Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
♫ ☼ ♀
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:" Si eu am zis la inceput ca este doar o gaselnita. Nu este o gaselnita dar nici o descoperire epocala care va aduce cai putere in plus si litri in minus la consum. La 10.000 de ture pe minut, adica aprox. 166 ture pe secunda, supapele de admisie se deschid si se inchid de 83 de ori - motorul in 4 timpi are un ciclu complet la doua ture. Adica intr-o singura secunda se petrec 83 de astfel de evenimente - o deschidere la 12 miimi de secunda.
Motivul pentru care ar fi mai istet ca amestecul carburant sa intre direct spre fanta dintre electrozi unde se da scanteia este tocmai timingul foarte rapid la astfel de turatii. Nu am testat pe dyno aceasta metoda, nu am comparatie intre metoda asta si o asezare aleatoare sau diametral opusa a bujiei in chiulasa. Am citit mai demult despre asta si de atunci asa montez bujiile.
Atunci am zis intuitiv ca asa trebuie sa fie mai bine. Basca, la mine s-a potrivit de fiecare data ca bujia sa se infileteze asa cum am vrut deci n-am schimbat saibe. Nu am rezultate stiintifice sau studii cu care sa va conving dar sigur puteti sa va ganditi si voi daca o fi sau n-o fi mai bine  Sau si mai bine, sa facem un test comparativ"



nu stiu ce motor ai tu pe masina, dar eu nu am vazut la opel motoare sa suporte 10.000 ture/min.
si stiam ca ,conteaza distanta dintre bujie si piston (deci acele saibe au fost calculate cu un scop) +plus reglajul la electrod (0,6/0,8 sau cat drak o fii)
nu mai intoxicati copii astia, si asa sunt intoxicati de tv.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR