Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut . Vreau sa-mi iau o masina si perioada asta de criza e cea mai buna . Vreau sa trec la o clasa superioara , dupa cum zice si titlul si foarte important sa aiba 4 usi Laughing . Nu ma intereseaza motorizarea ( ca-i diesel sau benzina ) , insa de preferat pt mine ar fi un benzinar mai puternic dar din nou spun nu conteaza daca e vorba de o masina buna .
Tot de preferat ar fi o masina cu suspensii pt drumurile noastre , adica care sa imbine calitatile unei limuzine pe drumuri accidentate si sa aiba si ceva veleitati sportive pe curbe .
Deci se da un buget de 12-13.000 euro si m-ar interesa urmatoarele masini . Deci , voi ce parere aveti si mai important ce mai stiti despre istoria acestor modele .

1. Vectra
La banii astia gasesti 2003 - 2006 , in general dieseluri si in general GTS-uri .
Ca si minusuri ar fi bordul prea clasic .
Ca si plusuri ar fi un an mai bun ( mai nou ) si faptul ca deja ii cunosc pe astia de la dealeri si o pot repara Very Happy
Nu stiu cum se comporta pe drumuri accidentate ..

2. Audi A4
La banii astia gasesti 2003 - 2004 .
Un mare plus este ca gasesti motorizarea turbo benzina de 163 CP . Nu stiu cat de fiabila a fost . Totodata as trece ca si plus interiorul care imi place foarte mult .
Un minus este modelul care s-a schimbat si kilometrii care bat spre 100.000 .
Nu stiu cat de fiabil este sistemul quatrro care la banii astia este prezent pe motorizarea asta la multe masini . Deasemenea nu stiu cum se comporta pe drumuri accidentate .

3. Honda Accord 2003 - 2005
La banii astia gasesti benzina de 150 de CP , aspirata .
Nu cunsc nimic de masina asta , doar fiabilitatea legenda a japonezilor .

4. Saab 9-3 , 2003 - 2005
La banii astia gasesti si diesel si turbo benzina
Imi place interiorul foarte mult . Si motorul turbo benzina Laughing
Kilometrii sunt cam multi si vad ca au aparut destui samsari care le aduc .
Fabrica are probleme si viitorul nu se anunta prea luminos
Nu cunosc proboleme de fiabilitate , insa lumea vorbest ca de la un nr. de km cimbinat cu globalizarea marcii , Saab-ul a ajuns sa nu mai fie ce a fost
Nu stiu cum se comporta pe drumuri accidentate si nici cat de scumpe sunt piesele

5. Toyota Avensis 2004 - 2006
La banii astia mai multe motoare diesel tentante , dat fiind ca Toyota nu are o oferta prea bogata pt Europa fata de cea pt Asia
Imi place interiorul si destul de mult si exteriorul
Nu stiu cat de scumpe sunt piesele si nu stiu cum merge pe drumuri accidentate .


Voi ce ati lua si ce cunoasteti despre masinile de mai sus ?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu as lua Honda Acord, dar cu o singura mentiune: e cea mai mica din toate mentionate aici, cam cat o Astra H Sedan. Daca asta o face prea mica, atunci Toyota Avensis e urmatoarea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai mers cu cele doua ? Cum stau la suspensii ? Din nou subliniez , locuiesc in Romania si m-am saturat de zdranga zdranga hai sa ocolim groapa Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am mers cu Accord cativa zeci de metri. Cu Avensis nu am mers, doar m-am urcat. Accordul e supermasina: usile se inchid aproape singure, motorul e in background, nu se simt gropile prea mult si e stabila. Avensisul seamana la toate astea, dar e mai selecta si mai moale in suspensie. Un plus la Avensis e dieselul de 2.0 superrafinat. Ca sa fac o paralela, Accord e serie 3 killer iar Avensis e C klasse killer.

Apropo, VectraC nu prea e in clasa cu celelalte, e cam balena. Pe acolo e Skoda Superb, Passat nou, A6, seria5.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Despre Vectra:
-la banii astia gasesti GTS diesel de 1.9cdti (150 cp) sau 2.2 benzina (155 cp) din 2006 cu putini km si full

Eu am GTS de 2.2 din 2003 (147 cp), am luat-o la 70.000 km si pot sa iti spun urmatoarele:
- ca si confort interior este super OK. Bine izolata fonic, climatronicul functioneaza foarte bine, scaunele sunt foarte confortabile. Spatiu interior suficient de mare pt a transporta 4 persoane in conditii de confort maxim.
- ca si manevrabilitate: servodirectia este ok poate putin prea lejer volanul la viteze mari, vizibilitatea la mers e ok, un minus la vizibilitatea in spate pt parcari dar te obisnuiesti cu ea. Toate comenzile sunt usor accesibile.
- consum: urban destul de mare (Timisoara: 17 iarna, 14 vara ), extraurban neasteptat de mic (de la 6.2 pe drumuri din RO si fara clima pana la 8.5 mers doar pe autostrada cu masina plina si cu clima ponrita tot drumul)
- viteza maxima pe care am atins-o eu 215 pe GPS, la 180 este confortabil sa conduci distante mari
- portbagaj enorm si cu incarcare facila datorita faptului ca este cu hayon.
- stergatorul de pe spate ajuta mult mai ales la cata mizerie este la noi
- masina este mai joasa si asta o sa faca dificila deplasarea prin gropi. De asemenea suspensia este destul de rigida si mai ales cu rotile cu jante pe 17 nu este foarte confortabil de innotat prin gropi.

Intretinerea este ieftina, motorul fiind aspirat are mai putine puncte vulnerabile, se gasesc mecanici aproape la orice service care sa stie sa ii faca operatiile de intretinere si reparatii.

Si eu cand am luat-o oscilam intre Vectra si A4, am ales pana la urma Vectra pt ca am decis ca vreau neaparat sa fie cu hayon si am platit cu 20% mai putin decat pe un A4 cu aceleasi caracteristici.

Dar pentru a alege cred ca trebuie sa mergi cu fiecare dintre modelele vizate ca sa iti poti forma o parere determinanta in luarea deciziei finale

PS: chiar daca mai sus ti-am spus parerea mea despre Vectra, eu la 13000 Euro as lua A4. Daca te decizi la Vectra parerea mea este ca nu merita sa te intinzi la mai mult de 10-11000 deoarece cam asta este jumatate din pretul de masina noua
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu tot pentru o "japoneza" as opta.Depinde care design iti place mai mult.Mai "dinamic"(Accord) sau mai "familial" sau mai bine zis "mai cuminte"(Avensis). Eu personal am mers cu un Accord 2.2 diesel si am fost impresionat de ea(masina),nu mai zic de echiparea ce o avea.Intr-adevar spatiul interior era un pic mai mic fata de concurentele din clasa ei dar pe mine unul nu m-a deranjat.
Legat de Avensis,se stie calitatea sa de asamblare cat si fiabilitatea caracteristica Toyota
Mingea e la tine in teren.Succes !
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De Saab nu zice nimeni nimic ? Very Happy
Cineva care a mers ? Care o exploateaza ? Poate Mikki ? Cum e cu gropile ? Dar cu piesele si intretinerea ?
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Despre Toyota Avensis 2.0l, diesel, stiu ca : masina noua fiind, 30000km, a halit 2 l ulei intre revizii. posesorul este coleg de serviciu.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca sunt si A4 model nou in banii astia..
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41621
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc Slick , l-am vazut , DAR :

- e tdi-ul care-l detest chiar daca are consumul mic . Poate daca era macar un 2.0 aspirat .
- e modelul ala intermediar intre ce imi place mie si modelul 2008 . Si nu-mi place Laughing

In urma unor lupte interminabile in capul meu , din care finalisti ieseau cu obstinenta Avensis si Saab-ul , cred ca voi alege masina mai proasta dar care-mi ofera un feeling cand o vad : adica Saab-ul Laughing
Drept care dupa ce mi se vinde GTC-ul nou de la Sectiunea de profil a Forumului , ma voi da cu amandoua . Dupa care , voi vedea daca ma plimb pana-n Suedia sau nu Laughing
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am suspensie sport deci nu pot sa ma pronunt in ceea ce priveste confortul in una normala. Masina e destul de rigida, iar gropile se simt.
Revizia e mai scumpa decat la Opel daca o faci la reprezentanta, insa piesele au cam acelasi pret cu cele de Vectra. In unele cazuri piesele sunt si pt 9-3 si pt Vectra, suspensia fiind la fel pana la un punct.
E de stiut insa ca Saabu e mai sensibil pe partea electrica (in special Infotaimentu), deci trebuie avuta atentie la achizitionare.
De evitat 9-3 din 2003 deoarece e primul an de la aparitie si au mai fost probleme sau de luat numai daca au fost rezolvate pe garantie.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Adevarat ca Saab-ul e mai sensibil pe partea electrica Laughing
Nici nu ma asteptam la altceva din partea GM care nu a fost in stare niciodata sa faca ceva civilizat cu partea electrica - senzori - infotainemment
Stai sa vezi la Insignia ce show o sa fie ca s-au cam aruncat Laughing

Una peste alte ar fi bine ca numai saab-urile din 2003 sa fi avut probleme , ca judecand dupa Astra , asia mai au putin si schimba modelul dar de remediat 70 si 90 Navi n-au facut-o nici acum in 2009 .

App Mikki daca e sa ma arunc la Saab cred ca voi pleca in Suedia sa-l iau . Am gasit un portal gen autovit la noi si e jale de Saab-uri si Volvo
Skip ads

  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
un volvo s60? a avut un amic si se misca bine...mai multe nu pot sa iti zic despre el Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca atunci cand voi renunta la astra ma voi gandi serios la o opel cu emblema de Saab, dar nu vreau sa zic la toata lumea ca e printre ultimele marci rare si exclusiviste care deocamdata nu sufera de sindromul cocalarului. Laughing
Daca gasesti unul bun go for it, daca nu, vectra, ca sigur nu o sa iti para rau. Embarassed
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mirceap a scris:un volvo s60? a avut un amic si se misca bine...mai multe nu pot sa iti zic despre el Smile


Nu-mi place bordul la Volvo .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca si o Skoda Octavia 2 RS 2.0TFSI 200CP ar fi o alternativa, dar e cam scumputa si tine de gusturi. La suspensii sta destul de bine, am auzit ca nu e mare diferenta fata de suspensia stock. Iar aia stock e chiar de Romania.



Sursa
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dodo , cu tot respectul , noi vorbim aici de Avensis , Accord , Saab si tu ne arati poza cu Skoda Octavia ? Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu as fi adus in discutie daca nu as fi mers acum o saptamana cu o Skoda Octavia 1 din 2002. Este peste Vectra B1 in orice privinta, mai putin designul exterior. Nevasta-mea a crezut ca e cumparata de noua anul asta: totul arata ca din fabrica, nimic nu e decojit, nimic nu zdrangane iar suspensia e lux pentru Romania. Auzisem ca Skoda Octavia e un munte de fiabilitate, dar nu ma asteptam chiar la nici o problema dupa 7 ani.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bertone.. eu as face un efort si as lua una de-asta..
Masina1
Masina2
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca m-ai pune sa aleg dintre cele 5 ordinea ar fii urmatoarea.
1.Audi A4 - e alta "clasa"
2.Honda Accord - nu am auzit unul sa se planga de ea.
3.Vectra/Saab - despre saab nu stiu mare lucru
4.Toyota Avensys - din cate stiu au motoare bune ,dar nu imi place design-ul deloc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR