Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Despre programul real al bacurilor din Calafat sau Bechet ce stiti? Vreau sa ma intorc pe acolo si sa-mi continui concediul.
Skip ads

  • Stephen1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:La sfarsitul lui August intentionez sa plec in Grecia, in Halkidiki pe bratul Sithonia mai exact.Pana acum am fost de 2 x pe bratul Kassandra in 2007,2008 si am fost o data pe insula Thassos in 2009.
Ruta pe care am mers mereu a fost Bucuresti - Ruse - Sofia - Kulata/Promachonas si de acolo in functie de unde trebuia sa ajung la destinatie.Ruta pe la Byala - Veliko Tarnovo - Stara Zagora am evitat-o mereu din cauza ca eu obisnuiam sa plec la drum pe la 12-1 noaptea, iar drumul nu e nici cel mai usor de facut datorita serpentinelor si nici sigur fiindca nu e mai deloc frecventat, de bulgari, de straini ce sa mai zic.


Buna Y-Grek,
cand pleci mai exact la sf. lunii August, 2012? tot cam atunci vreau sa plec si eu.
Stephen1
  • 95crv

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tocmai m-am intors din Neos Marmaras. Am mers pe traseul Ruse, Sofia, Kulata, Salonic, Neos Marmaras.
Neos Maramaras este un orasel mic si cochet foarte cosmopolit, cu multi sarbi, bulgari, romani si alte nationalitati, primele trei sunt majoritare in ordinea enumerarii.
Drumul prin Bulgaria este bun, am fost chiar surprins de calitatea portinilor de autostrada si tuneluri. Daca circuli corect, regulamentar nu ai probleme cu politia, nici la Bulgari, nici la Romani , mai ales la Greci.
Vacanta placuta si vreme frumoasa tuturor !
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
lupu ai aflat ceva de programul bacului de la Bechet ?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Capitania Port Bechet.
0(251)337248
  • mihcos

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pe data de 15 august noaptea plecam din Craiova spre Thassos - as prefera o ora de plecare cat mai "devreme" (undeva in intervalul 00:00 - 01:00) pentru a nu prinde mult din caldura zilei pe drum, fiind vorba si de un copil mic. momentan sunt doar eu, 1 singura masina, si nu imi fac mari probleme ca la bac nu ne mai gasesim alte cateva masini care sa ne legam (in fiecare an a fost asa), dar uneori mai bine incerci sa stabilesti de la inceput.

daca mai este cineva care pleaca in perioada respectiva si vrea sa urmeze acelasi drum - cel putin pana la granita cu Grecia - am putea sa luam legatura, macar pentru Bulgaria.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ciobi sib a scris:lupu ai aflat ceva de programul bacului de la Bechet ?

Am discutat telefonic cu "cel mare" de la societatea care exploateaza transportul naval care mi-a recomandat Bechetul in defavoarea Calafatului. Oficial la Bechet se trece la maxim 2 ore, eu am stat fix 2 ore, insa intervalul dintre curse a fost 16.30-19.30... Primul la rand statea de la 16.35... Costuri 32 euro (23 strict autoturismul, 3 euro de persoana) si, superbonus, 35 lei taxa de traversare a impunatoarei metropole Bechet. Se trece numai cand sunt macar 14 tiruri, conditia declarata fiind de 18-19.
  • Bogdan8585

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
soso1985 a scris:
octav_bz a scris:Ocolesti Razvan mergand prin Macedonia sau Serbia. Cel mai simplu si rapid este Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Salonic-Igoumenitsa-ferry spre Kerkyra sau Lefkimi. Eu plec spre Corfu pe 25 iunie. Iti voi povesti ce si cum dupa ce ma intorc (pe 6-7 iulie). Dau si pe la Meteore la intoarcere.

Salut
Spune-mi un traseu bun Tirgu-Mures-Thassos(GR), ideea e ca vreu sa iau fery din Keramoti ca e mai aproape de insula,plec in 14 iulie
Multumesc


Salut! Vreau sa merg si eu in Grecia in Gerakini, prin Serbia si Macedonia, ai fost pe ruta asta? O recomanzi? Mersi! Tot din Targu Mures sunt
Skip ads

  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pentru toti cei care doriti sa plecati spre grecia prin bulgaria: Acum cateva zile s-a adoptat o lege prin care orice masina care circula pe orice drum public din bulgaria trebuie sa aiba farurile aprinse (chiar daca drumul nu e european sau autostrada) asa ca mare grija, este motiv de cerut spaga.
  • mihcos

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
intrebare pentru cei care sunt mai bine informati.

traseu calculat pentru craiova - potamia prin ViaMichelin - http://www.viamichelin.com/...mi&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=1.6&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6

traseu spus de IGO-ul meu - http://www.viamichelin.com/...km&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=0.8&autoConso=11.3&villeConso=11.4&routeConso=9.4

care dintre acestea este cel "BUN"?

multumesc!
  • Stephen1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Ai fost in Gerakini? Ce traseul ai ales pana la urma? Si eu voi merge acolo, prin Ruse, Sofia, Salonic.
Stephen.

Bogdan8585 a scris:
soso1985 a scris:
octav_bz a scris:Ocolesti Razvan mergand prin Macedonia sau Serbia. Cel mai simplu si rapid este Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Salonic-Igoumenitsa-ferry spre Kerkyra sau Lefkimi. Eu plec spre Corfu pe 25 iunie. Iti voi povesti ce si cum dupa ce ma intorc (pe 6-7 iulie). Dau si pe la Meteore la intoarcere.

Salut
Spune-mi un traseu bun Tirgu-Mures-Thassos(GR), ideea e ca vreu sa iau fery din Keramoti ca e mai aproape de insula,plec in 14 iulie
Multumesc


Salut! Vreau sa merg si eu in Grecia in Gerakini, prin Serbia si Macedonia, ai fost pe ruta asta? O recomanzi? Mersi! Tot din Targu Mures sunt

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare din nou. Stie cineva daca in Bulgaria sau Grecia e vreo restrictie sa intri cu alcool in tara? Ca niste adevarati germani as vrea sa iau o naveta de Kapuziner cu noi. Mr. Green
Skip ads

  • Dam256

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
In 2008 am plecat in Grecia cu autocarul si am avut palinca la noi pentru drum si nu au fost nici un fel de probleme.
La intoarcere palinca se terminase si am refacut stocul cu cateva sticle de Metaxa Private Reserve si iar nu au fost nici un fel de probleme.
Vacanta placuta !
  • teo4rugby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pe 20.08.2012 plec in Thassos la orele 04.00 din Bucuresti.daca cineva doreste sa ne insoteasca este binevenit.
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
1 spre 2 Sept. 4:00 plec din Bucuresti > Sithonia - daca vrea cineva sa dea join, is more than welcome (e 5-a oara in Grecia pt mine!)
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Vizitat Grecia de 3 ori ca turist pana acum si de 2 ori cu business.
Parerea mea sincera, turcii le dau lectii de turism, cel putin la resorturile de 5 stele si la cum trateaza turistii straini.
Stima!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Un coleg dragut care a fost in Lefkada poate sa-mi de-a ceva detalii cum este pe insula?
As vrea sa merg in luna iunie cateva zile pe cont propriu!
Ma intereseaza daca gasesc cazare gen studio si la ce preturi,cum este drumul si pe unde ati luat-o sa fie mai usor de ajuns!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost in Lefkada anul trecut 2 saptamani.
Preturile sunt destul de piperate, atat la cazare cat si la restaurante, supermarketuri, excursii.
Drumul nu stiu daca te ajuta tu plecand din Bacau si eu din Craiova. Oricum de la intrarea in Grecia ai autostrada cam pana la 100-150 km de insula.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pentru a trece pe insula am inteles ca este un pod, se plateste trecerea?
@parvu_daniel,ai fost cu bilet sau pe cont propriu?
As fi interesat cat costa o zi de cazare?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Anul asta am rezervat 13 nopti in Lefkada, in luna iunie. Pentru cazare intre pe www.greeka.com. Nu consider reclama siteul. Gasesti cazare in iunie cu 20-25 E pe noapte camera, cu AC inclus, vedere la mare si chicineta complet utilata. Da mai multe mailuri si alege....
Traseul este clasic: Giurgiu - Ruse - Byala- Sofia- Kulata - Salonic- (schimbi autostrada spre Athena cu cea spre Igoumenitsa, se cheama Egnatia Odos, care este o opera de arta, zeci de tuneluri ajunge la aproape 1200 m altitudine), apoi in dreptul Ioaninei faci stanga spre Preveza (de aici mai ai 150 km pana pe insula). De la Preveza ajungi usor in Lefkada. Un drum de 1200 km din Buzau, se poate face dintr-o bucata, sau recomand oprire la Metsovo ( un orasel de munte extraordinar).
Inainte de a ajunge in Lefkada treci pe sub mare (tunel subacvatic ) la Aktio, costa 3 E. Podul plutitor ce leaga insula Lefkada de continent nu se plateste.


Ultima modificare facuta de octav_bz la Mie 13 Mar, 2013 4:51 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR