Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si inca cva la durm fordu cu tot ca are 10 cai in plus nu se simt,recunosc ca se intinge mai mult ca si astra da pn se intinde dureaza ff mult e lenesa rau!
raman de parere ca opelu e mai bun decat fordu!
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca avem si observatori care comenteaza ....ii poftesc sa.........................comenteze in continuare Very Happy
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Se pare ca avem si observatori care comenteaza ....ii poftesc sa.........................comenteze in continuare Very Happy

Ca sa iti fac pe plac...care mai este atunci rostul acestui forum Question
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Se pare ca avem si observatori care comenteaza ....ii poftesc sa.........................comenteze in continuare Very Happy


observatori care comenteaza ........ e un forum "tinere" , fiecare poate sa isi spuna parerea. Si parerea mea e ca faci niste afirmatii total aiurea. Ca ai avut tu ghinion cu un ford nu inseamna ca toate sunt proaste. Daca vrei sa stii plusuri sau minusuri ale opel sau ford vezi si tu site-uri specializate , gen topgear sau carsurvey.org .
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti ...poate am fost prea dur cu aceasta masina numita ford...dar la bani care i-am bagat in ea credeti-ma ca numai cuvinte de lauda nu am...
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Apropo mirceap tu ce model de opel ai si ce motor ?....vad ca nu ai trecut nicaieri...si daca ai motor de 1.9 e normal sa-l sustii pe dodo Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tot nu mi-e clar, cu ce m-ar deranja pe mine fumul care mi-ar iesi din spatele masinii?
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Apropo mirceap tu ce model de opel ai si ce motor ?....vad ca nu ai trecut nicaieri...si daca ai motor de 1.9 e normal sa-l sustii pe dodo Very Happy


opel astra gtc 1.9 120cp....nu cred ca are treaba ce motor am
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai are pt ca era normal sa-i dai dreptate lui dodo aveti aceleasi motorizari..problema este ca el ma luat direct cu:nu as da 1.9 le meu pe 2.2 tau...dar nu trebuie sa-l dea...doamne iarta-ma cum sa dai un euro 4 pe un euro 3...si nu sunt ironic...eu unul nu as face-o.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tu ai inceput:
dumitru florin a scris:nu vreau sa fiu condamnat de nimeni dar cred cu tarie ca motoarele 2.2 diesel sunt cele mai tari ...nu l-as schimba niciodata cu unul de 1.9..asta e parerea mea..
(Mie 25 Feb, 2009 9:26 am, in pagina 3 din acest topic)


Si tot nu am primit raspuns la intrebarea cu fumul. Cumva pentru ca nu ai un raspuns?
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru mine era o problema estetica acel fum ...deci eu am inteles scoatea fum cand schimbam treptele mai lung...dar sa mai scoata si in mers bineinteles pe la 100-120km/h...dar hai sa ramanem asa fiecare cu ideile lui pt ca am spus tot ce era de spus..
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@dumitru florin, tu cu masina care ai avut-o ti-ai luat tapa, fiindca un ford, cu orice motor nu scoate fum la mers constant la 100m/h-120km/h. Probabil ti-ai luat o tapa cu masina avuta si nu vrei sa recunosti.
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:@dumitru florin, tu cu masina care ai avut-o ti-ai luat tapa, fiindca un ford, cu orice motor nu scoate fum la mers constant la 100m/h-120km/h. Probabil ti-ai luat o tapa cu masina avuta si nu vrei sa recunosti.


Man cand am cumparat-o nu facea asa ,mersul subturat cu ea prin localitate pt ca nu ai unde sa ii dai blana in oras..si nu ca nu as fi stiu sa merg cu ea...dieselul daca mergi subturat cu el l-ai nenorocit..treptat a inceput sa-mi cada cate ceva...si cada ar fi fost sa-mi iau tzeapa...tzeapa a fost ca mi-am luat un ford Sad
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
As vrea sa va impartasesc experienta mea cu FORD.

Opelar de fel, am invartit si corse, si vectre si astre si omegi si kadeturi.
In ultimul an am avut pe mana 3 Forduri: O Fiesta 2006 de 1.25 benzina, Un Focus de 1.6 benzina si in prezent o Fiesta de 1.4TDCI (motorina).

Impresiile sunt urmatoarele:

Fiesta pe benzina consuma de rupe, chiar si in extraurban. In oras ajungea si la 10%. Singurul lucru care m-a fascinat practic la Fiesta pe benzina a fost sunetul motorului in serpentine si la turatii mari, parca ai fi intr-o masina de raliu =)) Senzatie resimtita doar pe o Vectra A de 2 Litri benzina din '89 Very Happy Demarajul la Fiesta pe benzina e PENIBIL, iti iese par alb in cap pana ajungi la 100.

Fiesta motorina: consuma max 6% URBAN si 3-4% extraurban. Si in cazul asta, demarajul este DEZASTRUOS. Pai Corsa C 1.3CDTI impacheteaza orice Ford fie el benzina sau diesel pana in 1600cmc.

Pentru ambele Fiesta inginerii si-au batut joc de clienti, calculatorul care arata cati KM mai ai pana se termina motorina e PENIBIL, se schimba de la 160KM la 80KM in 2-3km de mers, sa nu mai spun de indicatorul de combustbil care arata uneori 5L alteori 15L si asa mai departe.

Calitatea materialelor este PUTIN peste Opel, dar nu exceleaza in cazul Fiesta. Sonorizarea e relativ premium, se aude excelent daca ai cel putin 4 boxe cu casetofon CD6000. Piese, accesorii si consumatile relativ ieftine la Fiesta (ex: filtru ulei 25 RON) pt Focus sar peste Astra si chiar Vectra.

Despre Focus pot spune doar ca este o masina buna, de calitate, infipta, fluida, facuta parca pt curse, dar n-a reusit sa ma cucereasca.

Deasemenea Ford sta bine la condiia de drum, in special in cazul Focus (comparat cu Astra). Fiesta este putin haotica comparata cu Corsa, mai ales la curbe sau frane. Scaunele Fiestei ma obosesc in comparatie cu ale Corsei. Sistemul de reglaj scaun si volan, e tampit sincer. La Fiesta coboara doar sezutul, la Corsa coboara tot scaunul, cum mi se pare si normal.

Ford are un mic avantaj fata de Opel cand vine vorba de comercializare, isi pastreaza pretul ridicat. Nu mai spun de preturile exorbitante cand le iei NOI, comparate cu Opel. Pai mai bine astept 2 ani de la aparitia unui model nou de Opel care devine accesibil, decat dupa un Ford.

DAR SINCER, dupa Fordurile astea MI-E DOR DE OPEL Very Happy N-as da un OPEL pe Ford niciodata. M-am saturat de americanismele astea europenizate. Masini de oameni batrani.

Numai bine Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De acord cu tine, doar ca invers. Eu nu m-as mai intoarce la Opel de cand conduc Mondeo Mk4. Vectra C pe care am avut-o inainte era varza pe langa Mondeo.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mondeo MK4 vs Vectra C?...
Pai sincer,in cazul asta aleg si eu Mondeo,evident,nu prea poti sa le compari,de fapt n-ai cum!Dar putem face alta comparatie,mult mai realista :


vs

Noul Mondeo imi place,am condus,am simtit...si am oprit. Laughing
Dar Insignia imi place si mai mult,m-a cucerit complet,mai ales interiorul... Embarassed
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Insignia imi aduce de emotia pe care am avut-o in '96 cand am vazut prima oara pe MTV reclama la Noul Vectra B, era albastra masina, condusa de o tipa si care daduse de un ambuteiaj si a intrat in gaura din pamant si a iesit dintr-o groapa plina cu apa pe partea cealalta, si se scurgea apa de pe ea, ahhh ce frumoasa era Very Happy

imi pare rau, dar Ford nu-mi starneste nici o emotie Very Happy fiecare cu pasiunile lui
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bogdansbg a scris:Salut,
As vrea sa va impartasesc experienta mea cu FORD.

Opelar de fel, am invartit si corse, si vectre si astre si omegi si kadeturi.
In ultimul an am avut pe mana 3 Forduri: O Fiesta 2006 de 1.25 benzina, Un Focus de 1.6 benzina si in prezent o Fiesta de 1.4TDCI (motorina).

Impresiile sunt urmatoarele:

Fiesta pe benzina consuma de rupe, chiar si in extraurban. In oras ajungea si la 10%. Singurul lucru care m-a fascinat practic la Fiesta pe benzina a fost sunetul motorului in serpentine si la turatii mari, parca ai fi intr-o masina de raliu =)) Senzatie resimtita doar pe o Vectra A de 2 Litri benzina din '89 Very Happy Demarajul la Fiesta pe benzina e PENIBIL, iti iese par alb in cap pana ajungi la 100.

Fiesta motorina: consuma max 6% URBAN si 3-4% extraurban. Si in cazul asta, demarajul este DEZASTRUOS. Pai Corsa C 1.3CDTI impacheteaza orice Ford fie el benzina sau diesel pana in 1600cmc.

Pentru ambele Fiesta inginerii si-au batut joc de clienti, calculatorul care arata cati KM mai ai pana se termina motorina e PENIBIL, se schimba de la 160KM la 80KM in 2-3km de mers, sa nu mai spun de indicatorul de combustbil care arata uneori 5L alteori 15L si asa mai departe.

Calitatea materialelor este PUTIN peste Opel, dar nu exceleaza in cazul Fiesta. Sonorizarea e relativ premium, se aude excelent daca ai cel putin 4 boxe cu casetofon CD6000. Piese, accesorii si consumatile relativ ieftine la Fiesta (ex: filtru ulei 25 RON) pt Focus sar peste Astra si chiar Vectra.

Despre Focus pot spune doar ca este o masina buna, de calitate, infipta, fluida, facuta parca pt curse, dar n-a reusit sa ma cucereasca.

Deasemenea Ford sta bine la condiia de drum, in special in cazul Focus (comparat cu Astra). Fiesta este putin haotica comparata cu Corsa, mai ales la curbe sau frane. Scaunele Fiestei ma obosesc in comparatie cu ale Corsei. Sistemul de reglaj scaun si volan, e tampit sincer. La Fiesta coboara doar sezutul, la Corsa coboara tot scaunul, cum mi se pare si normal.

Ford are un mic avantaj fata de Opel cand vine vorba de comercializare, isi pastreaza pretul ridicat. Nu mai spun de preturile exorbitante cand le iei NOI, comparate cu Opel. Pai mai bine astept 2 ani de la aparitia unui model nou de Opel care devine accesibil, decat dupa un Ford.

DAR SINCER, dupa Fordurile astea MI-E DOR DE OPEL Very Happy N-as da un OPEL pe Ford niciodata. M-am saturat de americanismele astea europenizate. Masini de oameni batrani.
https://www.clubopel.com/pos...uote&p=469229
Raspunde
Numai bine Smile


Hai bre ca ma faci sa rad. Fi atent aici:
Opel Corsa 1.3 CDTi- 75 CP, acceleratie 0-100Km/h - 14,5 sec
Ford Fiesta 1.4 TDCi- 68 CP, acceleratie 0-100Km/h- 14,9 sec
Ford Focus 1.4i 80 CP, acceleratie 0-100Km/h- 14,1 sec (asta e cel mai slab motor de la Ford pana in 1.6L)
Tu bagi steroizi in motorina la Corsa aia de impacheteaza toate Fordurile pana in 1,6L?
Sa nu iti mai spun ca acum pe Fiesta asta noua motorul de 1.25i are 82 CP si ia suta in 13.3 sec.
Numai bine
  • siracuza

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
un sfat. mai uitati-va prin taloane sa vedeti ce motoare aveti pe masini... ca numai de ford si opel nu mai sunt. Am avut ford fusion. Motorul era 1.4 tdci.. de fapt 1.4 hdi ca era de peugeot. Ai mei au un fiesta cu acelasi motor. Per total foarte mici probleme cu ele. Fusionu l-am dat la 98.000km. Singura problema a fost ca am luat o groapa si din soc s-a spart clema de inchidere de la capacul de pe bord. In rest sistem audio balaupunkt excelent, senzatie la condus asemenea. Fiesta are 60.000 si nicio problema. Ambele necesita reglaje la cablurile ce deschid capota motorului. Se deregleaza si ramai cu capota deschisa:). Oricum, calitativ opelul este peste. Per ansamblu. Insa nu pot sa trec cu vederea radiatoarele de opel extrem de slabe, instalatiile de aer care racesc o luna doua de vara si apoi trebuie reincarcate, lumina de interior ..intuitiv pozitionata de ganditorii d la opel. ce se aprinde tragand de butonul de faruri.. deh.. noroc cu forumul ca dezmembram masina:)) Cam atat. Sa se mai pronuntze si altzii.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Intr-o perioada, se plangea lumea de 1.25-ul ala. Avea probleme la ralanti, dar mi se pare ca le-au peticit resoftat. Demult am condus o Fiesta 1.3 benzina. Ca dotari, nu era extraordinara: A/C, radio CD, geamuri electrice, de-astea. Singurul lucru care mi-a placut a fost senzatia de masina grea. Probabil de-asta avea o lene in ea, de te urcai pe pereti. Smile)) Am comparat-o cu a mea.
Intr-adevar, iti lasa o impresie de soliditate, pe cand Corsa pare mai fragila. Interesant e si cauciucul aplicat pe bord, spre deosebire de plasticul sec al Corsei. Cu toate astea, parca e mai aratos interiorul Corsei. Exceptie facand panourile usilor; za germanz nu au fost in stare sa le foloseasca pe cele de la Tigra.
Pedalele la Fiesta erau foarte tari, motorul avea un zgomot 'specific', cuplul la turatie mica, frane ciudate care nu-mi inspirau incredere. Are si Corsa o groaza, dar nu m-a incantat Fiesta aceea. Poate modelul cu facelift o fi mai bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR