Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • 95crv

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
revin cu aceeasi intrebare la care observ ca nu se poate sau nu se vrea a se raspunde .. sau ... chiar nu a folosit nimeni din club acest traseu :
Ruse- Tarnovo- Stara Zagora - Haskovo - Kardzali cu punct de trecere Zlatograd - Therme ?
CUM ESTE DRUMUL? (d.p.d.v. calitativ).
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut 95crv.
Drumul pana la Haskovo e foarte bun.
Mai incolo nu stiu ca eu am luat-o mereu spre Edirne.
  • 95crv

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc, pirvu_daniel !
Voi incerca aceasta ruta in vara aceasta si cine stie, poate voi reusi sa postez impresiile mele despre acest drum.
Pe alte forumuri ce au ca subiect rute de vacanta, parerile sunt impartite despre acest drum, se pare ca portiunea Zlatograd-Xanthi ar fi ceva mai dificila d.p.d.v. al dificultatii traseului, drumul fiind in serpentine pe aprox 30-40% intre cele doua localitati.
Vom traii si vom vedea.
Urez tuturor celor ce poarta numele Sf.-lui Gheorghe, cu ocazia onomasticii, LA MULTI ANI !
  • ciuclea cristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
95crv a scris:as vrea sa merg in acest an (2012) in Grecia, mai exact in Halkidiki, trebuie sa recunosc ca este pentru prima data, asa ca ii rog pe cei care au mai fost in Halkidiki sa ma ajute cu informatii de genul:
exista o cazare gen camping sau pensiune?, preturi, taxe de drum si eventual impresii.
MULTUMESC !




am fost in halkidiki in 2007 , 2008, si anul trecut si mergem si anul acesta,
preturile sunt bunicele, au fost super bune inainte de criza acum sunt mai scumpute, ma refer daca vrei sa cumperi ceva de pe acolo suveniruri dar si ceva de baut sau mancare, biletele le-am luat prin agentie din romania, din ianuarie, pentru perioada 25.06 - 06.07 2012, aproximativ 970 euro, cu demipensiune , fara transport ptr ca merg cu auto propriu anul trecut ma ajuns la 100 euro cu tot cu taxele de autostrada si carburant, 2 adulti si 2 copii amindoi sub 6 ani, sunt hoteluri gen bungalow (vilute), de 3 si respectiv 4 stele , unde stam noi ptr ca am luat 2 sejururi a cate 6 zile fiecare, la 2 hoteluri diferite , am fost de trei ori si vrem sa mai mergem deci pot sa spun ca ne-a lasat o impresie buna grecia cu alte intrebari si lamuriri te astept daca ai nevoie
Skip ads

  • ciuclea cristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
plec in grecia in 24.06 2012 ca sa fiu in 25.06 in halkidiki, din resita plec seara
daca este cineva care pleaca tot spre grecia in aceasta data va rog sa ma contactati pentru a fi drumul mai usor
va multumesc
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din experienta iti pot spune ca drumul in 2 nu e usor deloc, e chiar enervant. Unul vrea sa mearga tare, altul mai incet. Unu' vrea pauze dese, celalalt, din contra, mai putine spre deloc.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao, ai nimerit tu companioni prosti. E interesant, se sta de vorba prin statie, se asuma cu schimbul in functie de oboseala rolul de iepure etc etc. Mai nasol e cand masinile sunt din clase total diferite sau au motorizari cu diferente de putere foarte mari.
Important e ca e vacanta. Eu mereu am zis ca orice peripetii am avea pe drum sunt aventuri care pana la urma dau farmec vietii.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
95crv a scris:revin cu aceeasi intrebare la care observ ca nu se poate sau nu se vrea a se raspunde .. sau ... chiar nu a folosit nimeni din club acest traseu :
Ruse- Tarnovo- Stara Zagora - Haskovo - Kardzali cu punct de trecere Zlatograd - Therme ?
CUM ESTE DRUMUL? (d.p.d.v. calitativ).

Am facut eu traseul asta anul trecut.
Inainte de Zlatograd e o portiune mai neintretinuta dar cand treci in Grecia, drumul e super. Coborarea de la Zlatograd face toti banii.
Skip ads

  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cine pleaca spre Grecia,prin Serbia, Macedonia in 21-22 iunie 2012 ?
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
chiar nu merge nimeni in Grecia in iunie ?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu plec spre Grecia in noaptea dinspre 22 spre 23. Nu cred ca se intersecteaza traseele noastre. Trec vama la Giurgiu, urmez traseul Ruse-Byala-Sofia-Kulata-Salonic-Metsovo. Aici mi-am rezervat o noapte la hotel pentru a fi fresh pe insula Corfu duminica 24.06. Vom sta 11 zilein Corfu, cand ne vom intoarce vom dormi o noapte la Bansko.
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns octav_bz !
Nu cred ca ne intersectam.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe 12 sau 13 august plecam si noi spre Corfu(2 saptamani la Aquis Sandy Beach Resort) din Craiova. Pe GPS vad ca sunt vreo 950 de km. Toata lumea zice ca drumul nu se poate face dintr-o bucata. Eu as pleca pe 13 pentru ca 950 km mi se par foarte putini. Daca mai e cineva care merge/e acolo in acea perioada ne vedem cu mare drag.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Drumul se face fara pbl dintr-o bucata, sunt de acord cu tine. Eu raman o noapte in Metsovo ptr. ca imi place f mult oraselul dar si pentru a fi odihnit pe insula.
  • Watcher

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Aproape sigur, la finalul lunii vom merge si noi la prietenii greci. Inca nu am decis daca vom merge in Corfu sau in Halkidiki, dar cu siguranta vom trece prin Bulgaria.
Daca aveti informatii recente (mai, iunie 2012) despre drum, spuneti-mi va rog pe unde e mai recomandabil sa merg:
Ruse - Pleven - Sofia - Drama - Nea Kerdylia
sau
Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Xanthi - Kavala - Nea Kerdylia

Multam fain!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La sfarsitul lui August intentionez sa plec in Grecia, in Halkidiki pe bratul Sithonia mai exact.Pana acum am fost de 2 x pe bratul Kassandra in 2007,2008 si am fost o data pe insula Thassos in 2009.
Ruta pe care am mers mereu a fost Bucuresti - Ruse - Sofia - Kulata/Promachonas si de acolo in functie de unde trebuia sa ajung la destinatie.Ruta pe la Byala - Veliko Tarnovo - Stara Zagora am evitat-o mereu din cauza ca eu obisnuiam sa plec la drum pe la 12-1 noaptea, iar drumul nu e nici cel mai usor de facut datorita serpentinelor si nici sigur fiindca nu e mai deloc frecventat, de bulgari, de straini ce sa mai zic.
Pe ruta cealalta am intalnit deseori si straini, mai aveai dupa cine sa te ti, mai ales dupa bulgarii care stiau unde sunt amplasate radarele.Si faptul ca ruta e foarte circulata imi confera siguranta, iar peisajul e frumos de-asemenea.
Pe ruta cealalta am avut colegi care au calatorit noaptea si au fost de multe ori confuzi ca nu le mai functionau corect GPS-urile si PDA-urile, iar indicatoarele ar fi fost vandalizate de bulgari pe atunci, iar asta e ultimul lucru de care ai nevoie intr-o calatorie lunga pe timp de noapte.
  • Watcher

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@Y-Grek, multam de confirmare. Pe ruta Byala - Stara Zagora am mers acum trei ani si drumul este EXACT asa cum l-ai descris. Vroiam sa aflu daca intre timp s-a mai schimbat ceva, dar vad ca nu Smile
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Plecam spre Grecia din Cluj ,in Gerakini, in data de 22.06.2012 pe ruta Serbia- Macedonia.Daca e cineva doritor ca tovars de drum astept mesaj!
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Traseul cu iesire la Calafat/Vidin si apoi E79 Montana-Sofia-Bankya-Blagoevgrad-Sandansk-Kulata pare cel mai scurt prin Bulgaria. Ce parere aveti?
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am fost in 2006. Drumul Montana - Sofia era un dezastru. Nu stiu daca l-au reparat intre timp. Din Deva prefer ruta prin Serbia-Macedonia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR