS din 2004 ....la ford bieletele l-e schimbam la 2 luni maxim...iar la vectra scuza-ma am 9 luni si nu au pic de joc...la motorul meu 2.2 dti nu am vazut pic de fum in schimb fordul era soba la demaraje Very Happy ...nu vreau sa fiu condamnat de nimeni dar cred cu tarie ca motoarele 2.2 diesel sunt cele mai tari ...nu l-as schimba niciodata cu unul de 1.9..asta e parerea mea..

Poti sa urasti fordul, dar cred ca tu ai avut una din putinele exceptii. Eu am tot 2.0 tdci, si pot sa iti spun ca nu da fum mult. La accelerari bruste da mai putin ca o masina din VAg, in schimb m-a uimit vectra, la care nu am vazut urma de fum nici in accelerari.
Chitul de accesorii ce probleme ti-a facut ? Eu l-am schimbat la revizie si nu am avu probleme. Planetare nu am schimbat schimbat deloc, si am 160.000km, iar la roti nu am schimbat nimic in ultimii 45.000km (2 ani si cateva luni)
Poate ai nimerit tu o masina mai proasta, dar daca vrei mai multe detalii intrii pe forumul Ford si o sa vezi ca problemele cu care se confrunta majoritatea nu sunt cele amintite de tine.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La chitul de accesorii este o fulie mare ...aceasta fulie este asamblata din 2 buc. cu timpul ea vibreaza si da un harait pe langa zgomotul motorului ....din aceasta cauza puteam ramane fara cureaua de accesorii in mers...
Sa fim seriosi cand mergeam cu fordul ziceai ca merg cu dacia asa se comporta la gropi si la zgomot....vectra e mult mai silentioasa e mai infundata mai bine incheiata...
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Te cred. Ti-ai luat Ferrary.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Te cred. Ti-ai luat Ferrary.


Vad ca ai chef de misto...eu zic sa iti vezi de treaba ta ca stiu ce vb...in concluzie fordul este tractor nu te supara,,numai zgomotul motorului te duce cu gandul la zgomotul de tractor Smile nu inteleg de esti asa de ofticat daca iubesti asa fordul du-te frate si nu mai intra pe forumul asta.....aa si era sa uit...persoana careia i-am vandut fordul m-a sunat sa-mi spuna ca are un injector pe duca!
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt ofticat ca nu ti-a mers tie masina. Dar sunt ofticat in general pe aia care cred ca masina ca a lor nu e mai buna in lume, si toate sunt tractoare. Eu ti-am spus cum stau lucrurile din privinta unui posesor a ambelor modele, si privite din acelasi punct de vedere fara nici o preferinta (cum faci tu).
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa generalizez,dar aceasta impresie mi-a lasat-o fordul...oricum bani de ferrari nu am dar vreau sa spun ca sunt multumit de aceast opel...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nici eu nu as da 1.9-le meu pe 2.2 tau Very Happy Si tot nu inteleg care e treaba cu fumul, te simti prost sau ce? Dar cand ai sa platesti impozit de doua ori mai mare decat mine sau decat cel cu Ford 1.8, nu ai sa te simti prost?
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nici eu nu as da 1.9-le meu pe 2.2 tau Very Happy Si tot nu inteleg care e treaba cu fumul, te simti prost sau ce? Dar cand ai sa platesti impozit de doua ori mai mare decat mine sau decat cel cu Ford 1.8, nu ai sa te simti prost?


Tinere care nu ai ce face si te bagi in discutie total aiurea si cu intepaturi...esti cumva complexat?
Una la mana eu impozitul il platesc odata pe an...la un motor cu adevarat durabil intr-adevar euro 3 ....pe cand tu ai sa obosesti schimband distributii Very Happy ....un prieten are deja 490.000 km cu un motor ca al meu la un vectra b...si la partea de motor nu a schimbat nimik ...pe cand tu mai vb cand vei ajunge la acesti km....oricum nu am chef de contraziceri si mistouri...sa fii sanatos cu masinuta ta....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@dumitru florin
Nu sunt nici complexat, nici asa de tanar si nici nu fac "misto"-uri. Probabil pentru ca nu am explicat afirmatiile mele ti s-a parut ca fac "misto"-uri. Greseala mea, m-am bazat pe faptul ca chiar stii cate ceva despre masini. Dar se vede ca trebuie sa explic.

La acelasi consum, masina mea o taie mai repede si, in ciuda fumului de care vorbesti, polueaza mai putin avand norma euro4. La 35mii de km pe an, din diferenta de impozit (vorbesc de 2009, nu de 2008) pe doi ani imi amortizez o buna parte din costul distributiei. Daca mai adaugam si costul RCA-ului, cred ca ajungem chiar la acelasi cost.

Din fericire, nu ma intereaza sa tin o masina 500mii km, nu's asa de smochinar. Chiar acum conduc o VectraB din 96 cu doar 150mii km, foarte bine intretinuta, si tot se simt anii. La 500mii km problema nu mai e motorul ci rezultatul drumurilor din Romania: brate spate, bucse, suporti motor, amortizoare, mii de greierasi interiori.

Am avut VectraC si stiu ce lamaie e: manerele interioare de la portiere se rup usor fiind din plastic, butoanele plafonierei se strica repere, plasticul de la butoanele geamurilor electrice se decojesc repede, manerele exterioare se cojesc repede, comportamentul virator este mult sub VectraB si AstraH, franele sunt mult sub AstraH, proiectoarele pocnesc din 2 in 2 luni iar grilele de aerisire se rup extrem de usor. Si cel mai grav, fotoliile fata iti rup spatele din cauza pozitiei, cu reglaj lombar sau nu. VectraC a fost singura masina pe care am condus-o unde nevasta-mea murea de durere de spate la un drum mai lung. Asa ca mai bine cu masinuta mea decat cu VectraC.

In incheiere, te sfatuiasc sa folosesti "tinere" cand iti cer baietii tai bani de buzunar. Pe langa faptul ca nu e regulamentar din punct de vedere al acestui forum, nici nu ti-ai castigat acest drept pentru ca nu am crescut pe banii tai. Iar "misto" il poti folosi cu rromii sau cu Columbeanu, eu nu folosesc acest cuvant.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca tu aveai mai multe cunostinte despre masini nu aveai astra h..cred ca tu aveai un vectra c chel ...s-au inventat scaunele sport si cu reglaj lombar...este adev.ca sunt manaerele mai de proasta calitate ..la 130.000 km ale mele sunt noi crede-ma neatinse..
becuri neschimbate la proiectoare de 9 luni...ceea ce tu scrii mai sus sunt vb auzite de la unul si de la altul..
Hai spune si ce spatiu ai tu in astra h ....iar cuvantul tinere nu cred ca este un cuvant jignitor asa ca nu are de sa fie interzis de forum..

hai sa nu mai continuam aceasta discutie care nu duce nicaieri oricum...eu zic sa ramanem prieteni pe acest forum
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Smile Ai un loc destul de bun in categoria "Masina mea e cea mai buna" Bafta la condus.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am avut Vectra Elegance cu Elegance Plus, deci suport lombar pe ambele scaune, scaune incalzite cu 6 reglaje, senzori ploaie si lumini, cdmp3, guri de aerisire spate si multe alte chestii pe care probabil nu le ai pe Vectra ta. Am vandut-o la 60mii km. Din pacate, "dotari" nu este neaparat egal cu "calitate", iar in cazul VectraC e perfect adevarat.

Spatiu: AstraH are 1.76 latime iar VectraC are 1.79. Adica loc de o cotiera mai lata. Iar in spate, degeaba ai atat loc la VectraC daca nu ai unde sa le pui picioarele in mijloc. Ca sa nu mai spun ca 3 oameni bine facuti abia incap inghesuiti in spate la VectraC, probat de mine. De aceea, la Signum nici nu s-au mai mintit ca au trei locuri si au facut numai doua.

"Tinere" este jignitor cand il folosesti in incercarea de a-l domina pe cel cu care vorbesti.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy esti foarte intepat...vad ca nu te lasi tot vrei sa iesi deasupra...sa fii sanatos..taticu
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@dumitru florin
Nu sunt nici complexat, nici asa de tanar si nici nu fac "misto"-uri. Probabil pentru ca nu am explicat afirmatiile mele ti s-a parut ca fac "misto"-uri. Greseala mea, m-am bazat pe faptul ca chiar stii cate ceva despre masini. Dar se vede ca trebuie sa explic.

La acelasi consum, masina mea o taie mai repede si, in ciuda fumului de care vorbesti, polueaza mai putin avand norma euro4. La 35mii de km pe an, din diferenta de impozit (vorbesc de 2009, nu de 2008) pe doi ani imi amortizez o buna parte din costul distributiei. Daca mai adaugam si costul RCA-ului, cred ca ajungem chiar la acelasi cost.

Din fericire, nu ma intereaza sa tin o masina 500mii km, nu's asa de smochinar. Chiar acum conduc o VectraB din 96 cu doar 150mii km, foarte bine intretinuta, si tot se simt anii. La 500mii km problema nu mai e motorul ci rezultatul drumurilor din Romania: brate spate, bucse, suporti motor, amortizoare, mii de greierasi interiori.

Am avut VectraC si stiu ce lamaie e: manerele interioare de la portiere se rup usor fiind din plastic, butoanele plafonierei se strica repere, plasticul de la butoanele geamurilor electrice se decojesc repede, manerele exterioare se cojesc repede, comportamentul virator este mult sub VectraB si AstraH, franele sunt mult sub AstraH, proiectoarele pocnesc din 2 in 2 luni iar grilele de aerisire se rup extrem de usor. Si cel mai grav, fotoliile fata iti rup spatele din cauza pozitiei, cu reglaj lombar sau nu. VectraC a fost singura masina pe care am condus-o unde nevasta-mea murea de durere de spate la un drum mai lung. Asa ca mai bine cu masinuta mea decat cu VectraC.

In incheiere, te sfatuiasc sa folosesti "tinere" cand iti cer baietii tai bani de buzunar. Pe langa faptul ca nu e regulamentar din punct de vedere al acestui forum, nici nu ti-ai castigat acest drept pentru ca nu am crescut pe banii tai. Iar "misto" il poti folosi cu rromii sau cu Columbeanu, eu nu folosesc acest cuvant.


Si eu sunt fost proprietar de ford mondeo.La ford mi s-au parut piesele ceva mai scumpe decat la Opel.Eu l-am tinut doar 8 luni si l-am vandut ca nu imi placea deloc interiorul la ford Mad
Iar in legatura cu plasticele de proasta calitate daca vrei iti fac o poza sa vezi cum arata ale mele dupa ce-i drept doar 40.000 km.Dar cum spui tu nu sunt atat de Smochinar sa tin o masina pana se amortizeaza(la ceva timp tot le vand si pierd o caruta de bani Very Happy )
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sa va zic cva!
de curand am condus un focus din 2007 2.0 110 cai.masina e impecabila la prima vedere dar daca scapi acceleratia mai mult de 3500 scoate fum negru si totusi masina din 07
nu are rost sa compari opelu cu fordu!
opel 4ever!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
florinel2000 a scris:sa va zic cva!
de curand am condus un focus din 2007 2.0 110 cai.masina e impecabila la prima vedere dar daca scapi acceleratia mai mult de 3500 scoate fum negru si totusi masina din 07
nu are rost sa compari opelu cu fordu!
opel 4ever!


Si nu nu mai asta cu fumul...multe alte chestii care m-au dezamagit total
Eu cunosteam vectra c inainte sa cumpar fordul...si nu se compara...eu l-am cumparat azi si intr-o saptamana vroiam sa-l vand...oricum ma bucur ca am reusit si dupa un an....concluzie fordul e tractor asta am simtit-o eu Very Happy
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:
florinel2000 a scris:sa va zic cva!
de curand am condus un focus din 2007 2.0 110 cai.masina e impecabila la prima vedere dar daca scapi acceleratia mai mult de 3500 scoate fum negru si totusi masina din 07
nu are rost sa compari opelu cu fordu!
opel 4ever!


Si nu nu mai asta cu fumul...multe alte chestii care m-au dezamagit total
Eu cunosteam vectra c inainte sa cumpar fordul...si nu se compara...eu l-am cumparat azi si intr-o saptamana vroiam sa-l vand...oricum ma bucur ca am reusit si dupa un an....concluzie fordul e tractor asta am simtit-o eu Very Happy



STOP PE VERDE! A mea e mai buna ca a ta! nananananaa.........dupa replicile lui dodo_13 eu nu mai postam ...insa se pare ca tu urmezi regula aia cu "cine nu e destul mai este si fudul"
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
tot ce am zis e ca nu mi se pare normal ca o masina din 07 sa afume asa tare!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR